ODTÜ’lülerin tahliyesinde ilginç gerekçe

'Cumhurbaşkanı'na hakaret' iddiasıyla tutuklanan 4 öğrenci, 10 Ağustos'ta tahliye edilmişti

207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, ODTÜ ’deki mezuniyet töreninde taşıdıkları pankartnedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla tutuklanan 4 öğrenciye ilişkin verdiği tahliye kararında ilginç bir gerekçeye imza attı. Kararda öğrencilerin ‘kaçmak için bilgi ve maddi imkâna sahip olmadığı’na dair bir ifadeye yer verildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, ODTÜ’deki mezuniyet töreninde geçmiş yıllarda Yargıtay’ın suç olarak görmediği ‘Tayyipler Âlemi’ karikatürünü içeren pankart taşıyan 3 öğrenci ile bunu aracında getiren bir öğrenci, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan 11 Temmuz’da tutuklandı. Ankara Basın Savcılığı, 4 ODTÜ öğrencisi hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan dava açtı. İddianameyi kabul eden Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, öğrencilerin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avukatların bu karara yaptığı itiraz üzerine Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 Ağustos’ta 4 öğrencinin tahliyesine karar verdi. Mahkeme, kararında ilginç bir gerekçe öne sürdü. Öğrencilerin henüz delillerin toplanmadığı ve kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını anımsatan mahkeme, davanın açılmasıyla delillerin toplanmış olduğu ve bu tutuklama gerekçesinden de elde edilmek istenen gayenin oluştuğunu ifade etti.

Tutuklamadaki kaçma şüphesi gerekçesine değinen mahkeme, kararında şunları kaydetti:

“Sanıkların kaçma şüphelerinin bulunduğu gerekçesi ile yapılan tutuklama gerekçesine gelince; sanıklar hakkında açılan davada cezalandırılması istenen sevk maddesine göre alabilecekleri ceza miktarı 1-4 yıl arasıdır. Keza sanıkların konumu değerlendirildiğinde bu aşamada özel yetenek isteyen bir kaçma yoluna tevessül edebilecek bilgi ve maddi imkâna sahip olmadıkları gibi sıradan bir kaçma girişiminin adli kontrol imkânları ile önlenebileceği anlaşılmaktadır.”

loading...

Sokak röportajında “AKP’ye oy vermeyeceğim” deyince tartışma çıktı: O zaman metrobüse binme!

Yurttaş TV'nin Küçükçekmece'de yaptığı sokak röportajına katılan bir genç, olası bir erken seçimde AKP'ye oy vermeyeceğini ifade edince arkadaşları ile tartışma yaşadı. Arkadaşları gence "Metrobüse binmeyin o zaman" dedi. Genç ise "Ben vergi vermiyorum muyum?" diye tepki gösterdi.

Bakanlık ‘risk yok’ dedi CHP’li İlgezdi isyan etti: Önlem almak için illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında, İstanbul- İzmir Otobanında rüzgar riski polemiği yaşanıyor.

İmamoğlu: “Meclisten çıkmasa da oranın adı Atatürk Kent Ormanı’dır”

İBB Başkanı İmamoğlu, Sarıyer'de 19 Mayıs'ta açılan Kent Ormanı'nın adının "Atatürk Kent Ormanı" olmasına ilişkin kararın hala İBB Meclisinden çıkmadığını belirterek, "Ama çıkmasa da oranın adı artık Atatürk Kent Ormanı” dedi.

İmamoğlu’ndan saldırıya uğrayan kiliseye ziyaret: Bir ibadethaneye yapılmış hareket, hepimize yapılmıştır

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geçtiğimiz günlerde kapısının önündeki haçın koparılmasıyla gündeme gelen Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne ziyarette bulıundu.

Süleyman Soylu provokatör yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uluslararası Hrant Dink Vakfı’na e-mail yoluyla ölüm tehdidi içeren bir mesaj gönderen şahsın yakalandığını duyurdu.
207,721BeğenenlerBeğen
7,876TakipçilerTakip Et