O tartışmaya nokta: ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı.

Kamuyounda tartışma yaratan meseleye ilişkin yazar Aydın Tonga “bu tür gösterileri niyetten bağımsız olarak Atatürk’ü sığ bir biçimde tartışmaya açan özensiz ve yanlış anmalar olarak görüyorum” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tonga şunları söyledi:

Kimi kesimler bu ve benzer abartılı gösterilerden yola çıkarak “Atatürk’ü İlahlaştırmayın” diyorlar. Öncelikle bu tür gösterileri niyetten bağımsız olarak Atatürk’ü sığ bir biçimde tartışmaya açan özensiz ve yanlış anmalar olarak görüyorum.

Atatürk saygısı ve sevgisini göstermenin çok farklı yolları mevcut iken, kolaycılığa kaçıp “dinsel törenleri” andıran gösteriler yapmak bir defa “hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz, yanlıştır.

“İlahlaştırma” ve “çocukların” bu tür gösterilere alet edilmesi meselesine gelirsek bu eleştiriyi getirenler fikirlerini ilahlaştırıyor ve çocuklarını da fikirlerinin müridi olarak yetiştiriyorlarsa tenkitlerinde samimi değildir. Onlar yalnızca gösterinin yerinden şikayetçidir.

Ez cümle Atatürk’ü bilimsel duruşu ve yaklaşımı ile anarken; ilah, İlahlaştırma ve çocuklar konusunu ayrım gözetmeksizin her yerde aynı hassasiyetle konuşalım. Samimiyet, ilke ve hakkaniyet bunu gerektirir. Ötesi yalnızca slogan düzeyinde kalan sözlerdir.

1 Yorum

  1. efendiler türkün dini, kemalizmdır. 1930ları terketmenın cezasını ödüyoruz. ne oldu behçet kemalin ATATÜRK EKBER ŞİİRİ EZAN OLACAKTI. beceremediler. bir de 946dan sonra da seçim falan yapıp, ülkeyi iyice bu sarıklı,çarıklı,poturlu,şalvarlı, göbek kaşıyanlara teslim ettiler. ceza olarak da 70 yıldır iktidar olamıyorlar işte.sen seçimi bunun için mi, getirdin. neyine yetmiyordu 1930lar ey CHP. çek şimdi, ağzının suyu aksın iktidar diye. bak millet 70 yıldır size kızmış.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,629BeğenenlerBeğen
4,582TakipçilerTakip Et