O tartışmaya nokta: ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı.

Kamuyounda tartışma yaratan meseleye ilişkin yazar Aydın Tonga “bu tür gösterileri niyetten bağımsız olarak Atatürk’ü sığ bir biçimde tartışmaya açan özensiz ve yanlış anmalar olarak görüyorum” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tonga şunları söyledi:

Kimi kesimler bu ve benzer abartılı gösterilerden yola çıkarak “Atatürk’ü İlahlaştırmayın” diyorlar. Öncelikle bu tür gösterileri niyetten bağımsız olarak Atatürk’ü sığ bir biçimde tartışmaya açan özensiz ve yanlış anmalar olarak görüyorum.

Atatürk saygısı ve sevgisini göstermenin çok farklı yolları mevcut iken, kolaycılığa kaçıp “dinsel törenleri” andıran gösteriler yapmak bir defa “hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz, yanlıştır.

“İlahlaştırma” ve “çocukların” bu tür gösterilere alet edilmesi meselesine gelirsek bu eleştiriyi getirenler fikirlerini ilahlaştırıyor ve çocuklarını da fikirlerinin müridi olarak yetiştiriyorlarsa tenkitlerinde samimi değildir. Onlar yalnızca gösterinin yerinden şikayetçidir.

Ez cümle Atatürk’ü bilimsel duruşu ve yaklaşımı ile anarken; ilah, İlahlaştırma ve çocuklar konusunu ayrım gözetmeksizin her yerde aynı hassasiyetle konuşalım. Samimiyet, ilke ve hakkaniyet bunu gerektirir. Ötesi yalnızca slogan düzeyinde kalan sözlerdir.

1 Yorum

  1. efendiler türkün dini, kemalizmdır. 1930ları terketmenın cezasını ödüyoruz. ne oldu behçet kemalin ATATÜRK EKBER ŞİİRİ EZAN OLACAKTI. beceremediler. bir de 946dan sonra da seçim falan yapıp, ülkeyi iyice bu sarıklı,çarıklı,poturlu,şalvarlı, göbek kaşıyanlara teslim ettiler. ceza olarak da 70 yıldır iktidar olamıyorlar işte.sen seçimi bunun için mi, getirdin. neyine yetmiyordu 1930lar ey CHP. çek şimdi, ağzının suyu aksın iktidar diye. bak millet 70 yıldır size kızmış.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Jeoloji profesörü yandaşın maliyet sorusuna cevap verince stüdyo buz kesti

Habertürk'te depremlerle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Profesörü Prof. Dr. Cem Yaltırak'ın, "Bu projelerin maliyeti ne kadar?" şeklinde yöneltilen soruya verdiği cevap stüdyoda sessizliğe neden oldu.

Depremzede çocuk Süleyman Soylu’ya böyle tokat attı

Elazığ'da 31 yurttaşın hayatını kaybettiği depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede depremzedeleri ziyaret etti. 

Yılmaz Özdil yandaşa peşkeş çekip milleten 10 TL bağış isteyen Kızılay’ı es geçmedi

Yılmaz Özdil, Elazığ depreminde yıkılan ilçeler arasında yer alan Sivrice'yi köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.
209,914BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et