O şirkete beş günde bir ihale

Melih Gökçek'in, 'metal yorgunluğu' gerekçesiyle 2017 yılında görevden alınmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Gökçek dönemi icraatları mercek altına alınmış ve yolsuzluk, kayırma, israf, görevi kötüye kullanma iddiaları ortaya atılmıştı.

Görevden ayrılırken gözyaşlarına boğulan ve, “Başarısız olduğumu düşündüğüm için değil, ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Recep Tayyip Erdoğan istediği için” sözleriyle istifa eden Gökçek’in icraatlarına dair bir yazı dizisine başlayan Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, eski belediye başkanının beş günde bir belirli bir şirkete ihale verdiğini yazdı.

“Bugün de sizlere Çam Grubu tanıtacağım” satırlarıyla yazısına girizgah yapan Ağırel, şirketin radyo kanallarından, güvenlik firmasına, turizm firmasından teknoloji firmasına kadar birçok iş kolunda şirketleri bulunduğunu belirtti.

Şirketin sahibi Ali Okan Çam’ın AKP ile içli-dışlı oluşunu sosyal medya hesaplarından paylaşmakta beis görmediğine değinen Ağırel, Çam’ın zenginleşmesi ile ilgili, “…2013 ve Gökçek’in istifa ettiği 2017 yılına kadar Ali Okan Çam’ın aldığı ihaleler inanılır gibi değil. Aldığı ihalelerin yüzde 98’i ASKİ’den” notunu düştü ve ekledi:

“2013 -2015 yılları arasında ASKİ den 13 güvenlik ihalesi almış. Hem de pazarlık usulü toplam 128 milyon TL! SGK, MKE, İETT, MEB’den de ihaleler almış onların toplamı 48 milyon TL. Güvenlik şirketi ile ASKi ve devlet kurumlarından toplam 176 milyon TL ihale almış.

Uluslararası Prestij Medya…

2012-2015 yılları arasında ASKİ den 34 ihale almış. İhale toplamı tam 197 Milyon TL!

(2013/71171 ihale kayıt no ile) 1.1 milyon TL’ye Stil Danışmanlığı ve Vitrin Yarışması,

(2013/162184 ihale kayıt no ile) 144 bin TL’ye radyo reklam işi,

(2014/40265 ihale kayıt no ile) 152 bin TL’ye bardak üst folyo işi,

(2014/40381 ihale no ile) 153 bin TL’ye bardak alt folyo işi,

(2014/50050 ihale kayıt no ile) 156 bin TL’ye internet radyo yayını işi,

(2014/86417 ihale kayıt no ile) 155 bin TL’ye 250 cc’lik su bardaklarının paketlenmesi işi,

(2014/127722 ihale kayıt no ile) 14 milyon TL bedel ile araç kiralama işi…”

Firmanın her sektöre el attığına işaret eden Ağırel, şirketin 2013 -2014 yılları arasında ASKİ den 12 ihale aldığını ve aldığı ihalelerinin toplam tutarının 35.7 milyon TL olduğuna değindi.

Bu ihalelerden ‘Su Bardak Hizmeti alım işi’nin 2015 Sayıştay raporlarına ‘usulsüz’ diye işlendiğini de kaydeden Ağırel, şirketin farklı firma isimleri altında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden onlarca ihale aldığını ifade etti.

Şirketin çok sayıda firma ile iki yıl içerisinde 150 ihale aldığını ve toplam tutarın 450 milyonu bulduğunu kaydeden Ağırel, “Yani ayda 6-7 İhale almış. Yani 5 günde bir ihale almışlar” dedi ve ekledi:

“Ne var bunda çalışmışlar almışlar’ diyorsanız bir soluklanın! Çünkü yazdığım bu firmalar ne hikmetse Melih Gökçek görevi bıraktıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesinden ihale almamış. Ne kadar kolay para kazanılıyor değil mi?”

En çok okunan haberler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Erdoğan’a ağır hakaret!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş başladığından bu yana ilk kez İdlib'e gitti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret niteliğinde açıklamalar yaptı.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi. 

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

“CHP, 23 Haziran’da Kürtlerden aldığı desteği bir daha zor alır”

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatına Meclis'te tezkere oylamasına evet diyerek destek veren CHP'nin tavrı eleştiri konusu. Anamuhalefet partisi, son yerel seçimlerle Türkiye'nin en büyük kentlerini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

‘Esad’tan Türkiye-Rusya mutabakatına tam destek’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile telefon görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Soçi’de yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini belirtti. Peskov, 'Esad, Vladimir Putin’e teşekkür etti, çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı' ifadelerini kullandı.

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

Türkiye ve Rusya arasındaki tarihi anlaşmada dikkat çeken detay!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 6 saatlik görüşmenin ardından açıklama yaptı.

İşte Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Soçi Mutabakatı’nın detayları

Erdoğan ve Rusya'nın Soçi'de yaptığı görüşme sonucunda 10 maddelik mutabakat açıklandı.

Aklı beş karış havada olan yandaş ÖSO karşıtlarına hakaret etti: Cihatçılar ‘Mustafa Kemal’in Millî Mücadelesi’nin benzerini’ yürütüyormuş!

AKP’li yazar Fuat Uğur, ‘SMO’ (Suriye Milli Ordusu)’ adı verilerek TSK’nın ‘Barış Pınarı’ harekatında yer alan ÖSO’cu güçleri savunurken akıl almaz benzetmelere başvurdu.

Göreme milli park olmaktan çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Nevşehir Göreme ve çevresindeki alanın milli park olarak belirlenmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararı yürürlükten kaldırıldı.