O şirkete beş günde bir ihale

Melih Gökçek'in, 'metal yorgunluğu' gerekçesiyle 2017 yılında görevden alınmasının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Gökçek dönemi icraatları mercek altına alınmış ve yolsuzluk, kayırma, israf, görevi kötüye kullanma iddiaları ortaya atılmıştı.

Görevden ayrılırken gözyaşlarına boğulan ve, “Başarısız olduğumu düşündüğüm için değil, ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Recep Tayyip Erdoğan istediği için” sözleriyle istifa eden Gökçek’in icraatlarına dair bir yazı dizisine başlayan Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, eski belediye başkanının beş günde bir belirli bir şirkete ihale verdiğini yazdı.

“Bugün de sizlere Çam Grubu tanıtacağım” satırlarıyla yazısına girizgah yapan Ağırel, şirketin radyo kanallarından, güvenlik firmasına, turizm firmasından teknoloji firmasına kadar birçok iş kolunda şirketleri bulunduğunu belirtti.

Şirketin sahibi Ali Okan Çam’ın AKP ile içli-dışlı oluşunu sosyal medya hesaplarından paylaşmakta beis görmediğine değinen Ağırel, Çam’ın zenginleşmesi ile ilgili, “…2013 ve Gökçek’in istifa ettiği 2017 yılına kadar Ali Okan Çam’ın aldığı ihaleler inanılır gibi değil. Aldığı ihalelerin yüzde 98’i ASKİ’den” notunu düştü ve ekledi:

“2013 -2015 yılları arasında ASKİ den 13 güvenlik ihalesi almış. Hem de pazarlık usulü toplam 128 milyon TL! SGK, MKE, İETT, MEB’den de ihaleler almış onların toplamı 48 milyon TL. Güvenlik şirketi ile ASKi ve devlet kurumlarından toplam 176 milyon TL ihale almış.

Uluslararası Prestij Medya…

2012-2015 yılları arasında ASKİ den 34 ihale almış. İhale toplamı tam 197 Milyon TL!

(2013/71171 ihale kayıt no ile) 1.1 milyon TL’ye Stil Danışmanlığı ve Vitrin Yarışması,

(2013/162184 ihale kayıt no ile) 144 bin TL’ye radyo reklam işi,

(2014/40265 ihale kayıt no ile) 152 bin TL’ye bardak üst folyo işi,

(2014/40381 ihale no ile) 153 bin TL’ye bardak alt folyo işi,

(2014/50050 ihale kayıt no ile) 156 bin TL’ye internet radyo yayını işi,

(2014/86417 ihale kayıt no ile) 155 bin TL’ye 250 cc’lik su bardaklarının paketlenmesi işi,

(2014/127722 ihale kayıt no ile) 14 milyon TL bedel ile araç kiralama işi…”

Firmanın her sektöre el attığına işaret eden Ağırel, şirketin 2013 -2014 yılları arasında ASKİ den 12 ihale aldığını ve aldığı ihalelerinin toplam tutarının 35.7 milyon TL olduğuna değindi.

Bu ihalelerden ‘Su Bardak Hizmeti alım işi’nin 2015 Sayıştay raporlarına ‘usulsüz’ diye işlendiğini de kaydeden Ağırel, şirketin farklı firma isimleri altında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden onlarca ihale aldığını ifade etti.

Şirketin çok sayıda firma ile iki yıl içerisinde 150 ihale aldığını ve toplam tutarın 450 milyonu bulduğunu kaydeden Ağırel, “Yani ayda 6-7 İhale almış. Yani 5 günde bir ihale almışlar” dedi ve ekledi:

“Ne var bunda çalışmışlar almışlar’ diyorsanız bir soluklanın! Çünkü yazdığım bu firmalar ne hikmetse Melih Gökçek görevi bıraktıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesinden ihale almamış. Ne kadar kolay para kazanılıyor değil mi?”

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu Demokrat Parti’ye mi dönecek?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ, bugünkü köşe yazısında Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Muhalif gazetecilere röpörtaj veren Davutoğlu: İktidara söylemediğini bırakmadı!

Yavuz Oğhan'ın sunduğu Bidebunuizle programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu "Pelikan çetesinin yayınladığı paçavra bir takım heveslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı." dedi.