O parti, seçime girmelerinin engellenmesine karşı AİHM’e başvurdu!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), seçime girmelerinin engellenmesine karşı Türkiye’deki iç hukuk yollarının sona ermesinden dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduklarını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 26 Ocak 2021’de olası bir seçim durumunda seçime katılacak olan partilerin listesini açıklayarak seçime 19 partinin girebileceğine karar vermişti. Listede yer almayan partilerden biri olan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) YSK’nin kararına karşı itiraz etmişti. YSK, HKP’nin itirazını reddetti.

YSK’nin başvurularını gerekçesiz reddetmesinin ardından HKP avukatları Metin Bayyar ve Doğan Erkan aracılığıyla konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdığını duyurdu. HKP’nin serbest seçim hakkı, adil yargılanma hakkı, etkili başvuru hakkı, örgütlenme hakkı, siyasal ayrımcılık yasağı, insan haklarına saygı yükümü ve hukuki belirginlik hakları ihlal edildiği gerekçeleriyle AİHM’e başvurdu.

HKP avukatları Bayyar ve Erkan, AİHM İçtüzüğü 39’uncu madde uyarınca YSK kararının durdurulmasına dair bir “Tedbir Kararı” verilmesini ve 41’nci madde uyarınca “İvedi İncelenmesi”ni talep ettiklerini belirtti.

“SEÇİMLERE SOKULMAMASININ ASIL SEBEBİ BUDUR”

AİHM’e yapılan başvuruda özetle şu ifadelere yer verildi:

“HKP’nin seçimlere sokulmama sebebi, mevcut iktidara karşı aktif siyasal ve hukuksal muhalefet göstermesidir. Ne yazık ki Yargıtay Başsavcısı Cumhurbaşkanı tarafından atanmakta ve onun güdümünde karar vermektedir. Dolayısıyla ortada tarafsız, bağımsız, adil ve eşit bir kurum ve karar yoktur. HKP’nin aktif muhalefetine ilişkin son yıllarda gerçekleştirdiği hukuksal başvuruların, siyasi iktidar ve uzantıları aleyhine açtığı davaların ve suç duyurularının oldukça kabarık bir listesi mevcuttur. HKP’nin seçimlere girme yeterliliğine müdahale edilmediği 2016 yılından bugüne kadar bile siyasi iktidar partisi ve devlet içindeki uzantıları hakkında açtığı 147 adet dava ve suç duyurusu vardır. HKP’nin seçimlere sokulmamasının asıl sebebi budur. Ne var ki bu sebep hukuksal değil, siyasaldır.

Son Haberler