O davada yeni tartışma “Yeni bir 15 temmuz olursa…”

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 68 sanıklı Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) davasının 11'inci celsesinde sanıkların çapraz sorgusuna devam edildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 68 sanıklı Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) davasının 11’inci celsesinde sanıkların çapraz sorgusuna devam edildi. Duruşma, alfabetik sıralamada başta yer aldığı halde dün avukatı olmadığı için çapraz sorgusu yapılamayan Adem Loğa’nın sorgusuyla başladı. Ancak Loğa’ya soru soran olmadı. Sanık Engin Sevinç Başbakanlık avukatı Alaattin Varol’un, “Nizamiyede silahları nasıl aldın?” şeklindeki sorusunu, “Ben nizamiyede değildim. İspatladık. Bilirkişi lehimize karar verdi” dedi.

Sanıklardan Serkan Ak’ın avukatı da Ak’ı tanıyıp tanımadığını sordu. Sevinç, “Serkan Ak’ı burada tanıdım. Daha önce tanıdığım ispat edilsin, değil üç,  33 müebbete razıyım” karşılıgını verdi. Sanık eski kurmay albay Ertuğrul Bozçal’a da Başbakanlık avukatı Alaattin Varol, Muhsin Kutsi Barış’ı 15 Temmuz’da ziyaretinin sebebini, Semih Terzi ve Gökhan Sönmezateş’le irtibatını sordu. Bozçar, şunları söyledi:

“Muhsin Kutsi Barış devrem ve köylümdür. Tamamen bir arkadaş ziyaretiydi. 24 aylık ÖKK görevimin 21 ayını Ankara dışında geçirdim. 11 Temmuz’a kadar sürekli dış görevdeydim. O, Ağustos 2015’te göreve başlamış, ziyarette bulunamamıştı. Sadece onu değil bir çok kişiyi ziyaret ettim. Gökhan Sönmezateş’i kişi olarak tanımıyorum. Bir ÖKK seminerinde uzaktan gördüm. Semih Terzi eski tugay komutanımdı. En son Ramazan bayramında önce Zekai Aksakallı’yı sonra Terzi’yi arayıp, bayramlarını kutladım.”

“SAÇMA SAPAN DİYE BİR ŞEY YOK”

Sanıklardan kursiyer Faruk Erkul darbeye karıştığı için değil açığa alındığı için tutuklandığını öne sürerken, eski astsubay Fatih Uysal’ın çapraz sorgusu sırasında tartışma yaşandı. Uysal sorulara bağırarak cevap verince Başkan Bayram Kantık, “Deminki albay gibi güzel güzel, tane tane cevapla. Bak ne güzel bazı şeyler netleşiyor” uyarısında bulundu. Uysal, “Benim emir verme yetkim yok. Takviye için gönderildim. Gitmez olaydım, lanet olsun. Saçma sapan bir şey” karşılığını verince Başkan Kantık, “Saçma sapan diye bir şey yok”dedi. Uysal ile tutuksuz sanıklardan biri arasında tartışma yaşandı. Uysal, uzman çavuşun yalan söylediğini ve iftira attığını öne sürdü.

“ŞABAN DİŞLİ’YE MEHMET DİŞLİ KİM DİYE SORDUNUZ MU”

Sanık Fatih Rüştü Keten’in sorgusu sırarında da şu diyaloglar yaşandı:

Başbakanlık Av. Varol: Fatih Keten’i tanıyor musunuz?

Keten: Benim.

Av. Varol: Ferhat Keten? Akıncı’da yakalanmış.

Keten: Akrabam. Evet Akıncı’da yakalanmış.

Keten’in avukatı: Şaban Dişli’ye Mehmet Dişli kim diye sordunuz mu? Bunu niye sorduruyorsunuz sayın başkan?

Başkan Kantık: Kayıt yapılıyor. Bir anda soruldu ve cevap verdi.

Keten’in avukatı: Benim kardeşim terörist olabilir. Ben de mi teröristim?

Başkan Kantık: Olur mu öyle şey?!.

“YENİ BİR 15 TEMMUZ OLURSA…”

Sanık eski üsteğmen Gökhan Mercan bir soru üzerine 15 Temmuz’da komutanlarının talimatıyla ÖKK’na gittiğini anlatırken şu ifadeleri kullandı:

“Allah göstermesin yeni bir 15 Temmuz olursa, ki yargılamalar böyle devam ederse sonuca gidilmeyeceğinden olacağını düşünüyorum.”

Başbakanlık avukatı Varol bu sözlere, “tehdit mi ediyorsun?” diye tepki gösterdi. Mercan, “tehdit etmiyorum” karşılığını verdi.

Sanık Mehmet Koç bir soru üzerine nezarethanede sanıklar Serkan Ak ve Mehmet Raydemir’in kendisini ifadesini geri alması için tehdit edip, “Olaylar dönecek, biz çıkacağız, sen kalacaksın” dediklerini öne sürdü. Mehmet Raydemir’in sorgusu sırasında Serkan Ak, Koç’un bu iddiasını sordu. Raydemir, “Bu iftirayı burada duydum” dedi.

“ODADAN ÇIKIP TUVALETE BİLE GİDEMEDİ”

Sanık eski başçavuş Muzaffer Han o gece nöbetçi subayı olan Volkan Vural ve nöbetçi amiri olan Ümit Koçak’ın tavrını anlatırken, “Şimdi kahraman Türk subayı gibi dolaşıyorlar. İşte bu kahraman Türk subayları odadan çıkıp, tuvalete bile gidemedi, pet şişeleri kullandı. Hem vallahi, hem billahi” diye konuştu.

Son Haberler