NYT: Trump’ın Orta Doğu’daki tutarsız politikası müttefiklerinin güvenini sarsıyor

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi (NYT), "Trump'ın Orta Doğu'daki tutarsız politika değişiklikleri ABD müttefiklerinin güvenini sarsıyor" başlıklı bir analiz yayımladı.

207,715BeğenenlerBeğen
7,871TakipçilerTakip Et

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi (NYT), “Trump’ın Orta Doğu’daki tutarsız politika değişiklikleri ABD müttefiklerinin güvenini sarsıyor” başlıklı bir analiz yayımladı.

David Kirkpatrick, David Halbfinger ve Ben Hubbard imzalı analizde Orta Doğu’daki müttefiklerinin, önemli konularda ABD’nin pozisyonunun ne olduğu ve ABD’nin o pozisyonu ne kadar sürdüreceği konusunda kafa karışıklığı yaşadığı aktarıldı.

Gazeteye konuşan Irak’ın eski ulusal güvenlik danışmanlarından Muvaffak el Rubai eskiden ABD’li siyasetçilerin niyetleri konusunda açık olduğunu fakat Trump’ın, “Tamamen duygularıyla hareket ettiğini ve tahmin edilemez olduğunu” söyledi.

Rubai, “Amerikalılar için dostluklar harcanabilir şeylerdir. Siz Amerikalılara ihtiyaç duyduğunuzda onlar en yakın çıkış kapısını ararlar. Arkanızı döndüğünüzde çoktan gitmiş olurlar” dedi.

NYT Trump’ın Suriye konusundaki politika değişikliklerine örnek olarak Aralık 2018’de ülkedeki 2 bin askeri geri çekeceğini açıklayıp sonra bundan vazgeçmesini, Suriye’nin bir kimyasal silah kullanmasının ardından ülkeye roket saldırısı düzenleyip ikinci kimyasal silah saldırının ardından hiçbir şey yapmamasını ve son olarak ülkenin kuzeyindeki askerlerini çekerek Türkiye’nin operasyonunun önünü açmasını gösterdi.

Gazeteye göre Trump’ın İran politikası da tutarsızlıklarla dolu ve bu durum ABD’nin bölgedeki müttefiklerinin güvenini sarsarken Rusya ve diğer bölgesel güçlerin Orta Doğu’da daha etkin olmasına olanak sağlıyor.

NYT’ye konuşan Londra’daki Royal United Services Institute araştırmacısı Michael Stephens “Bölge kaosta çünkü hegemonik güç ne yapmak istediğini bilmiyor, bu yüzden diğerleri de ne yapacaklarına karar veremiyor” dedi ve ekledi:

“Kimse sıradaki hamlenin ne olacağını bilemiyor. Donald Trump ateşe benzin döktü ve hepimizin aklını karıştırdı.”

Trump’ın Suriye’deki hamlesi kendi partisinden siyasetçiler tarafından da eleştirildi

Trump’ın geçen yıl Suriye’deki ABD askerlerini çekme sözü üzerine istifa eden Savunma Bakanı James Mattis’in “IŞİD’in geri gelmemesi için baskı uygulamaya devam etmezsek kesinlikle ortaya çıkacaklar” sözlerini aktaran gazete, Mısır’da devlet destekli Al Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin danışmanlarından Gamal Abdül Gavad Sultan’ın görüşlerine de yer verdi:

“Artık ABD’yi güvenilir bir ortak olarak görmedikleri için Orta Doğu’daki çok sayıda ülkenin stratejik savunma planlarında büyük değişiklikler yapmayı düşündüğünü tahmin ediyorum.

“Orta Doğu’daki ulusları ABD’nin söylediklerinin arkasında olduğu konusunda ikna etmenin çok zor olacağını düşünüyorum ve bu Orta Doğu’nun stratejik sahnesinde önemli bir değişim.”

NYT’ye konuşan İsrail gazetesi Yediot Ahronot’un köşe yazarlarından Shimrit Meir, İran, Rusya, Türkiye, IŞİD ve Hizbullah gibi aktörlerin bu durumda elinin güçlenebileceğini söyledi:

“ABD Başkanı’nın ‘Orta Doğu’da askeri müdahalelerden nefret ediyorum, bunu sonlandırmak için seçildim’ demesinin ardından İranlıların bölgedeki manevra alanlarının arttığını görmesi zor değil.”

‘2011’DE ASKERLERİ IRAK’TAN ÇEKME IŞID’İ YARATMIŞTI, BENZERİ OLABİLİR’
Carnegie Endowment for International Peace araştırmacısı Michele Dunne, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 2011’de Irak’taki ABD askerlerini çekmesinin IŞİD’in yükselmesine zemin hazırladığı, Trump’ın bu hamlesinin de benzer bir sonucu olabileceği uyarısında bulundu.

Council on Foreign Relations kıdemli araştırmacısı ve Obama döneminde Beyaz Saray’ın Orta Doğu koordinatörlüğünü yürüten Phillip Gordon ise ABD Başkanı Trump’ın hem Orta Doğu’daki çatışmalardan çekilmek istediğini hem de bölgesel rakiplere karşı daha agresif bir şekilde baskı uygulamayı planladığını söyledi ve ekledi:

“Bu ikisini aynı anda yapamazsınız.”

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesi ise Suriye’nin kuzeyinde yaşanan göç dalgasını haberleştirdi.

Sınırın iki tarafında da sivillerin öldüğünü aktaran gazete, Türkiye’nin neredeyse tüm büyük müttefiklerinin IŞİD’in dirilmesine yönelik endişelerini dile getirdiğini yazdı.

Washington Post, bölgedeki düz coğrafyanın Türk ordusunun işini kolaylaştırdığını belirtti.

Gazeteye konuşan Norveç Sığınmacı Konseyi Sözcüsü Tom Peyre-Costa, bölgeden kaçanların Irak’a sığınmasına izin verilmesi gerektiğini, yaşananların Irak’ı istikrarsızlaştırabileceğinden endişe duyduğunu aktardı.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son seçim anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi’nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a oy vereceklerin oranı yüzde 39 düzeyinde kalacak.

Muharrem İnce’den yandaş yayıncılığa tarihi ders: Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak

CHP’li Muharrem İnce, kendisinin konuk olduğu programın bölünerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının canlı olarak verilmesine tepki göstererek canlı yayını terk etti.

Erdoğan: Dünyanın dört bir yanından heyetler ülkemizi ziyaret ediyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Meclis’teki tek sosyalist partinin başkanı net konuştu, AKP’nin sonunu açıkladı!

'Atakan Sönmez'le Satır Arası' programına konuk olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, artan polis şiddetinden, erken seçim tartışmalarına, ittifak söylentilerinden yeni partilere kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Erken seçimin kokusunu alan Kılıçdaroğlu: Bize tezgah kuracaklar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin odağında bulunduğu tartışmalarla ilgili olarak "Seçim gelecek, gelsin. Biz kazanacağız. Tezgahlar kuracaklar çünkü ayakta duramıyorlar, gidecekler" dedi.
207,715BeğenenlerBeğen
7,871TakipçilerTakip Et