NYT: Trump’ın Orta Doğu’daki tutarsız politikası müttefiklerinin güvenini sarsıyor

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi (NYT), "Trump'ın Orta Doğu'daki tutarsız politika değişiklikleri ABD müttefiklerinin güvenini sarsıyor" başlıklı bir analiz yayımladı.

ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi (NYT), “Trump’ın Orta Doğu’daki tutarsız politika değişiklikleri ABD müttefiklerinin güvenini sarsıyor” başlıklı bir analiz yayımladı.

David Kirkpatrick, David Halbfinger ve Ben Hubbard imzalı analizde Orta Doğu’daki müttefiklerinin, önemli konularda ABD’nin pozisyonunun ne olduğu ve ABD’nin o pozisyonu ne kadar sürdüreceği konusunda kafa karışıklığı yaşadığı aktarıldı.

Gazeteye konuşan Irak’ın eski ulusal güvenlik danışmanlarından Muvaffak el Rubai eskiden ABD’li siyasetçilerin niyetleri konusunda açık olduğunu fakat Trump’ın, “Tamamen duygularıyla hareket ettiğini ve tahmin edilemez olduğunu” söyledi.

Rubai, “Amerikalılar için dostluklar harcanabilir şeylerdir. Siz Amerikalılara ihtiyaç duyduğunuzda onlar en yakın çıkış kapısını ararlar. Arkanızı döndüğünüzde çoktan gitmiş olurlar” dedi.

NYT Trump’ın Suriye konusundaki politika değişikliklerine örnek olarak Aralık 2018’de ülkedeki 2 bin askeri geri çekeceğini açıklayıp sonra bundan vazgeçmesini, Suriye’nin bir kimyasal silah kullanmasının ardından ülkeye roket saldırısı düzenleyip ikinci kimyasal silah saldırının ardından hiçbir şey yapmamasını ve son olarak ülkenin kuzeyindeki askerlerini çekerek Türkiye’nin operasyonunun önünü açmasını gösterdi.

Gazeteye göre Trump’ın İran politikası da tutarsızlıklarla dolu ve bu durum ABD’nin bölgedeki müttefiklerinin güvenini sarsarken Rusya ve diğer bölgesel güçlerin Orta Doğu’da daha etkin olmasına olanak sağlıyor.

NYT’ye konuşan Londra’daki Royal United Services Institute araştırmacısı Michael Stephens “Bölge kaosta çünkü hegemonik güç ne yapmak istediğini bilmiyor, bu yüzden diğerleri de ne yapacaklarına karar veremiyor” dedi ve ekledi:

“Kimse sıradaki hamlenin ne olacağını bilemiyor. Donald Trump ateşe benzin döktü ve hepimizin aklını karıştırdı.”

Trump’ın Suriye’deki hamlesi kendi partisinden siyasetçiler tarafından da eleştirildi

Trump’ın geçen yıl Suriye’deki ABD askerlerini çekme sözü üzerine istifa eden Savunma Bakanı James Mattis’in “IŞİD’in geri gelmemesi için baskı uygulamaya devam etmezsek kesinlikle ortaya çıkacaklar” sözlerini aktaran gazete, Mısır’da devlet destekli Al Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin danışmanlarından Gamal Abdül Gavad Sultan’ın görüşlerine de yer verdi:

“Artık ABD’yi güvenilir bir ortak olarak görmedikleri için Orta Doğu’daki çok sayıda ülkenin stratejik savunma planlarında büyük değişiklikler yapmayı düşündüğünü tahmin ediyorum.

“Orta Doğu’daki ulusları ABD’nin söylediklerinin arkasında olduğu konusunda ikna etmenin çok zor olacağını düşünüyorum ve bu Orta Doğu’nun stratejik sahnesinde önemli bir değişim.”

NYT’ye konuşan İsrail gazetesi Yediot Ahronot’un köşe yazarlarından Shimrit Meir, İran, Rusya, Türkiye, IŞİD ve Hizbullah gibi aktörlerin bu durumda elinin güçlenebileceğini söyledi:

“ABD Başkanı’nın ‘Orta Doğu’da askeri müdahalelerden nefret ediyorum, bunu sonlandırmak için seçildim’ demesinin ardından İranlıların bölgedeki manevra alanlarının arttığını görmesi zor değil.”

‘2011’DE ASKERLERİ IRAK’TAN ÇEKME IŞID’İ YARATMIŞTI, BENZERİ OLABİLİR’
Carnegie Endowment for International Peace araştırmacısı Michele Dunne, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 2011’de Irak’taki ABD askerlerini çekmesinin IŞİD’in yükselmesine zemin hazırladığı, Trump’ın bu hamlesinin de benzer bir sonucu olabileceği uyarısında bulundu.

Council on Foreign Relations kıdemli araştırmacısı ve Obama döneminde Beyaz Saray’ın Orta Doğu koordinatörlüğünü yürüten Phillip Gordon ise ABD Başkanı Trump’ın hem Orta Doğu’daki çatışmalardan çekilmek istediğini hem de bölgesel rakiplere karşı daha agresif bir şekilde baskı uygulamayı planladığını söyledi ve ekledi:

“Bu ikisini aynı anda yapamazsınız.”

ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesi ise Suriye’nin kuzeyinde yaşanan göç dalgasını haberleştirdi.

Sınırın iki tarafında da sivillerin öldüğünü aktaran gazete, Türkiye’nin neredeyse tüm büyük müttefiklerinin IŞİD’in dirilmesine yönelik endişelerini dile getirdiğini yazdı.

Washington Post, bölgedeki düz coğrafyanın Türk ordusunun işini kolaylaştırdığını belirtti.

Gazeteye konuşan Norveç Sığınmacı Konseyi Sözcüsü Tom Peyre-Costa, bölgeden kaçanların Irak’a sığınmasına izin verilmesi gerektiğini, yaşananların Irak’ı istikrarsızlaştırabileceğinden endişe duyduğunu aktardı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

CHP’ye FETÖ suçlamasında bulunan ‘Yılmaz Ateş’ hakkında karar

CHP'ye FETÖ suçlamasında bulunan eski milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Ankara Disiplin Kurulu kararıyla kesin olarak partiden ihraç edildi.

Atatürk’e Benze(me)yen adam(lar)

“Atatürk’e benzeyen adamın tek sorunu Atatürk’e benzememesi” gibi bir şey yazmıştı bir sosyal medya kullanıcısı. Haklıydı da. “Atatürk’e benzeyen adam” uzaktan biraz andırsa da aslında Atatürk’e benzemiyordu.

Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası iki ülke arasındaki buzlar çözüldü mü?

Haftalardır merakla beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında 13 Kasım’da Washington’da gerçekleşen toplantı, kimilerine göre ilişkilerde yumuşamanın göstergesiyken, kimileri ise somut sonuçlar çıkmadan önce bir beklenti içerisine girmeyi iyimserlik olarak değerlendiriyorlar.

Muhalefet kaynıyor, İYİ Parti ile AKP yakınlaşıyor… Erdoğan ABD’den cebinde seçim kartıyla mı döndü?

Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği askeri operasyon kamuoyu yoklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteği arttırken bu sene yerel seçimlerde sürpriz zaferler kazanan resmi olmayan muhalif siyasi ittifak içindeki muhtemel çatlakları da ortaya çıkardı.

Tüm aile ve gazeteciler gözaltına alınmıştı… Süleyman Soylu’dan Rabia Naz açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hayatını kaybeden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ile meclis komisyonu çalışmalarını izleyen 3 gazetecinin mahkemeye sevk edilmesi hakkında "Rabia Naz kızımız üzerinden yargı, emniyet, tüm kurumlar birileri tarafından felç edilmek isteniyor" dedi.