Cumartesi / 27 Şubat 2021

Nuriye Ortaylı: Sağlık Bakanı’na aşı ve COVAX hakkında yanlış bilgi mi verildi?

Nuriye Ortaylı: Sağlık Bakanı'na aşı ve COVAX hakkında yanlış bilgi mi verildi?

Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Nuriye Ortaylı, aşı tedariki konusunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) girişimi ile kurulan Korona Virüsü Aşısı Küresel Erişim Girişimi’ne (COVAX) katılmanın bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ortaylı, “Sağlık Bakanlığı aşı portföyünü daha etkin aşılarla çeşitlendirmek zorundadır” ifadelerini kullanırken, “Sayın Bakana Covax konusunda yanlış bilgi verilmiş. Covax’a katılınca aşı seçme şansları olmadığını söylüyor” yorumunu yaptı.

Nuriye Ortaylı, Yetkin Report’ta “Bakana aşı ve COVAX hakkında yanlış bilgi mi verildi?” başlığı ile yayımlanan yazısında, “Hem pandemiden çıkışı planlayabilmek hem de sağlık çalışanlarından sonra en riskli grup olan yaşlıları ve kronik hastaları koruyabilmek için gerekli” görüşünü savundu.

Ortaylı, “Çeşitlendirme için COVAX’a katılmayı bir kez daha düşünmekte fayda var. Bir de tweetinden anladığıma göre Sayın Bakana COVAX konusunda yanlış bilgi verilmiş. COVAX’a katılınca aşı seçme şansları olmadığını söylüyor. Halbuki, COVAX, Oxford-AstraZeneca, Moderna dahil yedi aşı ile ön alım anlaşması yapmış durumda. Bu iki aşının da koruyuculuğu daha fazla. Üstelik 65 yaş için güvenlik ve etkinlik verisi var. Elli milyon dolar ödenirse bunlardan birisinden otuz altı milyon doz almak mümkün. Mutlaka özel bir aşı seçmek istiyorsanız da biraz daha fazla bir ücret vermek gerekiyor. Bu da doz başına üç dolar, Sinovac’a verdiğimizin beşte biri. Bütçe açık veriyor diyeceksiniz, ama elli ya da yüz milyon dolar Türkiye için çok para değil. Dediğim gibi bir uçak satılsa karşılanır” ifadesini kullandı.

Son Haberler