Gazeteci Nurcan Baysal Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cezaevindeki eski genel başkanı Selahattin Demirtaş’a “Yeterince sahip çıkamadığını” iddia etti. Baysal, HDP kadrolarının baskılarla dağıtılmasının, bir çok yöneticisinin cezaevine atılmasının bu tabloya neden olduğunu belirtti.

16punto yazarı Gürkan Çakıroğlu’nun sorularını yanıtlayan Nurcan Baysal “HDP’den geriye çok az şey kaldı” dedi.

Söyleşinin ilgili bölümü şu şekilde:

 Meseleye ortasından girelim diyorum. Selahattin Demirtaş yaklaşık üç yıldır cezaevinde. Sadece Kürt seçmeni için değil Türkiye sathında kabul görmüş bir siyasi figür haline gelmişken HDP’nin Demirtaş’ı yok saydığı ya da ona yeterince destek olmadığı konuşuluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Nurcan Baysal: Demirtaş Türkiye için olduğu kadar benim için de çok kıymetli bir lider. HDP’nin Demirtaş’ı yok saydığını düşünmüyorum ama yeteri kadar sahip çıkmadığını da bir gerçek. Tabi içinden geçilen son 4-5 yılda HDP’nin çekirdek ve nitelikli kadrosundan çok sayıda kişi ya cezaevine atıldı ya da yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Yani aslında bildiğimiz HDP’den geriye çok az şey kaldı, bu da maalesef acı bir gerçek.

Çok ilginç ve farklı bir şey söylediniz. O halde HDP’nin sessizleşmesi ve politika üretememesinin yani kısacası Demirtaş döneminde ki etkinliğini yitirmesinin sebepleri yukarıda söyledikleriniz mi?

Kısmen evet. HDP aslında susmuyor ama görünmüyor. Her yerde toplantılarını yapıyorlar ama medya artık hiçbir şekilde bunları görmüyor. Açıklamalar da yapıyorlar ama medya yer vermiyor. Evet ben de birçok politikasını eleştiriyorum ama gerçek şu ki korkunç bir baskı var. Mesala dün HDP binasına gittim darmadağın edilmiş, kapısı camı kırılmış, çok vahim bir tablo.

Söyleşinin tamamı için tıklayınız.