Numan Kurtulmuş: Bağımsızlık gavura ‘gavur’ diyebilmektir (!)

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bizim bu bağımsızlık meselesini ciddiye almamız lazım. Bizim için bağımsızlık gavura 'gavur' diyerek karşısına dikilebilmektir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kastamonu’da düzenlenen AKP Yerel Yönetimler 3’üncü Bölge İstişare ve Değerlendirme Toplantısında konuştu. Kurtulmuş, “Tek parti zamanı, ondan sonraki siyasi dönemin önemli kısımlarında devleti temsil eden bir elit zihniyet, milletin tarzından, düşüncesinden farklı hareket ediyor ve tabiri caizse özellik 300 yıllık modernleşmemizin en önemli sorunu olarak devlet adına milleti şekillendirmeye çalışıyor. Bu sadece Cumhuriyet tarihimizde değil, Osmanlı’nın son dönemindeki yönetici elitlerin en büyük hastalığıdır” dedi.

‘BİRİLERİNİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK’
Türkiye’nin en önemli sütunlarından birinin de medeni coğrafyaya gönül açmak olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Bunu söylerken birileri endişe ediyor. ‘Bizim birilerinin topraklarında gözümüz mü var?’ diye. Hayır. Bizim birilerinin topraklarında gözümüz yok. Ama yeni Türkiye’nin ufku sadece Türkiye topraklarından ibaret değil, bütün dünyadır, bütün gönül coğrafyamızdır, bütün medeniyet iklimimizdir” dedi.

‘BAĞIMSIZLIK GAVURA GAVUR DİYEBİLMEKTİR’

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yeni Türkiye’nin aynı zamanda bağımsız bir Türkiye olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Yeni Türkiye tarihiyle, kültürüyle barıştığında neyi görüyor? Orada emperyalizm yok, orada sömürü yok. Ama orada bir şey daha var. Tarihimizle, kültürümüzle barıştığımızda başkalarına karşı, emperyalist ülkenin boyunduruğu altına girmek de yok. Onların gölgesi altına girmek de yok. ‘Türkiye müslümanlığı’ dediğimiz, bugünlere kadar gelmiş olan bu büyük medeniyetin en temel özelliklerinden birisi gavura ‘gavur’ diyerek gavurun karşısına dikilebilmektir. Onun için Çanakkale’de vazgeçmedik. Onun için Kurtuluş harbinde esir düşmedik. Biz, bu millet, bu toprakların müslümanları nasıl düşünürse öyle düşünüyoruz. Bizim bu bağımsızlık meselesini ciddiye almamız lazım. Bizim için bağımsızlık gavura ‘gavur’ diyerek karşısına dikilebilmektir. Çanakkale’de yoksa direnemezdik. Gavur, gayri müslime verilen isim değildir, bizim lugatımızda. Bizim lügatımızde gavur despota, zalime, insanlara karşı zulüm edene, emperyaliste verilen isimdir. Bu topraklarda iktisadi ve siyasi bağımsızlığımız için söylüyorum. Biz Alah’ı bir bilir, Allah’tan başka kimsenin karşısında eğilmeyiz, diz çökmeyiz. Şimdi Türkiye bu istikamette yürüdükçe birilerinin telaşı bundandır.”

Son Haberler