Pazartesi / 19 Ekim 2020

Niyet ettim istihbarata: Diyanet 38 ülkede MİT gibi çalışıp, bilgi toplamış

Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat raporları hazırladığı ortaya çıktı.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı 11-14 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen 9. Avrasya İslam Şûrası’na sunulmak üzere yurtdışındaki temsilcilerden istediği raporları Meclis’teki Darbe Komisyonu’na sundu.

Raporlarda 38 ülkede Gülen Cemaati’yle bağlantılı kişilere yönelik istihbarat faaliyeti yapıldığı ortaya çıktı. Cemaate yakın olduğu düşünülen kişiler hakkında, “2-3 kişi hariç çok nadiren cumaları ve bayramları camiye gelirler”, “Aktif olarak hiçbir faaliyette bulunmasa da halen gönül bağını devam ettirdiği söyleniyor,” “Ev hanımı” gibi bilgiler paylaşıldı.

Cami görevlileri, din koordinatörü ve din hizmetleri müşavirleri aracılığıyla hazırlanan raporlarda, okullar, dershaneler, bağlantılı şirketler, dernekler, vakıflar ve medya kuruluşlarıyla ilgili çok ayrıntılı istihbarat bilgileri yer aldı.

Köln raporu

Cami personelleri ve imamların dini görevli gibi değil neredeyse istihbarat ajanı gibi çalıştığı anlaşılan raporlardan Köln için hazırlananı, istihbarat çalışmasının boyutunu gösteriyor.

Cami görevlileri tarafından hazırlanan raporlarda şunlar söyleniyor: “Oberbergischer Kreis ilçesine bağlı olan ve camimizin de bulunduğu Bergneustadt’ta FETÖ’nün eğitim kurumu olarak sadece AKTİVE LERNHİLFE denilen bir dershanesi bulunmaktadır. Burası Oberbergischer Kreis’taki tüm PDY yapılanmasının karargâhı/merkezi kabul edilmektedir. Zekat, kurban, abonelik ve insan kaynakları tüm buradan sevk ve idare edilmektedir. Üye ve yöneticilerinin tamamı camimizin de cemaati olup bu kişilerin desteği ile halen varlığını sürdüren bu fesat yuvası cami hizmetleri hakkında da asılsız tezviratlar yaymakta ve Alman makam ve yerel medyasıyla dirsek teması halinde çalışmalarına devam etmektedir. N.S. Bergneustadt Merkez Camii Din Görevlisi.”

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

16 koronavirüs hastasına içeriği bilinmeyen ilaç verildi iddiası

Sağlık Bakan Yardımcısı Birinci’nin araştırmacıları arasında yer aldığı makalede, suç olmasına karşın, “içeriği belli olmayan bazı ilaçların 16 koronavirüs hastası üzerinde doğrudan denendiği” bilgisi yer aldı. CHP’li Emir, makalenin, Birinci’nin talebiyle yayımdan kaldırıldığını açıkladı.

İlhan Taşçı’dan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e ‘haksız ceza’ yanıtı

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Ebubekir Başkan Şahin’in “Haksız yere hiçbir kanala ceza yazmadık” sözlerine, “Mesele hak edene ceza kesebilmektir. Kimseden korkmadan ve gelecek tepkileri göz ardı ederek, hak edene ceza kesemediler” tepkisini dile getirdi.

Ayşenur Arslan: Bekir Coşkun bu dünya için fazla temiz ve güzel bir insandı

Usta gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Gazeteci Ayşenur Arslan, "Kardeşimi kaybetmiş kadar üzgünüm." sözleriyle duygularını dile getirdi.

“Bahçeli’nin ‘askıda ekmek’ kampanyası en çok Ak Parti’yi rahatsız etti”

. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Cumhur İttifakı ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başlattığı 'askıda ekmek' kampanyasının en fazla AKP'yi rahatsız ettiğini yazdı. Zeyrek, “Askıda ekmek...