Niyet ettim istihbarata: Diyanet 38 ülkede MİT gibi çalışıp, bilgi toplamış

Darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 38 farklı ülkede din görevlileri aracılığıyla istihbarat raporları hazırladığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı 11-14 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen 9. Avrasya İslam Şûrası’na sunulmak üzere yurtdışındaki temsilcilerden istediği raporları Meclis’teki Darbe Komisyonu’na sundu.

Raporlarda 38 ülkede Gülen Cemaati’yle bağlantılı kişilere yönelik istihbarat faaliyeti yapıldığı ortaya çıktı. Cemaate yakın olduğu düşünülen kişiler hakkında, “2-3 kişi hariç çok nadiren cumaları ve bayramları camiye gelirler”, “Aktif olarak hiçbir faaliyette bulunmasa da halen gönül bağını devam ettirdiği söyleniyor,” “Ev hanımı” gibi bilgiler paylaşıldı.

Cami görevlileri, din koordinatörü ve din hizmetleri müşavirleri aracılığıyla hazırlanan raporlarda, okullar, dershaneler, bağlantılı şirketler, dernekler, vakıflar ve medya kuruluşlarıyla ilgili çok ayrıntılı istihbarat bilgileri yer aldı.

Köln raporu

Cami personelleri ve imamların dini görevli gibi değil neredeyse istihbarat ajanı gibi çalıştığı anlaşılan raporlardan Köln için hazırlananı, istihbarat çalışmasının boyutunu gösteriyor.

Cami görevlileri tarafından hazırlanan raporlarda şunlar söyleniyor: “Oberbergischer Kreis ilçesine bağlı olan ve camimizin de bulunduğu Bergneustadt’ta FETÖ’nün eğitim kurumu olarak sadece AKTİVE LERNHİLFE denilen bir dershanesi bulunmaktadır. Burası Oberbergischer Kreis’taki tüm PDY yapılanmasının karargâhı/merkezi kabul edilmektedir. Zekat, kurban, abonelik ve insan kaynakları tüm buradan sevk ve idare edilmektedir. Üye ve yöneticilerinin tamamı camimizin de cemaati olup bu kişilerin desteği ile halen varlığını sürdüren bu fesat yuvası cami hizmetleri hakkında da asılsız tezviratlar yaymakta ve Alman makam ve yerel medyasıyla dirsek teması halinde çalışmalarına devam etmektedir. N.S. Bergneustadt Merkez Camii Din Görevlisi.”

Son Haberler