Nazilerden Jilet Ayşe’ye ölüm tehdidi!

Almanya’da tırmanan ırkçılıktan ve Nazi tehdidinden nasibini ülkenin en ünlü kadın stand upçılarından Jilet Ayşe lakaplı İdil Baydar da aldı.

Berlin-Halkweb

Mart ayı başında Nazilerden cep telefonuna gelen ırkçı hakaretler ve ölüm tehditleri içeren ve sadece kendisini değil annesi Halise Baydar’ı da hedef alan mesajlar ile NSU cinayetleri arasında gördüğüne işaret eden İdil Baydar başına gelenleri Facebook hesabından da tüm açıklığıyla ifşa etti.

“HENÜZ HAYATTAYKEN ALMANYA’DAN DEFOL”

Celle doğumlu 43 yaşındaki İdil Baydar’ın cep telefonuna Mart ayı başında gelen ve SS-Obersturmbannführer (Nazi Yarbayı) imzasını taşıyan ilk ırkçı mesajlarda şu hakaretler ve tehditler yer alıyor:

“Seni iğrenç Türk domuzu. Henüz hayattayken Almanya’dan defolup gitmeye bak.”

Ancak Yeni Zelanda’daki Christchurch’de iki camide 50 kişinin katledildiği ve 48 kişinin yaralandığı saldırının gerçekleştiği 15 Mart’ta cep telefonuna ikinci bir Nazi tehdidi içeren mesaj geldir. Son mesajda ise bu kez annesi Halise Baydar’a da ölüm tehdidi gelir:

“Seni iğrenç Türk domuzu. Bugün Yeni Zelanda’da olduğu gibi seni ve Halise Baydar’ı indiririz (vururuz).”

FACEBOOK’TAN POLİSE VE YARGIYA SİTEMDE BULUNDU

18 yaşındaki Berlin Kreuzbergli Türk kızı Jilet Ayşe karakteri ile ün salan ancak gerçek Berlinli Gerda Grischke karakteri ile de büyük ilgi gören İdil Baydar Facebook hesabından yaptığı bir paylaşımda ise Alman polisine ağır şekilde şöyle eleştirdi:

“Tehditlere şok olmadım, sürpriz de olmadı. Ancak polis tarafından yalnız bırakıldığımı görmek beni çok şaşırttı. Beni asıl korkutan şey, polis ve hukuk sistemi gibi otoritenin bu duruma karşı ruhsuz tutumu oldu. Bu ya kendi aşırı sağcı görüşleri nedeniyle yardım etmek istemişlerinden ya da yasaların yetersiz olması dolayısıyla yardım edemiyor olmalarından kaynaklanıyor.

“IRKÇILIĞA KARŞI VATANDAŞI KORUYAN KANUNLARA İHTİYAÇ VAR”

Irkçılığa ve faşizme karşı kanunlara ihtiyacımız var. Yapıcı bir çözüm bulalım.
Her bireyin kültürel kimliğini koruyan bir kanun taslağı istiyorum Siyahiler, poCs, göçmenler, kültürel ve dini kuruluşlar, Almanlar haydi Almanya için, Avrupa için, Dünya için işe koyulalım. Gelecek yıl ırkçılık ve faşizmin cezalandırıldığı görmek istiyorum.”

Öte yandan İdil Baydar’a yönelik tehdit ve hakaretlere karşı Türk kökenli komedyen ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden de sosyal medya hesaplarından dayanışma yağdı.

HALKWEB – BERLİN

Son Haberler