NATO: Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması kaygı verici

Türkiye ile ABD arasında kriz haline gelen S-400’lerin Rusya’dan sevkiyatının başlamasının ardından Ankara’ya uygulanacak yaptırımlar gündemde. S-400 krizine ilişkin ABD Başkanı Donald Trump, “S-400 alınırsa F-35 alınamaz” açıklaması yapsa da en sert tepki Pentagon’dan gelmişti.

Türkiye ile ABD arasında kriz haline gelen S-400’lerin Rusya’dan sevkiyatının başlamasının ardından Ankara’ya uygulanacak yaptırımlar gündemde. S-400 krizine ilişkin ABD Başkanı Donald Trump, “S-400 alınırsa F-35 alınamaz” açıklaması yapsa da en sert tepki Pentagon’dan gelmişti.

Pentagon, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını açıkladı. Pentagon’un açıklamasının ardından BBC’ye konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin F-35’ten çıkarılması kaygı verici” açıklamasını yaptı.

Stoltenberg, NATO’nun iki önemli müttefik arasındaki fikir ayrılığının giderilmesi çabalarını desteklediğini söyledi.

Espen Enstitüsü tarafından ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen yıllık güvenlik konferansında da konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye’nin aldığı S-400 sistemleri NATO’nun hava savunma sistemine entegre olmayacak çünkü bunlar bir arada çalışabilir sistemler değil. Zaten Türkiye de böyle bir talepte bulunmadı” dedi.

Türkiye’nin NATO’nun hava savunma sisteminin entegre bir parçası olduğunu söyleyen Stoltenberg “Ancak geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim çünkü Türkiye artık F-35 programının bir parçası olmayacak” diye konuştu.

ABD’den daha önce gelen “uyarı”larda S-400’lerin alınması durumunda Türkiye’nin F-35 programından tamamen çıkarılacağı ve CAATSA yaptırımlarına maruz kalacağı belirtiliyordu.

Öte yandan Jens Stoltenberg, Rusya’nın, karadan fırlatılan orta menzilli füzelerin Avrupa’da konuşlanmasını yasaklayan 1987 tarihli Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) kurtarmak için zamanının daraldığı uyarısında bulundu.

Rusya’nın anlaşmaya uymaması durumunda “ölçülü ve savunma amaçlı bir yanıt verileceğini” söyleyen Stoltenberg, “Rusya’nın daha çok füzeye sahip olduğu bir dünyaya hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ’da: ‘Sizden ricam; olumsuz propagandalara kulak asmayın’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Elazığ'a geldi.

Bakan Dönmez’den milletin ufkunu açan deprem açıklaması: Her şeyi devletten beklemek doğru olmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili bağlandığı HaberTürk canlı yayınında, "Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstererek tedbir almalı" dedi.

Ekrem İmamoğlu: İki büyük deprem toplanma alanını hizmete açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Deprem Seferberlik Planı'nı başlakttıklarını dile getirerek, "Çok yakın zamanda da 2 tane büyük deprem toplanma alanı ve eğitim parkını hizmete açacağız" dedi.

AFAD’dan son açıklama: 20 can kaybı, 1015 yaralı

AFAD'dan sabah saat 07.30 sıralarında yapılan açıklamada depremde 20 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın projesini reddettiği Prof. Naci Görür, Elazığ depremini Ekim ayında böyle tespit etmiş!

Deprem uzmanı Naci Görür'ün 6 Ekim 2019'da CNN Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı.
209,916BeğenenlerBeğen
4,679TakipçilerTakip Et