Pazar / 5 Temmuz 2020

Nagehan Alçı’dan AKP’ye ‘Feyzioğlu’ uyarısı: İttifak ederse…

Habertürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, Saray'daki Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmasını yorumladı.

207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et

Nagehan Alçı, Metin Feyzioğlu’nun geçmişteki siyasal düşüncesi ile şu anki çizgisi arasında hiçbir farkın olmadığını söyleyerek, “Bence Feyzioğlu dünya görüşü olarak tam anlamıyla tipik Kemalist ve otoriter-devletçi zihniyetin temsilcisidir” dedi.

Alçı’nın yazısından o bölüm şöyle:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açılışındaki konuşmasını pazartesi akşamı Habertürk TV’de yorumladık. Benim kanaatim Burhan Kuzu’nun ve AK Parti içindeki genel eğilimin aksine tamamen olumsuzdu.

Feyzioğlu’nun geçmişteki siyasal düşüncesi ile şu anki çizgisi arasında hiçbir fark yok.

Zaten pazartesi günkü törende yaptığı konuşmada kullandığı, hiçbir hukukçuya yakışmayan totaliter cümleler de bunu ispatlıyor.

Bence Feyzioğlu dünya görüşü olarak tam anlamıyla tipik Kemalist ve otoriter-devletçi zihniyetin temsilcisidir.

Bu kafaya göre insan hakları ve özgürlükler ile hukukun üstünlüğü ilkeleri “teferruat”tan ibarettir.

O bakış açısında “Devlet” mistik kutsallık atfedilen bir olgudur. “Devlet” azman fırın gibidir. Bireyler ise bu fırının sürekli yanması için ateşe atılan odunlar kadar değersizdir.

Bu zihniyet, senelerce Türkiye’nin resmî devlet ideolojisi olmuş ve halkın büyük çoğunluğuna çeşitli derecelerde zulmetmiş bir politik anlayışa tekabül eder.

Metin Feyzioğlu 28 Şubat darbe hukukunun ve başörtüsü yasaklarının en büyük savunucularından biriydi.

Bu çizgisinden de vazgeçmiş değil. Hiç özeleştiri yapmadığı gibi aynı Kemalist ideolojik çizgide olduğunu adli yıl açılışında da açıkça ortaya koydu.

ZULÜMLERİN KILIFI

Unutmayalım, hem başörtülü hem de Kürt yurttaşlarımıza yapılan zulümler de bu “Gerisi teferruattır” kafasıyla meşrulaştırılıyordu eski Türkiye düzeninde.

O zulümleri protesto eden başörtülü kadınlara devlet “İran ajanı” diyordu ve o insanlar şeytanlaştırılarak “Gerisi teferruattır” paradigmasıyla ezildikçe eziliyordu. Çünkü Kemalizme göre hukuk da gerektiği yerde “teferruat”tı.

İKTİDAR BU ZİHNİYETLE İTTİFAK EDERSE İNTİHAR EDER

Yani o manada değişen Feyzioğlu değildir. AK Parti kendi tabanını da ezen bu zihniyeti asla meşru göremez ve görmemeli. Eğer görür de ittifaka girerse bu kendisinin intiharı olur.

Hele ki Feyzioğlu’nun Adalet Bakanlığına getirilmesi gibi bir karar bana göre bu iktidarın görevde gibi görünürken hükümetten inmesi ile eş anlamlı olacaktır.

Öte yandan Metin Feyzioğlu’na öfkeli CHP çevreleri acaba O’nun özgürlük-karşıtı otoriter zihniyetine karşı oldukları için mi yoksa TBB Başkanı’nın şu anki pozisyonundan ötürü mü bu kadar öfkeliler?

Eğer birincisiyse onları tebrik ederim, zira bu gerçek anlamda özgürlükçü muhalefet olur ve bence ülkemiz için çok önemlidir. Fakat eğer ikincisiyse yani sırf bugün iktidara yaklaşıyor diye karşı çıkıyorlar ve özünde Feyzioğlu ile aynı zihniyeti paylaşıyorlarsa o zaman sadece basit bir iktidar kavgası içindeler ve bunun hiçbir önemi yok.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,030BeğenenlerBeğen
7,858TakipçilerTakip Et