Sosyal Medya

Müzisyenden Yurdatapan’dan Erdoğan’a 1 liralık tazminat davası

Gündem

Müzisyenden Yurdatapan’dan Erdoğan’a 1 liralık tazminat davası

Erdoğan sık sık açtığı astronomik rakamlı davalarla gündeme geliyor. Bu kez suç duyurusu Erdoğan’ın aleyhine yapıldı üstelik sadece 1 liralık tazminat istenerek. 

Müzisyen Şanar Yurdatapan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu, 1 liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın Afrin’e yönelik askeri harekata son verilmesi ve sorunların diyalogla çözülmesi talebini dile getiren 170 imzalı Yurttaş Girişimi bildirisiyle ilgili sözlerinin nefret söylemi içerdiğini ve hakaret suçu barındırdığını öne süren Yurdatapan, Erdoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun 125 ve 216. maddelerine göre suç işlediğini savundu.

Şanar Yurdatapan konuya ilişkin şunları söyledi:

“28 Ocak 2018’de AKP Çorum il kongresindekonuşanErdoğan, Afrin operasyonu ile ilgili olarak bir bildiri hazırlayıp AKP’li milletvekillerine gönderen 170 kişiyi hain, ahlaksız, adi, sözde sanatçıolarak niteledi; yaptıkları işin riyakarlık, sahtekarlık, fikir soytarılığı, teröristlere canlı kalkan olmak, bölücü terör örgütüne yardakçılık olduğunu söyledi.

“Geniş katılımlı bir toplantıda alenen söylenen bu sözler, tüm televizyon kanallarında yayınlandı, gazetelere ve sosyal medyaya aynen yansıdı.

“Bu sözler, TCK’nin 125. maddesine göre ‘hakaret’ suçunu oluşturuyor. Bu nedenle kendisi aleyhine sembolik olarak 1 liralık manevi tazminat talebiyle dava açıyoruz.

“Nefret söylemi”

“Ama bundan da önemlisi, bu demeç gayet açık şekilde ‘Nefret Söylemi’ niteliğinde ve TCK’nin 216. maddesine göre suç oluşturuyor.

“Maddede sözü edilen ‘açık ve yakın tehlike’nin varlığı ise hemen kendini gösterdi. AKP yanlısı troller harekete geçerek imza sahiplerine tehditler yağdırdılar. change.org sitesinde ‘170 kişi yurttaşlıktan atılsın’ şeklinde başlattıkları imza kampanyasına gelen yorumlar bunun somut kanıtı. Bütün bu kanıtları yazılı ve görüntülü olarak savcıya ve mahkemeye sunuyoruz.

“Bizimle aynı durumda olan diğer arkadaşlarımızı da tek tek ya da gruplar halinde suç duyurularında bulunmaya, imkanı olanları tazminat davaları açmaya davet ediyoruz.”

Gündem Kategorisinden...

Yukarı