Mütercimler: İran çökerse, Türkiye’nin 30 dakikalık ömrü var

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, İran'ın çökmesi halinde Türkiye'nin 30 dakikalık ömrü olduğunu savundu.

Mütercimler’in sosyal medyadaki açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Dünya sıkışmış durumda. Bölge bu kadar hassasken, Türkiye üzerinde Trump’ın tehditleri, yardımcılarının tehditleri gibi sürekli tehdit geliyor. Bu anlaşılabilir bir şey. 1919’un 100. yılı 2019. Arkası Sevr’in yüzüncü yılı. Yırtıp atmışsın. İçeride siyasal iktidar hatalar yapar, dışarısı siyasal iktidarın tepesine basıyor. İçeride bir süre sonra, ‘Allah kahretsin, ne olacaksa artık olsun’ denilecek.

İran’da kadınlar başlarını açıp tepki koyuyor. Müthiş. 15 yıl önce İran’da böyle bir tepki aklınızın ucundan geçebilir miydi?

79 sonrası itibariyle ABD’nin İran’da iç savaş çıkartma ve parçalatma projesi var. Türkiye’de bu 1820’den beri var. Bugünkü meselelerin arkasında ABD var. Bölgede korunması gereken bir İsrail var. Yaşatmak, korumak ve sınırlarını büyütmek için ne yapmak zorundalar?

Ankara’nın karar vericileri bunları bilmiyor mu, biliyor. Önlemlerinizi alın. Bütün istihbarat sizin önünüzde. Çatı çökerse hepimiz altında kalacağız.

İran’da darbe olasılığı her geçen daha da artıyor. Türkiye’de darbe olmaz. ABD istemediği sürece Türkiye’de askeri darbe yapılamaz. Çünkü İran gibi değil. Türkiye anında ambargoyu yer. Altından kalkılamaz. İran’ın durumu farklı. Dayanma gücü farklı. Üzerinde bir ambargo var ve kötü sarsılıyor. Darbe olur mu, olur.

İran’da ana sorun rejimin değiştirilmesi. İran petrollerinin üzerine kolay kolay oturamazlar. Ne Irak, ne Venezuela ne Libya, İran.

İran parçalanırsa Türkiye’nin bütünlüklü kalma şansı yüzde üzerinden sıfır. Türkiye, İran’ın parçalatılması projelerinin karşısında durmalıdır. Rejim değişikliği ise, Türkiye’nin burnunu sokacağı bir şey olmamalı. Parçalatılması ve rejim değişikliği farklı bir şey.”

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Savcılığa götür ver, vermiyorsan sana suç duyurusunda bulunacağız

Bahçeli, “Kılıçdaroğlu ‘AKP’de 120-180 arasında ByLock’çu vekil var’ diyor. Şu ByLock’çuları savcılığa götür ver, eğer vermiyorsan biz sana suç duyurusunda bulunacağız; ‘gel tıpış tıpış ayaklarınla ver’ diyeceğiz” dedi.

Milletvekillerine ‘casus ajandası’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerine ‘akıllı’ uygulamalar içeren özel bir ajanda hediye etti. Söz konusu hediyenin, casusluk filmlerinde yer alan nesnelere benzediği belirtildi.

Özgür Özel’den çok sert İmamoğlu tepkisi: Herkes haddini bilecek

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, dün Türkiye Belediyeler Birliği toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na saygısızlık yapıldığını belirterek, yaşananlara tepki gösterdi.

İmamoğlu, Erdoğan’a verdiği mektubun içeriğini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği mektuba ilişkin konuştu.

Binali Yıldırım’ın yeğeninden ‘ayaklanma ve darbe’ çağrısı

Adı her gündeme geldiğinde Binali Yıldırım’ın yeğeni olduğu iddia edilen Ömer Önder Haberdar’ın ayaklanma çağrısı yaptığı ortaya çıktı.
210,050BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et