Mütercimler: İran çökerse, Türkiye’nin 30 dakikalık ömrü var

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, İran'ın çökmesi halinde Türkiye'nin 30 dakikalık ömrü olduğunu savundu.

Mütercimler’in sosyal medyadaki açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Dünya sıkışmış durumda. Bölge bu kadar hassasken, Türkiye üzerinde Trump’ın tehditleri, yardımcılarının tehditleri gibi sürekli tehdit geliyor. Bu anlaşılabilir bir şey. 1919’un 100. yılı 2019. Arkası Sevr’in yüzüncü yılı. Yırtıp atmışsın. İçeride siyasal iktidar hatalar yapar, dışarısı siyasal iktidarın tepesine basıyor. İçeride bir süre sonra, ‘Allah kahretsin, ne olacaksa artık olsun’ denilecek.

İran’da kadınlar başlarını açıp tepki koyuyor. Müthiş. 15 yıl önce İran’da böyle bir tepki aklınızın ucundan geçebilir miydi?

79 sonrası itibariyle ABD’nin İran’da iç savaş çıkartma ve parçalatma projesi var. Türkiye’de bu 1820’den beri var. Bugünkü meselelerin arkasında ABD var. Bölgede korunması gereken bir İsrail var. Yaşatmak, korumak ve sınırlarını büyütmek için ne yapmak zorundalar?

Ankara’nın karar vericileri bunları bilmiyor mu, biliyor. Önlemlerinizi alın. Bütün istihbarat sizin önünüzde. Çatı çökerse hepimiz altında kalacağız.

İran’da darbe olasılığı her geçen daha da artıyor. Türkiye’de darbe olmaz. ABD istemediği sürece Türkiye’de askeri darbe yapılamaz. Çünkü İran gibi değil. Türkiye anında ambargoyu yer. Altından kalkılamaz. İran’ın durumu farklı. Dayanma gücü farklı. Üzerinde bir ambargo var ve kötü sarsılıyor. Darbe olur mu, olur.

İran’da ana sorun rejimin değiştirilmesi. İran petrollerinin üzerine kolay kolay oturamazlar. Ne Irak, ne Venezuela ne Libya, İran.

İran parçalanırsa Türkiye’nin bütünlüklü kalma şansı yüzde üzerinden sıfır. Türkiye, İran’ın parçalatılması projelerinin karşısında durmalıdır. Rejim değişikliği ise, Türkiye’nin burnunu sokacağı bir şey olmamalı. Parçalatılması ve rejim değişikliği farklı bir şey.”

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Erhan Çelik Karlov suikastı şüphelisi mi?

Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT'de yayınlanmasıyla ilgili soruşturma kapsamında 6 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, polisin eski sunucu Erhan Çelik'in de evine gittiği ancak kendisini bulamadığı belirtildi.

Celal Uzunkaya’nın görevden alınmasının arkasında Soylu ile yaşadığı anlaşmazlık mı var?

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Zuhal Olcay’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten verilen hapis cezası onandı

Sanatçı Zuhal Olcay'a, bir mekanda şarkı söylediği sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen ve ertelenen 11 ay 20 gün hapis cezasını onandı.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.