Salı / 7 Temmuz 2020

Murat Muratoğlu: Enflasyon nasıl düşük çıkıyor?

Enflasyonda yüzde 19 seviyeleri görülmeye devam ediyor. Ancak önceki aylara göre hafif bir toparlanma gözlemleniyor.

207,007BeğenenlerBeğen
7,859TakipçilerTakip Et

Enflasyonda yüzde 19 seviyeleri görülmeye devam ediyor. Ancak önceki aylara göre hafif bir toparlanma gözlemleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, “Enflasyonda eylül ayı gibi 2019’da tek haneli rakamları göreceğiz” demişti.

Burada kafalarda soru işareti yaratan, zaten açıkladığı rakamlar konusunda “hormonlu” eleştirilerine yol açan TÜİK’in, Albayrak’ın arkadaşı olan yeni başkan ile güvenilirliğini kaybetmesi.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, “Altyapı çoktan hazırlandı. Başkanlık sistemi ile beraber bir kararname yayınlandı. İstatistik kurumu, Berat Albayrak’a bağlandı. İlk iş olarak enflasyonu düşürme programı kapsamında enflasyonu hesaplayan adamı görevden aldı. Görevden alması gayet yerinde ve doğru bir karardı. Enflasyonu düşük açıklayamıyorsan, o koltukta oturmayacaksın arkadaş” ironisi yapıyor.

“Halbuki o kadar da büyüme yöntemini değiştirmişti” diyen Muratoğlu, “Demek yeterli değildi! Türkiye yerinde otursa bile büyüyordu. Neden enflasyonu hesaplama yöntemini bir kez daha değiştirmek onun aklına gelmedi? Bence bir şansı daha hak etmişti! Bak Berat Bey’in enerji bakanlığından arkadaşına verdi kaderini değiştirdi adeta” ifadesini kullanıyor.

“Haliyle fiyatları indiremediklerine göre alternatif çözüm arayışlarına girdiler” diyen ekonomist, “Enflasyonu kesin olarak tek haneye indirecek yeni hesaplama yöntemleri üzerinde çalıştılar. İstatistik kurumu gizemli bir marketten alışveriş yapıyor. Enflasyon düşüyor. Fiyatlar geriliyor” görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:

“Zira ciro bazlı örneklemeye geçildiği yönünde bir açıklama ocak ayında yapıldı. Alışveriş yapılan yerlerin enflasyon ağırlıkları değiştirildi. Hop, enflasyon geriledi. Şans işte! Önceleri IMF kıstaslarına göre hesaplamalar yapıyorduk. Sonrasında OECD’ye göre hesapladık. Baktık olmuyor, Avrupa Birliği kıstaslarını uyguladık. Daha iyi çıkacağını bilsek NASA, UEFA, FİFA kriterlerini de kullanabilirdik ama maalesef onların öyle bir hesaplama yöntemleri yoktu. Biz de kendi kriterlerimizi yarattık. Tam 14 milyar yıllık evrende, sen git AKP’nin yönettiği 2019 Türkiye’sine denk gel… Şans işte!”

Levent Gültekin açıkladı: Erdoğan’a çok yakın isimden “Ülke yıkıma gidiyor engelleyemiyoruz” itirafı

Gazeteci Levent Gültekin, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programına konuk oldu. Programda, Erdoğan'a çok yakın bir kişiyle konuştuğunu belirten Gültekin, birinci halkadaki ismin kendisine "Ülke büyük bir yıkıma gidiyor ve engelleyemiyoruz" dediğini aktardı.

CHP Sözcüsü, CNN’in İlhan Kesici üzerinden İmamoğlu gerilimi yaratma stratejisini üç cümleyle bozdu!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının soru cevap bölümünde CNN Türk muhabiri Öztrak'a İlhan Kesici'nin İBB ve Ekrem İmamoğlu'na yönelik sert eleştirilerini hatırlattı. Öztrak soruya "İBB'yi ve İmamoğlu'nu ilk günde tebrik ettim, şimdi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu’ndan Ahmet Hakan’a çok konuşulacak ‘Erdoğan’ yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı’nın bir gecede aniden görevden alınmasının arkasından Cengiz, Limak ve Kalyon’un kaybettiği ihale çıktı: Yeni Bakan geldi, kaybedilen ihale iptal edildi!

16 Mart’ta yapılan Çukurova Havalimanı ihalesine 2 firma girdi. Bu firmalardan biri olan Cengiz, Limak ve Kalyon’un girişimi ihaleyi kaybetti. 12 gün sonra ulaştırma bakanı görevden alındı, yeni bakan 15 Nisan’da eski ihaleyi iptal etti. Bu hafta yeniden ihaleye çıkılacak

Erdoğan’ın masasında: Sosyal medya düzenlemesi için iki formül

Erdoğan'ın masasında sosyal medya düzenlemesi için iki formül var, ya Fransa modeli ya ABD modeli.
207,007BeğenenlerBeğen
7,859TakipçilerTakip Et