Murat Muratoğlu: Enflasyon nasıl düşük çıkıyor?

Enflasyonda yüzde 19 seviyeleri görülmeye devam ediyor. Ancak önceki aylara göre hafif bir toparlanma gözlemleniyor.

Enflasyonda yüzde 19 seviyeleri görülmeye devam ediyor. Ancak önceki aylara göre hafif bir toparlanma gözlemleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, “Enflasyonda eylül ayı gibi 2019’da tek haneli rakamları göreceğiz” demişti.

Burada kafalarda soru işareti yaratan, zaten açıkladığı rakamlar konusunda “hormonlu” eleştirilerine yol açan TÜİK’in, Albayrak’ın arkadaşı olan yeni başkan ile güvenilirliğini kaybetmesi.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, “Altyapı çoktan hazırlandı. Başkanlık sistemi ile beraber bir kararname yayınlandı. İstatistik kurumu, Berat Albayrak’a bağlandı. İlk iş olarak enflasyonu düşürme programı kapsamında enflasyonu hesaplayan adamı görevden aldı. Görevden alması gayet yerinde ve doğru bir karardı. Enflasyonu düşük açıklayamıyorsan, o koltukta oturmayacaksın arkadaş” ironisi yapıyor.

“Halbuki o kadar da büyüme yöntemini değiştirmişti” diyen Muratoğlu, “Demek yeterli değildi! Türkiye yerinde otursa bile büyüyordu. Neden enflasyonu hesaplama yöntemini bir kez daha değiştirmek onun aklına gelmedi? Bence bir şansı daha hak etmişti! Bak Berat Bey’in enerji bakanlığından arkadaşına verdi kaderini değiştirdi adeta” ifadesini kullanıyor.

“Haliyle fiyatları indiremediklerine göre alternatif çözüm arayışlarına girdiler” diyen ekonomist, “Enflasyonu kesin olarak tek haneye indirecek yeni hesaplama yöntemleri üzerinde çalıştılar. İstatistik kurumu gizemli bir marketten alışveriş yapıyor. Enflasyon düşüyor. Fiyatlar geriliyor” görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:

“Zira ciro bazlı örneklemeye geçildiği yönünde bir açıklama ocak ayında yapıldı. Alışveriş yapılan yerlerin enflasyon ağırlıkları değiştirildi. Hop, enflasyon geriledi. Şans işte! Önceleri IMF kıstaslarına göre hesaplamalar yapıyorduk. Sonrasında OECD’ye göre hesapladık. Baktık olmuyor, Avrupa Birliği kıstaslarını uyguladık. Daha iyi çıkacağını bilsek NASA, UEFA, FİFA kriterlerini de kullanabilirdik ama maalesef onların öyle bir hesaplama yöntemleri yoktu. Biz de kendi kriterlerimizi yarattık. Tam 14 milyar yıllık evrende, sen git AKP’nin yönettiği 2019 Türkiye’sine denk gel… Şans işte!”

En çok okunan haberler

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Ukrayna, Türkiye’ye nota verdi!

Rusya'ya dahil edildikten sonra seçilen bazı Kırım politikacılarının İstanbul’daki Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi toplantısına davet edilmesi Ukrayna tarafından tepkiyle karşılandı. Ukrayna hükümeti Kiev’deki Türkiye Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi.

Suriye Ordusu’nun sürpriz hamlesinin ardından Erdoğan’ın danışmanından gerilimi arttıran açıklamalar… Arap medyası: İki ordu çatışabilir

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ”Suriye ordusu, ülkenin kuzeyinde devam eden Türk saldırganlığına karşı koymaya gidiyor. Suriye ordusu birlikleri, Suriye topraklarında tam kontrolü sağlamak üzere Menbic, Ayn İsa ve Kamışlı’ya doğru yola çıktık” diyerek Suriye ordusunun hareket ettiğini açıkladı.

Esad:Erdoğan kendi siyasi geleceğini teminat altına almak için bu işlere girişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli eski Milletvekili Hüseyin Aygün, kendi sosyal medya hesabından Esad’ın “Türkiye ve Suriye arasında bir savaşa inanmıyorum” sözlerini içeren röportajının bir bölümünü paylaştı.

Türk Ordusu’yla Suriye Ordusu karşı karşıya!

Suriye haber ajansı, Suriye ordusunun, ülkenin kuzeyinde Türkiye'nin düzenlediği harekata karşı koymaya gittiğini açıkladı.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi