Muhtarlar için kanun teklifi veren Sezgin Tanrıkulu: Erdoğan’ın muhtarları toplayacak yüzü kalmadı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi.

Sezgin Tanrıkulu kanun teklifine ilişkin ayrıntıları Atakan Sönmez’le Satır Arası programında anlattı.

İŞTE O PROGRAM: 

Tanrıkulu teklifin gerekçesi hakkında şöyle konuştu:

Köy ve mahalle tüzel kişiliğinin başında bulunan muhtarlar, demokrasimizin temel taşıdır. Vatandaşlarımızın kamu kurumlarıyla ve yerel yönetimlerle ilk bağlantı noktasıdır. Önemli bir kamu hizmeti vermelerinin yanı sıra toplumda sosyal yardımlaşma ve dayanışma konusunda önemli bir görev (istenirken, köy ve mahallelerde kültürel yapının korunmasına da katkı sağlamaktadır.
Muhtarlıklar, görev ve sorumluluk alanına girsin ya da girmesin hayatın her alanında mesai mefhumu olmadan vatandaşlara hizmet veren kurumlardır.
Kamu kurumlarının iletişim, ulaşım, ısınma, kırtasiye, demirbaş gibi giderleri ilgili Bakanlık ya da yerel yönetim bütçesinden karşılanmaktadır. Muhtarlar ise kamu görevi ifa etmelerine karşın tüm giderleri kendilerine verilen kısıtlı ödenekle karşılamaya çalışmaktadırlar. Muhtarlar bu gider kalemlerinin hiçbiri için gerek ilgili Bakanlık ya da yerel yönetimden yardım alamazken, elektrik giderini dahi ticarethane tarifesinden ödemektedir.

Hazırlamış olduğumuz kanun ile köy ve mahalle muhtarlıklarının hizmet binalarının su, elektrik ve doğalgaz ile hizmet gereklerine uygun her türlü giderleri, muhtarlığın bulunduğu yer belediyelerinin bütçesinden karşılanması teklif edilmektedir.

Bu teklifin kanunlaşması halinde muhtarların hem emeklerinin karşılığı teslim edilmiş olacak hem de giderlerini karşılamakta zorlanan muhtarlarımız rahat bir nefes alacaktır. Muhtarların daha etkin ve verimli bir çalışma yürütmesi için uygun bir alt yapı oluşturulacaktır.

Bütün partilerin demokrasimizin temel taşlarından biri olan muhtarların sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak olan bu teklife destek vereceğini düşünmekteyiz

Son Haberler