Muhalif gazetecilere neden basın kartı verilmiyor?

CHP’li Mahmut Tanal, muhalif medyaya yönelik basın kartı ambargosunu Meclis’e taşıdı. Tanal, ‘Uslu uslu oturun, cici çocuk olun. Aksi takdirde kartı alamazsınız’ mesajı veriliyor’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, iktidar muhalifi medya kuruluşunda çalışan gazetecilerin basın kartı başvurularının aylardır hiçbir gerekçe belirtilmeden bekletilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiasının doğruluğunu sordu.

MUHALİF GAZETECİLERE ‘CİCİ ÇOCUK OLUN MESAJI
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tanal, yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renklerinin “turkuvaz” olarak değiştirilmesinin sadece bir renk değişimi olarak görülmemesi gerektiğini, bunun yeni bir dönemin habercisi olduğunu söyledi. Kart başvurularının makul süreyi aşan bir uzunlukta Basın Kartı Komisyonu’nda bekletilmesinin muhalif gazetecilere mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Tanal, “Basın kartları bekletilerek, muhalif gazetecilere karşı psikolojik yönden yıpratma politikası güdülüyor. Yani ‘İktidarı zor durumda bırakacak, rahatsız edecek haberlere imza atmayın. Uslu uslu oturun, cici çocuk olun. Aksi takdirde kartı alamazsınız’ mesajı veriliyor” dedi.

BASIN KARTI KOMİSYONU’NDA AKP’Lİ ÜYENİN NE İŞİ VAR?
Basın Kartı Komisyonu üyelerinin iktidara yakın isimlerden oluştuğuna dikkat çeken Tanal, “Özgür basın, bir ülkenin demokrasi düzeyini gösterir. Medyayı iktidarın arka bahçesi haline getirmek, bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir. Allah aşkına AKP belediye meclis üyesinin Basın Kartı Komisyonu’nda ne işi var?” diye sordu.

TANAL ‘AMBARGO LİSTESİ’Nİ SORDU

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesi şöyle:

1- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiası doğru mudur?

2- Basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden önce bakılan onaylanmayanlar listesi var mıdır? Şayet var ise böyle bir listeye neden ihtiyaç duyulmuştur? Basın kartı başvuruları için dikkate alınan onaylanmayalar listesi yasalara, yönetmeliklere uygun mudur?

3- Basın Kartı Komisyonu, basın kartı için başvuran gazetecilerin başvurusunu değerlendirirken hangi kriterleri dikkat alıyor?

4- Bazı gazetecilerin basın kartı başvurusu 2 yılı aşkın süredir neden sonuçsuz kalmıştır? Başvuru değerlendirmesi konusunda makul süre nedir? Başvurular nasıl bir değerlendirmeye tabi tutuluyor ki aradan uzun süre geçmesine rağmen gazetecilerin basın kartı başvuruları sonuçlandırılamıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gökçek şoku: Beyaz TV de ‘montaj değil’ dedi

AKP’li Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in sahibi olduğu Beyaz TV’de canlı yayında büyük bir “gaf”a imza atıldı.

Sağlık Bakanı Koca: İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen 132 kişinin testleri negatif çıktı.

Yandaş kalem Erdoğan’dan muhalif haberlere ceza kesmesini istedi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü dönüşü uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, “Türkiye’de özellikle muhalefet kaynaklı en az günde birkaç yalan haber üretiliyor. Bununla mücadelede herhangi bir yasal düzenleme yoluna gidilmesini önerir misiniz?” sorusuyla, Erdoğan’ın muhalif medyanın haberlerine ceza vermesini istedi.

Ve Mansur Yavaş düğmeye bastı… Gökçek’in parsel parsel dosyası savcının önünde

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski Başkan Melih Gökçek hakkında görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçları işlendiğine istinaden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İmamoğlu kendisini protesto eden vatandaşla tartıştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşım zamlarını protesto eden vatandaşla tartıştı. Ulaşım zamlarını protesto eden vatandaş "Her şey çok güzel olacak demiştiniz; olmadı" dedi.
209,109BeğenenlerBeğen
5,021TakipçilerTakip Et