Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerde kullanacağı sistemi anlattı.

İşte Selvi’nin yazısından o bölüm;

Kimsenin de Erdoğan’a söyleyecek bir sözü olmaz. Çünkü Cumhurbaşkanı herkesten daha çok çalışıyor. Erdoğan önceki gün AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndaydı. İlçe başkanlarıyla telekonferans yöntemiyle yerel seçim çalışması yaptı. Bu toplantının perde arkasına baktım. “Sadece seçim çalışması değil, aynı zamanda İstanbul teşkilatına moral toplantısıydı” dediler. Cumhurbaşkanı, İstanbul seçiminin önemine değinen bir konuşma yapmış. “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır, İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder diyoruz. İstanbul çok önemli. İstanbul şaha kalkarsa Türkiye şaha kalkar. Onun için çok çalışın” demiş.

Erdoğan, AK Parti’nin yerel seçimlerde kullanacağı sistemin ilk denemesini yapmış. Sistemin adı “sandık esaslı çalışma modeli”. Şöyle işliyor: Her sandık için 3 kişi ana kademeden, 3 kişi kadın kollarından, 3 kişi de gençlik kollarından görevlendiriliyor. AK Parti yerel seçimlerde sokak esaslı değil, sandık esaslı çalışacak. Muhalefet liderleri henüz harekete geçmedi ama Erdoğan sistemi çalıştırmaya başladı bile.