Cumartesi / 19 Eylül 2020

Müfredattan evrimi kaldıran MEB’e, Aziz Sancar’dan tokat gibi cevap

Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar, 'evrime inanıyor musunuz tartışmalarına' açıklık getirdi. Sancar, "Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır" dedi.

205,753BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın evrim konusundaki yorumlarına açıklık getirdi. Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, Sancar’a evrim konusundaki görüşünü sordu.

Türkiye’de Evrimin eğitim müfredatından çıkarılması sonrası Aziz Sancar, “Türkiye’de ‘evrimi ne zaman öğretelim’ kavgası beni çok kızdırdı. Türkiye’nin çok sorunu var. Bir krizden öbürüne geçiyoruz. Ben Allah’a inanıyorum, evrim olmuş olmamış fark etmez, inanan inanır inanmayan inanmaz” demiş ve bu sözleri ‘evrime inanmadığı’ şeklinde haberlere yansımıştı.

Bu tartışma üzerine Orhan Bursalı, Sancar’a ‘evrim’i sordu ve görüşlerini aktardı.

Bursalı’nın yazısına göre Sancar’ın yanıtları şöyle:

“Bir gencimiz bilim ve inanç konusunda soru sordu. Ona şu yanıtı verdim: ‘Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir.”

“Suni kavgalar çıkarıp ülkemizi krizlere sürüklüyoruz… Bence bu suni kavga başka şeylerde olduğu gibi maalesef Amerika’dan ithaldir. Dünyanın en albenili ‘yaratılış müzesi’ benim eyaletimin batısındaki Tennessee’dedir ve Türkiye’deki birçok ‘creationist’ buradaki yobazlardan ithal malı fikirlerle maalesef ülkemizi fuzuli işlerle mesgul ediyor”.

“En eski evrimciler İslamın Altın Çağı denen dönemde şimdiki Irak’taki Müslüman bilim adamlarıydı; bunu evrim fikrinin tarihçesi üzerine bir kitapta okudum.”

“Amerikalıların dediği gibi ‘you can’t cover the sun with mud’ (Güneşi balçıkla sıvayamazsın). Evrim vardır ve kim ne derse desin bu gerçek ortadadır.”

En çok okunanlar

Gündem

Kadınlar tuvaletini kullandı işten atıldı

Bursa’da çalıştığı mağazada kadınlar tuvaletini kullanınca tazminatsız kovulan satış temsilcisi soluğu mahkemede aldı. İş Mahkemesi’nin “Kıdem tazminatı ödenmeli” dediği işçiye kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme, erkek personelin kadınlar tuvaletine girmek suretiyle iş yerinde huzursuzluğa yol açmasını başlı başına tazminatsız işten atılma sebebi saydı.

Gelecek Partisi’nde sona mı gelindi? Peş peşe istifalar!

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu'nda yer alan Hakan Kobal, partideki tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı

Ümitcan’ın avukatı Feyza Altun’a fena yakalandı

Avukat Feyza Altun Müge Anlı olayının erkek avukatının açığını çok fena yakaladı.

Kürtçe şarkıyı Türkçeleştirerek albümüne koydu

Şarkıcı Serdar Ortaç’ın Kürt rock müzik grubu Koma Wetan’ın 1978’de yayımlanan albümündeki ‘Cahiltî’ adlı parçasını Türkçe’ye çevirerek albümüne koymasıyla ilgili bir televizyon kanalında yaptığı açıklama yalanlandı.

Alkollü hakim ortalığı birbirine kattı

Adana’da Sulh Hukuk Hakimi olan Hayrettin Yavuz, alkollü bir şekilde araç kullanırken trafik polislerine yakalandı. Bu sırada polislere hakaret eden ve aracının lastiklerini kesen Yavuz hakkında soruşturma izni verildi. Yavuz, tedbiren Van Hakimliğine atandı