Pazartesi / 28 Eylül 2020

Müfredattan çıkartılan evrim hakkında yeni karar

Yeni müfredat daha açıklanmadan mahkemelik olmaya hazırlanıyor. Sendikalar ve eğitim uzmanları, Bakanlığı geri adım atmaya çağırdı

205,612BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Evrim teorisinin müfredattan çıkarılması ve okullara abdesthaneyle mescit zorunluluğu getirilmesine ilişkin düzenlemeler mahkemeye taşınıyor.

DW Türkçe’den Aram Erkin Duran’a konuşan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, müfredat değişikliğiyle ‘sorgulayan nesillerin önüne geçmenin amaçlandığını’ söyledi.

 Tek düze ve basma kalıp bilgileri hakim kılmanın da amaçlandığını dile getiren Balık, “Müfredat değişikliğinden önce, biyoloji derslerinin haftada üç saatten iki saatte düşürülmesi, din derslerinin ise iki saatten üç saate çıkarılması her şeyi açıklıyor” dedi.

Eğitim-İş başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem Evrim teorisinin müfredat dışı bırakılması hem de okullara mescit ve abdesthane zorunluluğu getirilmesi, eğitimde laiklik ve bilimsellik ilkesini ortadan kaldırıyor. Biz bu uygulamaları yargıya taşıyacağız. Bu yönetmeliklere karşı dava açacağız.”

Eğitim Sen öğretecek
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, AKP’nin çağdaş normları birer birer silmek istediğini kaydetti. Aydoğan, ‘4+4+4’ eğitim sistemiyle temelleri atılan yeni sistemde ‘dini kuralların bilimselliğin ve laikliğin önüne geçmeye başladığını’ savunarak, “Daha o zamanlarda okullarda mescitler açılmaya başlandı, cemaatlerin ilkokullardan başlayarak eğitimde etkili olmasını önü açıldı. Şimdi ise laik ve bilimsel eğitimin son kırıntıları yok ediliyor” dedi. Eğitim Sen başkanı, evrim teorisini okullarda öğretmeye devam edeceklerini söyledi.
Eğitim Reformu Girişimi Politika Analisti Yeliz Düşkün, evrim teorisini öğrenmeyen bir öğrencinin biyoloji ve fen derslerinde pek çok konuyu anlamasının mümkün olmadığını kaydetti. “Örneğin 8’inci sınıfta verilen adaptasyon, mutasyon, modifikasyon gibi konular, evrim teorisi öğretilmeden işlenemez. Bu konular müfredatta var ama evrim yok” diyen Düşkün, Türkiye’nin başarılı olamadığı PISA sınavlarında da evrim teorisine yer verildiğini anımsattı.

Düşkün, şunları söyledi: “OECD ülkeleri içinde evrimin müfredata dahil olduğu önkabulü var. Şimdi Türkiye, OECD ülkeleri içinde de evrim teorisini öğretmeyen bir müfredata sahip olacak.” Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı müfredat taslağında, öğrencilere yakın tarih ve darbe girişiminin anlatılmasına yer verilmiş, evrim konu başlığı çıkarılmış, Atatürk’ün hayatıyla ilgili konularda kısıtlamaya gidilmişti.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Sağlık Bakanlığı’ndan pozitif vakalar için yeni önlem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, karantina ihlallerini önlemek için koronavirüs testi pozitif çıkanlara elektronik bileklik takılacağını açıkladı.

Trump hakkında ‘vergi ödemiyor” iddiası!

ABD Başkanı Donald Trump'ın uzun süredir tartışma konusu olan vergi kayıtlarını ele geçiren gazete, Trump'ın ödemesi gereken milyonlarca dolar borcu olduğu ve mülklerinin zarar ettiğini iddia etti. Kaynak: Trump hakkında flaş iddia!

HDP: Gözaltında tutulan Ayhan Bilgen zehirlendi, hastaneye götürülmedi

HDP, Gözaltında tutulan Kars Beldiye Eş Balkanı Ayhan Bilgen’in zehirlendiğini duyurdu.

Skandal görüntülere tepki gelmişti, RTÜK’ten ilk açıklama !

RTÜK, Esra Erol'un sunduğu "Esra Erol’da" programında ekrana getirilen bir aile ilişkisi üzerine yapılan eleştirilere yanıt verdi ve eleştirileri hak etmediklerini savundu.

İsmail Saymaz’dan HalkTv’nin karartılmasına tepki geldi

Bu yasak çağımıza yakışmıyor