Müebbetle yargılanan Albay’dan Erdoğan’a mektup

Davada karar beklenirken 28 Şubat davası sanıklarından emekli Albay Alican Türk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir mektup gönderdi.

28 Şubat davasında soruşturma aşamasıyla birlikte geçen yaklaşık 6 yılın ardından artık kararın verilmesi bekleniyor.

Davanın karar sürecine girmesiyle birlikte savcılıktan gelen müebbet hapis talepleri dikkat çekti. Bugün ise 99 sanıklı davada, savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmaların alınmasına devam ediliyor.

Davada karar beklenirken 28 Şubat davası sanıklarından emekli Albay Alican Türk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir mektup gönderdi. Emekli Albay Alican Türk, “28 Şubat – Sincan’dan Tarihe Notlar” başlıklı iki ciltlik kitabını hatırlattığı 16 sayfalık mektubunda davadaki FETÖ izini anlattı.

“ADIM BİR CD İÇİNDEKİ DİJİTAL BELGEDE GEÇTİĞİ İÇİN…”

“Soruşturma sürecinde 12 Nisan 2012 tarihinde gözaltına alındım, tutuklandım, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevine kondum, iddianamenin mahkemeye sevki ile birlikte tam 14 ay sonra tahliye oldum. O günden beri de bu dava yaşamımın bir parçası oldu” diyen Emekli Albay Alican Türk, mektubunda davaya sanık yapılma gerekçesini şöyle kaleme aldı:

“Atılı suç tarihinde genç bir yüzbaşıydım ve bana yüklenen suçlama ile hiçbir ilgim olmamıştı. Adım bir CD içindeki dijital belgede ‘Batı Çalışma Grubu (BÇG) personeli’ olarak geçtiği için (ki o CD’nin ‘üretilmiş’ olduğu ortaya çıktı) bu işin başıma geldiğini öğrendim. Haksız yere suçlanmayı ve demir parmaklıklar ardına tıkılmayı onuruma yediremedim. Masumiyetin verdiği güçle ve inatla – icabında cezaevinden çıkmama pahasına dahi olsa – karşı karşıya kaldığım haksızlık ve adaletsizlikle mücadele etmeye karar verdim. Önce, doğru dürüst hatırlamadığım, detaylarını bilmediğim 28 Şubat’ı ve o dönemin gelişmelerini öğrenmeye çalıştım, okudum, araştırdım. 28 Şubat’la yatıp kalkar oldum. 10 Ocak 2018’de 96’ncı celsesi tamamlanan davanın 95’ine katıldım. Ve kısmet olursa 12 Şubat2018’de başlayacak duruşmalarda son savunmamı yapıp Hâkim Mustafa Yiğitsoy başkanlığındaki heyetin hakkımdaki kararını bekleyeceğim.”

“YANILTILMAYA ÇALIŞILDIĞINIZI HİSSEDİYORUM”

Emekli Albay Alican Türk, “Danışmanlarınız 28 Şubat davası ile ilgili olarak mutlaka size bilgiler veriyordur, ama doğrusu tıpkı ‘yanıldık’ dediğiniz diğer konular gibi bu dava konusunda da yanıltılmaya çalışıldığınızı hissediyorum” uyarısında bulunarak şöyle devam etti: “Gerçekten, bütün samimi duygularımla böyle düşünüyorum. Ve bu vesileyle, bugüne kadar görülen 96 duruşmanın 95’ine katılan ve atılı suçla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen bir sanık olarak, izninizle dava ile ilgili bazı gerçekleri bir de ben anlatmak, bazı önemli gördüğüm hususlara da dikkatinizi çekmek istedim.

Sayın Cumhurbaşkanım; bildiğiniz gibi 28 Şubat soruşturması 2011 yılında dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın vefatı üzerine başlatılmış bir soruşturmadır. Malûm, siz merhum Erbakan’ın en yakınında olan yol arkadaşlarından biriydiniz. Şimdi size şunu sormak isterim: REFAHYOL Hükûmetinin istifa ettiği 18 Haziran 1997’den vefat ettiği 27 Şubat 2011 tarihine kadar geçen 14 yıl içinde merhum Erbakan’ın bir günden bir güne istifa gerekçesini askeri darbeye bağladığına, askeri darbe ile düşürüldüğüne, bir askerî darbeden şikâyetçi olduğuna tanık oldunuz mu? Darbeden vazgeçtim, askerlerden şu ya da bu şekilde tek bir defa şikâyetçi olduğunu duydunuz mu? Eminim siz de ‘hayır, olmadım, duymadım’ diyeceksiniz. Evet, merhum Erbakan hiçbir yerde ve hiçbir zaman askerî darbenin imasında dahi bulunmadı! İşte 28 Şubat’tan yaklaşık 4 ay sonra verdiği istifa dilekçesi ve gerekçesi ortada…

Her ne hikmetse ‘birileri’ Erbakan’ın vefatını bekledi ve sonra da 28 Şubat’ın bir askerî darbe olduğunu ileri sürerek soruşturmayı başlattı.”

BALYOZ’DA “BAVULCU BARANSU” VARSA 28 ŞUBAT’TA DA “PAKETÇİ TATAR” VAR!

“Soruşturmanın başlama süreci de tıpkı Ergenekon, Balyoz vb. kumpas davalar gibi oldu” diyen Emekli Albay Alican Türk, bu süreci ise şöyle anlattı:

“O davaların nasıl ki Mehmet Baransu gibi bir ‘bavulcusu’ varsa, burada da sözde kendisine ulaştırılan bir klasör belge ve CD’yi savcılara teslim eden Tamer Tatar adında bir ‘paketçisi’ var.

Tamer Tatar’ın ise Aralık 1997’de ‘Fethullah Gülen Nur Cemaati üyeliği’ gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen bir tabip binbaşı olduğu anlaşıldı.

Bu binbaşının sözde belgeleri İstanbul’daki Savcı Fikret Seçen aracılığıyla (ki kendisi aynı zamanda Balyoz ve Poyrazköy kumpaslarının FETÖ’cü savcısı olup halen firaridir) Ankara’daki Savcı Mustafa Bilgili’ye teslim ettiğini öğreniyoruz.

Mustafa Bilgili’yi tanıdığınıza eminim. Kamuoyunda ‘Kozmik Oda’ soruşturmasının savcısı olarak bilinen bu zat, 15 Temmuz ‘ihanet kalkışması’ sonucu FETÖ üyeliği gerekçesiyle hem savcılıktan ihraç edildi hem de hakkında yakalama kararı çıkarıldı; yaklaşık 4 aylık bir firar döneminden sonra 9 Kasım 2016’da sahte bir kimlikle Ankara’da yakalandı. Halen tutukludur.

Ergenekon kumpasında Zekeriya Öz, Balyoz Kumpasında Fikret Seçen neyse 28 Şubat kumpasında da Mustafa Bilgili odur.

İşin içinde sadece Fikret Seçen ve Mustafa Bilgili değil; ev aramalarını yapan polisler, FETÖ’den atılan tabip binbaşının teslim ettiği CD’yi inceleyen TÜBİTAK’çı bilirkişiler, 15 Temmuz ihanet kalkışmasının planlayıcılarından Genelkurmay Adli Müşaviri eski Albay Muharrem Köse, dalgalar halinde tutuklamaları yürüten hâkimler vs.; yani kısacası 28 Şubat soruşturması sürecinde hukukî çerçevede yer alan kimler varsa neredeyse tamamı 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’yle irtibatlı ve iltisaklı çıktı. Bunların büyük bir kısmı halen cezaevinde olup, 2-3 kişi firaridir.

Yani Sayın Cumhurbaşkanım, 28 Şubat davasının sanıkları olarak bu davanın da tıpkı Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Amirallere Suikast, Askeri Casusluk vb. gibi bir FETÖ kumpası olduğunu söylerken inanın kimse kendisini kurtarmak için böyle söylemiyor…”

“KEŞKE ERGENEKON DAVASINDAKİ TUTUMUNUZU SERGİLEMESEYDİNİZ”

“Lütfen bu davayı sahiplenmeyin Sayın Cumhurbaşkanım!” diyen emekli Albay Alican Türk, Erdoğan’ın davaya ilişkin açıklamalarının hatırlatıp şu eleştirileri yöneltti:

“Sayın Cumhurbaşkanım; kusura bakmayın, ama bu bahiste şahsınıza sitem ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Mahkemece tutuklanıp Sincan Cezaevine atıldığımız günün ertesinde, 17 Nisan 2012’de, Başbakan olarak partinizin Meclis Grubunda yaptığınız konuşmada şöyle söylüyordunuz:

‘28 Şubat’ın en ağır, karanlık, sinsi günlerinde bütün arkadaşlarımızla oturup konuşur, yumruklarımızı sıkar, dudaklarımızı ısırırdık. Hep ‘Ya Sabır! Allah mazlumun yanındadır!’ derdik. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste… Bugün sabrın selâmete erdiği, mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür.’

Henüz cezaevindeki birinci günümüzdeki bu konuşmanızı aklımı ve ruhumu kaplayan bir sürü karışık duyguyla dinleyip izlemiştim. Canım çok sıkılmıştı, zira ülkenin başbakanı olarak bizi peşin peşin suçlu görüyor, bütün kamuoyu önünde öyle gösteriyor ve ‘davanın arkasında olduğunuz’ mesajını veriyordunuz. Olacak iş değildi bana göre… Kesinlikle yargı üzerinde baskı oluşturacak bir açıklamaydı bu. Üstelik suçlu olup olmadığımız bilinmeden suçlu gibi gösterilmek kuşkusuz ‘kul hakkı’nın gaspına giriyordu! Keşke yapmasaydınız, keşke Ergenekon davasındaki tutumunuzu burada da sergilemeseydiniz.”

“ÇEVRENİZDE BATI ÇALIŞMA GRUBU (BÇG) KESİNLİKLE ÇOK YANLIŞ BİLİNİYOR”

Emekli Albay Alican Türk, mektubunda “Çevrenizde Batı Çalışma Grubu (BÇG) kesinlikle çok yanlış biliniyor ve çok yanlış anlatılıyor Sayın Cumhurbaşkanım!” diyerek uyarlarını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanım; tabii hazır söz Batı Çalışma Grubu’ndan (BÇG) açılmışken bu konuda da size kısa bir açıklama yapmak isterim.

İddianamede bana ve benim gibi birçok kişiye yöneltilen temel suçlama BÇG üyeliği… Bunu da Aralık 1997’de ‘Fethullah Gülen Nur Cemaati üyesi olma’ gerekçesiyle TSK’dan atılan tabip binbaşının savcılara gönderdiği CD’de yer alan bir isim listesindeki bilgilerden çıkarmışlar. Yukarıda da arz ettiğim üzere o CD üzerinde tahrifat olduğu ve delil olarak kullanılamayacağı Türkiye’nin en yetkin iki ayrı bilirkişi heyetince kanıtlandı. Bugüne kadarki savunmalarım(ız)da bu iddianın doğru olmadığını, BÇG’de hiç görev almadığımı(zı), eğer orada çalışmış olsaydık bunu saklamaya asla tenezzül etmeyeceğimi(zi), nihayetinde bir asker olduğumu(zu) ve aldığım(ız) bir görevi en iyi biçimde yerine getireceğimi(zi), ama bu konuda bir görev almadığımı(zı) ifade ettik.”

“BÜTÜN MESELE BUNDAN İBARETTİR”

Emekli Albay Alican Türk, mektubunu şöyle sonlandırdı:

“Sayın Cumhurbaşkanım; uzun bir mektup oldu… Çok kıymetli zamanlarınızı aldığımın farkındayım. Ancak, yukarıda da dediğim gibi, ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen bir vatandaş olarak, ülkenin hukuk sistemine inancımı, güvenimi tamamen yitirmeme ramak kaldığı için bu satırları yazdım. Ve ayrıca, yine yukarıda değindiğim gibi, danışmanlarınızın verdikleri bilgilerin gerçeği yansıttığından pek emin olamadığım için 28 Şubat davası ile ilgili gerçekleri bir de ben kendim size anlatmak istedim. Bütün mesele bundan ibarettir.”

EMEKLİ ALBAY ALİCAN TÜRK KİMDİR

Bilecik’li bir baba ile Diyarbakır’lı bir annenin oğlu olarak – 1962’de Ankara’da doğdu.

1980 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü Türk Silahlı Kuvvetleri adına “askerî öğrenci” olarak okuyarak 1985’de mezun oldu ve teğmenliğe nasbedildi.

İlk görev yeri olan Bursa – Işıklar Askerî Lisesi’nde sekiz yıl (1985-1993) Sosyoloji – Psikoloji dersleri öğretmenliğini müteakip, sırasıyla 1993-1996 yılları arasında Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda; 1996-2005 yılları arasında Genelkurmay Psikolojik Harekât Daire Başkanlığı (sonraki adıyla Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı)’nda görev yaptı.

2005 yılında atandığı Balıkesir – K.K. Astsubay MYO Komutanlığı’nda beş yıl görev yaptıktan sonra Ekim 2010’da “Kıdemli Albay” rütbesiyle emekli oldu.

Meslekî yaşamı süresince; yurt içindeki çeşitli kurs, eğitim ve görevlerin yanı sıra yurt dışında da Amerika, İngiltere, Almanya, Belçika gibi ülkelerde çeşitli kurs ve eğitimlere katıldı. Ayrıca Bosna-Hersek’te konuşlu Çokuluslu NATO gücü STABILISATION FORCE (SFOR)’un Psikolojik Harekât biriminde iki ayrı dönemde (1999-2000 ve 2002-2003) toplam 16 ay görev yaptı.

Sınır ötesi (IRAK) bir harekât olan “Çekiç 97 Harekâtı”nda TSK Başarı Madalyası aldı.

Alican Türk evli ve 2 çocuk babasıdır.

En çok okunan haberler

İddiaları reddetmişlerdi… İBB hedefi 12’den vurdu!

AKP döneminde İBB'nin bazı vakıflara yaptığı yardımlar büyük tartışmalara neden olmuştu. Bugün belediyenin Okçular Vakfı Spor Kulübü Derneği'ne yaptığı maddi yardım ortaya çıktı. Belediyenin kasasından, tek kalemde 1 milyon 200 bin lira para çıktı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

Mustafa Cengiz, şirket ve şirketleri

Mustafa Cengiz'in şirket ve şirketleri hakkında herşey... Mustafa Cengiz kimdir?

Fatih Altaylı’dan Hande Fırat’a: Hürriyet, Türkiye’nin haber platformu değil olsa olsa…

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ile Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat arasındaki 'yerli otomobil' tartışması sürüyor.

18 milyon liralık zarar sorumlulardan tahsil edilecek

Sayıştay, İSKİ'nin bazı şirketler, kulüpler, dernek ve vakıflar ile bazı kişilere indirimli su tarifesi uygulamasını araştırdı.

Turan Hançerli merak edilen soruları Not Defteri’nde yanıtlayacak!

Cem TV Haber Müdürü Atakan Sönmez'in sunduğu Not Defteri programının bu haftaki konuğu Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli. 

Canan Kaftancıoğlu: İktidara giden yolların taşlarını örecek çalışmayı başlatıyoruz

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da tarihi bir başarıya imza atan CHP’nin il yönetimi ve ilçe başkanları, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda buluştu.

Sovyet generalinin anıtının kaldırılma kararına tepki: Kendini zincirledi

Çekya'nın başkenti Prag'da Mihail Şultz isimli genç bir adam, İkinci Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu’nun 1. Ukrayna Cephesi’nin komutanlığını yapan Sovyetler Birliği Mareşali Ivan Konev’in anıtının kaldırılma planına, anıtın önünde kendini zincirleyerek tepki gösterdi.

Vajina Müzesi ziyaretçilerine kapılarını açıyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir vajina müzesi açılıyor. Dünyada 'bir ilk' niteliğinde olacak müze, önyargıları yıkmayı ve ziyaretçilerine jinekolojik araştırmalar ışığında bilgiler sunmayı amaçlıyor.

“Mustafa= ?” sorusunu soran Tuğçe Kazaz’tan sevindiren haber! Artık soru sormayacak…

4 kez din değiştirmesiyle bilinen Tuğçe Kazaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün adından yola çıkarak, “Neden Mustafacı yok?” diye sordu.

Davutoğlu Meclis’te grup kuracak mı? İşte yanıtı

AKP’den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakın ekibinden üst düzey bir yetkili, yeni partinin Meclis’te nasıl bir çalışma yürütmeyi hedeflediğine dair açıklamada bulundu.

AKP’den istifa eden vekil: Perinçek’le AK Parti nasıl aynı kulvarda yürür?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AKP'den istifası sonrası kendisi ile birlikte yol yürüyen siyasilerin de istifaları devam ediyor. Davutoğlu'nun istifasının ardından partisinden istifa eden AKP 26. dönem Konya milletvekili Ömer Ünal yeni parti ile ilgili tarih verdi. Yeni partinin Kasım ayında kurulacağını belirten Ünal, "Biz seferden sorumluyuz. Zafer ise Allah'ın takdiridir. Yeni partinin Kasım ayı içinde ilan edileceğini söyleyebiliriz" dedi.

MHP’den MEB’e veryansın! Devlet eliyle bunu yapamazsınız…

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, 9'uncu sınıflarda okutulan tarih ders kitabında yer alan 'Türklerin İslamiyet'i Kabulü' başlıklı bölümün içeriğine ilişkin mektup gönderdi. Ataman mektubunda, ‘Metinde Kürtlerin Türklerden önce Müslümanlığı kabul ettikleri ifadesi, Kürt tarihinin Türk tarihiyle yarıştırılması gibi art niyetli bir kaygıyı bünyesinde barındırmaktadır’ ifadesine yer verdi.