Müdürlerini “Erdoğan’ı sevdiğim için baskı yapıyorlar” diye CİMER’e şikayet etti, doğru çıkmayınca kovuldu

Patronlarını “Erdoğan’ı sevdiğim için baskı yapıyorlar” diyerek CİMER’e şikayet eden çalışanın iddiaları soruşturma sonucu yanlış çıkınca iş akdine son verildi. Yargıtay’da bu kararı onadı

207,658BeğenenlerBeğen
7,888TakipçilerTakip Et

2006 yılında Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) kurularak vatandaşların elektronik ortamda devlete şikayetlerini iletebileceği bir kurum oldu.

Şu an Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e dönüşen sistem birçok şikayetin çözümünde etkili oldu.

2019 yılında 3 milyon 138 bin 233 başvuru yapılan CİMER her çeşit şikayet iletilmekte.

Memuru, polisi, işvereni hatta komşusunu dahi CİMER’e şikayet edenler mevcut.

Ancak kimi zaman yapılan şikayetler de hak arama özgürlüğünü ve şikayet hakkını aşarak iftira boyutuna dönüşebiliyor.

Bu durumda şikayet edilenler hukuki yollara başvurabiliyor.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin geçen yıl verdiği 2019/14417 nolu kararı bu konuda ilginç bir örnek içeriyor.

Karar metninde göre şahsın adı verilmeden olayın gelişimiyle ilgili şu bilgilere yer verildi.

“Erdoğan’ı sevmiyorlar” diye şikayet etti, soruşturma açıldı

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre 31 Aralık 2015 günü Elzem adlı firmada işe başlayan şahıs, bir süre sonra CİMER’e şikayet yazarak kendisinin AK Partili olduğu ve Erdoğan’ı sevdiği için müdürleri tarafından baskı altına alındığını, iş arkadaşlarının iftiraya uğrayarak işten atıldığını, Erdoğan’ı sevmeyenlerin ödüllendirildiğini öne sürdü.

Bu şikayet üzerine müfettiş görevlendirilerek soruşturma açılmasına karşın söz konusu iddiaların doğru olmadığı tespit edildi.

İddialar doğru çıkmayınca kovuldu

Bunun üzerine işveren, “Şeref ve haysiyeti zedeleyici” ihbarlarda bulunduğunu iddia ettiği çalışanın iş akdini feshetti.

İşten çıkarılan çalışan olayı mahkemeye taşıdı.

Tarafların karşılıklı itirazlarının ardından son olarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin önüne gelen dosyada son karar verildi

Kararda çalışanın CİMER’e başvurusunda kullandığı ifadelerin doğal eleştiri sınırlarını aştığı ve olumsuzluklara yol açtığı belirtilerek feshin geçerli nedene dayandığına ve davanın reddine karar verildi.

“Delil olmadan iftira atanlara işlem yapılarak hapis verilebilir”

CİMER şikayetlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini Sınırsız Yeni Dünyanın Sınırları Sosyal Medyada Hukuk Kitabının yazarı Av. Rıdvan Yıldız’a sorduk.

Yıldız, CİMER’in önemli bir hak arama merkezi olduğunu vurguladı ama devamında da şu uyarıyı yaptı:

TCK 267’de ‘Yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmü yer almaktadır. CİMER’e de hiçbir delil ve emare olmaksızın şikayette bulunanlar için bu madde kapsamında işlem yapılarak hapis cezası verilebilir.

“CİMER şikayetleri somut delile dayanmalı”

Şikayet hakkı başkalarını rencide etmek amacıyla kullanılamayacağını vurgulayan Yıldız, şöyle bir uyarıda bulundu:

Somut bir delil ve emare olmaksızın yapılan CİMER şikayetleri nedeniyle şikayetin muhatapları iftira suçundan savcılığa başvurabileceği gibi tazminat davası da açma hakkına sahiplerdir. Bu nedenle CİMER’e yapılan şikayetlerde hem kullanılan ifadelere hem de somut dayanaklarla şikayet edilmesi gerektiği konusunda vatandaşlar dikkat etmeli. Haksız şikayetler nedeniyle zarar görenler de hukuki yollara başvurabileceklerini bilmelidirler

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sanki hiç “Kel kafalı bakan” diyen avukatı yargılatmamış gibi

t24 yazarı deneyimli gazeteci Mehmet Yakup Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Hadi Özışık'ın Youtube kanalındaki röpörtajında söylediği kritik bölümlere dikkat çekti. 

KYK borçlarının yapılandırılması teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Parti'nin ödenemeyen KYK borçlarının yapılandırılmasına yönelik teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti’li Türkkan’ın fabrikasına mühür, çiftliğine para cezası… “Sindirmek için her yolu deniyorlar”

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Dilovası ilçesindeki yağ fabrikasının orman arazisinde yer aldığı tespit edilen bölümü, Gebze Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince mühürlendi. Dilovası Belediyesi görevlileri ise Türkkan’a ait çiftlikte incelemede bulunarak, yapı belgelerinin ibraz edilmemesi üzerine kaçak olduğu belirlenen bölümlerle ilgili tutanak tutup, 662 bin TL ceza kesti. İYİ Partili ürkkan sıcağı sıcağına açıklama yaptı.

Nâzım neden büyüktü, İsmet Özel neden küçük? 

Modern Türk şiirinin birkaç kurucusundan biri kabul edilen Nâzım Hikmet, gerek edebi gerekse siyasi çevrelerin sert tepkisine yol açabilecek bir çerçevede ele alındı. Aylık yayımlanan Üvercinka dergisinin haziran sayısındaki bir makalede, Nâzım'ın büyüklüğünün örgütsel angajmanından kaynaklandığı, “TKP'siz Nâzım'ın hiçbir öneminin olmadığı” ileri sürüldü. 

CHP’li Altay, ‘Siyasette bazen rakibe iyilik de yapılır’ dedi, Erdoğan’ı böyle uyardı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. CHP'li Altay, 48 gün sonra yeniden çalışmalarına başlayan TBMM'de koronavirüsle mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit kabul edilmesi için hazırlanan yasa teklifinin gelmesini istediklerini ancak iktidar partisinin bekçilerle ilgili yasaya öncelik verdiğin söyledi.
207,658BeğenenlerBeğen
7,888TakipçilerTakip Et