Milletin parasıyla inşa edilen üniversite Diyanet Vakfı’na hibe edilmiş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi için 43 milyon liralık kampüs yaptırdığı ortaya çıktı. Üniversitenin mütevelli heyetinde çok sayıda AKP'li isim de bulunuyor.

AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017’de yapılan ihaleyle, Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’ne 43 milyon liralık kampüs yaptırıldığı ortaya çıktı. İBB, Diyanet Vakfı için karşılıksız rektörlük binası, iki adet derslik binası, yer altı otoparkı, avlu ve kütüphane inşa etti.

“Ümraniye 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü Projesi” adı altında yapılan kampüsteki sadece kütüphane binası toplam alanı 5 bin 900 metrekare.

İDARİ KADRO BİRDEN FAZLA KOLTUK SAHİBİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, üniversitenin idari kadrosundaki isimlerden Azize Çırtlık’ın Genel Sekreter olmasına karşın aynı zamanda Personel Daire Başkanvekili ve Hukuk Müşavirliği Sekreteri olarak da atandığı belirtiliyor.

Haberde Sağlık, Kültür ve Spor Müdürü olan Gürhan Toktaş’ın aynı zamanda Kariyer Merkezi ve Mezunlarla İlişkiler Müdürlüğü Vekili olarak görev yaptığı, Genel Sekreter Yardımcısı Erdal İşçan’ın da yanı sıra İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olarak görev aldığı söyleniyor.

Diyanet Vakfı’nın kurduğu üniversitede, İlahiyat Bölümü’nün ücretinin ise 26 bin 460 lira olduğu iddia ediliyor.

AKP’Lİ İSİMLER MÜTEVELLİ HEYETİNDE

Üniversitenin mütevelli heyetinde AKP Ümraniye Belediyesi Eski Başkanı Hasan Can gibi partili çok sayıda isim bulunuyor. Can’ın, belediye başkanı olduğu dönemde, kampüs inşaatı için arsa tahsis ettiği iddia edildi.

Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle bilinen Aziz Torun da mütevelli heyetinde yer aldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı ve Bilal Erdoğan’ın ortağı Remzi Gür de yine mütevelli heyetinde yer alan isimler arasında. Ayrıca Gaziantep FETÖ Davası’ndan yargılanan Hasan Hüseyin Nabıkoğlu da heyette yer alıyor.

En çok okunan haberler

Erdoğan’ı tedirgin edecek iddialar… AKP’de neler oluyor?

AKP milletvekillerinin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partilere katılıp katılmayaağı merak konusu oldu.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

İktidar çalkalanıyor… Arınç ve Bahçeli kavgası genel merkeze sıçradı!

Türkiye'yi 17 yıldır yöneten iktidar partisi AKP'de çalkantılar bitmek bilmiyor. Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu'nun istifa ederek parti kurma kararı almalarıyla başlayan tartışmalar giderek büyüyor.

Metin Feyzioğlu neyin peşinde?

Tacettin Çolak yazdı...

Öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı’na veriliyor

Selçuk Üniversitesi'nde öğrenime başlayan öğrencilerin kişisel bilgileri Ensar Vakfı'yla paylaşıldı.

Yandaş yazardan Arınç’a: ‘AKP’de rahatsızlığa neden oluyor’

Arınç'ın AKP içinde rahatsızlığa sebep olduğunu ifade eden Yeni Akit yazarı, "Arınç ya Saadet’e ya da şu yeni partilerden birine katılsın" dedi.

15 Temmuz’da Erdoğan’ın yanında olan AKP’li yöneticiden istifa açıklaması: Bir aile şirketi…

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan'ın yanında olan isimlerden olan eski AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Değirmenci, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Cübbeli Ahmet İsmail Saymaz’ı kandırdı

Gazeteci İsmail Saymaz, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü‘nün yandaş Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım‘ın yazısını paylaşmasını tepki gösterdi.

CHP’den Aylin Nazlıaka kararı

CHP Parti Meclisi, Atatürk tablosu tartışması sonrası partiden ihraç edilen Aylin Nazlıaka'nın affedilmesine karar verdi.

Yeni bir AHBAP doğuyor

Haluk Levent'in sosyal yardım çalışması AHBAP Atilla Taş'a ilham oldu. CANLAR adlı bir çalışmayı başlattığını duyuran Atilla Taş sosyal medya hesabından çağrı yaptı.

Kılıçdaroğlu’ndan Süleyman Soylu’ya sert tepki: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Binası önünde oturma eylemi gerçekleştiren ailelerin yanına giderek oturan bakanlara tepki gösterdi. "Yetki sahibi olanlar güçsüzlüklerini adeta göstermek için gitmiş oturuyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, "Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Sen acıyı, sorunu çözeceksin. Senin görevin sorunu çözmek" sözlerini kaydetti.