Çarpıcı iddia: Millet can derdinde TCDD sahte belge derdinde!

Başkentte 9 kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada tutuklanan makasçı Osman Yıldırım’ın “Eğitimini almadım” şeklindeki ifadesi üzerine suçlanan TCDD’nin kendisini kurtarmak için skandal bir tutanak imzaladığı ortaya çıktı.

TCDD Gar Müdürlüğü tarafından kazadan 6 gün sonra hazırlanan tutanakta, Samsun’dan Ankara’ya geçici görevle gelen tren teşkil memuru Yıldırım’ın “oryantasyonunun sağlandığı” öne sürüldü. Bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği savunulan tutanakta “Ancak tutanağın imzalatılması sehven unutulmuştur”iddiasında bulunuldu.

TCDD’Yİ SUÇLAMIŞTI

Samsun’dan geçici görevle Ankara’ya geldiğini, kazanın olduğu zaman ikinci gece nöbetine çıktığını söyleyen Osman Yıldırım ifadesinde, “Park halinde olan 06.30 Konya trenini hareket memurunun talimatıyla H1’den sevk etmem için ‘panodan elektrik kontrollü S makası’ yeşil renkli butona basarak H1’e geçirdiğimi hatırlıyorum. Ancak bunu yoğunluk nedeniyle Sinan Y’ye teyit ettirdiğimi hatırlamıyorum. Daha önce panodan elektrik kontrollü S makas işleyişini görmemiştim. Eğitimini de almadım” demişti.

Tutuklanan makasçının, “eğitim almadığını” vurgulaması, gözleri TCDD yönetimine çevirildi. Ankara-Sincan arasındaki demiryolu hattını sinyalizasyon sistemi kurmayan açan TCDD, kazadan 4 gün önce de tren trafiğini değiştirmesi nedeniyle okların hedefindeydi. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre;  TCDD’nin kazadan 6 gün sonra “kendilerini kurtaracak” bir tutanak hazırladığı ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına da giren tutanağa Cumhuriyet ulaştı. Buna göre tutanak, TCDD Gar Müdürü Talip Ünal, Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz ile üç tren teşkil memuru tarafından 19 Aralık 2018 tarihinde imzalandı.

‘SEHVEN UNUTTUK’

“Samsun Gar Müdürlüğü’nün 18 Ekim 2018 tarihli görevlendirme yazısı ile Ankara Garı’na 20 Ekim’de gelen tren teşkil memuru Osman Yıldırım’ın garda trenlerin trafiğinde uygulanacak kurallar ile makasların kullanımı konusunda daha önceden bu eğitimi almış personelle birlikte çalıştırılarak oryantasyonu sağlanmıştır” denilen tutanakta, bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği, ancak “sehven imzalatılmasının unutulduğu” kaydedildi.

‘TOPLANTI DA YAPTIK’

Tutanakta, ayrıca 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 16.00 sıralarında tren teşkil görevlileri İbrahim İlhan, Adem Yılmaz ve Osman Yıldırım’la Gar Müdür Yardımcılığı Bürosu’nda 9 Aralık tarihinden itibaren başlayacak olan çalışma kuralları ve yeni nöbet düzeniyle ilgili toplantı yapıldığı da yazıldı.

9 CANA MAL OLDU

13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren, Hat 1’den ilerlerken Marşandiz İstasyonu’nda geldiğinde Hat 2’ye geçerek karşıdan gelen klavuz lokomotif ile kafa kafaya çarpışmıştı. Kaza sonucunda 3’ü makinist olmak üzere 9 kişi hayatını kaybederken, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında makasçı Osman Yıldırım’ın arasında bulunduğu 3 TCDD çalışanı “taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanmıştı. Kazaya, Osman Yıldırım’ın H1’den gitmesi gereken YHT’nin makası değiştirmediği için H2’ye geçmesine neden olduğu öne sürülmüştü.

Başkentte 9 kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada tutuklanan makasçı Osman Yıldırım’ın “Eğitimini almadım” şeklindeki ifadesi üzerine suçlanan TCDD’nin kendisini kurtarmak için skandal bir tutanak imzaladığı ortaya çıktı. TCDD Gar Müdürlüğü tarafından kazadan 6 gün sonra hazırlanan tutanakta, Samsun’dan Ankara’ya geçici görevle gelen tren teşkil memuru Yıldırım’ın “oryantasyonunun sağlandığı” öne sürüldü. Bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği savunulan tutunakta “Ancak tutanağın imzalatılması sehven unutulmuştur” iddiasında bulunuldu.

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Atatürk’e küfreden yandaşa polis koruması

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve sosyal medyadaki provokatif paylaşımlarıyla dikkat çeken yazar Fatih Tezcan'a koruma polisi tahsis edildiği iddiasını, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Meclis gündemine taşıdı.

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu Demokrat Parti’ye mi dönecek?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ, bugünkü köşe yazısında Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Muhalif gazetecilere röpörtaj veren Davutoğlu: İktidara söylemediğini bırakmadı!

Yavuz Oğhan'ın sunduğu Bidebunuizle programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu "Pelikan çetesinin yayınladığı paçavra bir takım heveslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı." dedi.