Çarpıcı iddia: Millet can derdinde TCDD sahte belge derdinde!

Başkentte 9 kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada tutuklanan makasçı Osman Yıldırım’ın “Eğitimini almadım” şeklindeki ifadesi üzerine suçlanan TCDD’nin kendisini kurtarmak için skandal bir tutanak imzaladığı ortaya çıktı.

TCDD Gar Müdürlüğü tarafından kazadan 6 gün sonra hazırlanan tutanakta, Samsun’dan Ankara’ya geçici görevle gelen tren teşkil memuru Yıldırım’ın “oryantasyonunun sağlandığı” öne sürüldü. Bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği savunulan tutanakta “Ancak tutanağın imzalatılması sehven unutulmuştur”iddiasında bulunuldu.

TCDD’Yİ SUÇLAMIŞTI

Samsun’dan geçici görevle Ankara’ya geldiğini, kazanın olduğu zaman ikinci gece nöbetine çıktığını söyleyen Osman Yıldırım ifadesinde, “Park halinde olan 06.30 Konya trenini hareket memurunun talimatıyla H1’den sevk etmem için ‘panodan elektrik kontrollü S makası’ yeşil renkli butona basarak H1’e geçirdiğimi hatırlıyorum. Ancak bunu yoğunluk nedeniyle Sinan Y’ye teyit ettirdiğimi hatırlamıyorum. Daha önce panodan elektrik kontrollü S makas işleyişini görmemiştim. Eğitimini de almadım” demişti.

Tutuklanan makasçının, “eğitim almadığını” vurgulaması, gözleri TCDD yönetimine çevirildi. Ankara-Sincan arasındaki demiryolu hattını sinyalizasyon sistemi kurmayan açan TCDD, kazadan 4 gün önce de tren trafiğini değiştirmesi nedeniyle okların hedefindeydi. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre;  TCDD’nin kazadan 6 gün sonra “kendilerini kurtaracak” bir tutanak hazırladığı ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına da giren tutanağa Cumhuriyet ulaştı. Buna göre tutanak, TCDD Gar Müdürü Talip Ünal, Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz ile üç tren teşkil memuru tarafından 19 Aralık 2018 tarihinde imzalandı.

‘SEHVEN UNUTTUK’

“Samsun Gar Müdürlüğü’nün 18 Ekim 2018 tarihli görevlendirme yazısı ile Ankara Garı’na 20 Ekim’de gelen tren teşkil memuru Osman Yıldırım’ın garda trenlerin trafiğinde uygulanacak kurallar ile makasların kullanımı konusunda daha önceden bu eğitimi almış personelle birlikte çalıştırılarak oryantasyonu sağlanmıştır” denilen tutanakta, bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği, ancak “sehven imzalatılmasının unutulduğu” kaydedildi.

‘TOPLANTI DA YAPTIK’

Tutanakta, ayrıca 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 16.00 sıralarında tren teşkil görevlileri İbrahim İlhan, Adem Yılmaz ve Osman Yıldırım’la Gar Müdür Yardımcılığı Bürosu’nda 9 Aralık tarihinden itibaren başlayacak olan çalışma kuralları ve yeni nöbet düzeniyle ilgili toplantı yapıldığı da yazıldı.

9 CANA MAL OLDU

13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren, Hat 1’den ilerlerken Marşandiz İstasyonu’nda geldiğinde Hat 2’ye geçerek karşıdan gelen klavuz lokomotif ile kafa kafaya çarpışmıştı. Kaza sonucunda 3’ü makinist olmak üzere 9 kişi hayatını kaybederken, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında makasçı Osman Yıldırım’ın arasında bulunduğu 3 TCDD çalışanı “taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanmıştı. Kazaya, Osman Yıldırım’ın H1’den gitmesi gereken YHT’nin makası değiştirmediği için H2’ye geçmesine neden olduğu öne sürülmüştü.

Başkentte 9 kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada tutuklanan makasçı Osman Yıldırım’ın “Eğitimini almadım” şeklindeki ifadesi üzerine suçlanan TCDD’nin kendisini kurtarmak için skandal bir tutanak imzaladığı ortaya çıktı. TCDD Gar Müdürlüğü tarafından kazadan 6 gün sonra hazırlanan tutanakta, Samsun’dan Ankara’ya geçici görevle gelen tren teşkil memuru Yıldırım’ın “oryantasyonunun sağlandığı” öne sürüldü. Bu eğitimden sonra Osman Yıldırım’a ait “İşbaşı Eğitimi Takip Formu” düzenlendiği savunulan tutunakta “Ancak tutanağın imzalatılması sehven unutulmuştur” iddiasında bulunuldu.

En çok okunan haberler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Erdoğan’a ağır hakaret!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş başladığından bu yana ilk kez İdlib'e gitti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret niteliğinde açıklamalar yaptı.

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi. 

Kendisini ölümle tehdit eden polis kılıklı müptezeli deşifre etti: Sonra diyeceklerim var!

CHP'li Tuncay Özkan kendisini sosyal medyadan ölümle tehdit eden kişiyi deşifre etti.

“CHP, 23 Haziran’da Kürtlerden aldığı desteği bir daha zor alır”

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatına Meclis'te tezkere oylamasına evet diyerek destek veren CHP'nin tavrı eleştiri konusu. Anamuhalefet partisi, son yerel seçimlerle Türkiye'nin en büyük kentlerini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı.

Tartışmalı Haydarpaşa ihalesini alan şirket İmamoğlu’nu hedef gösterdi

Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait depo alanlarının kullanımı için ihaleye giren Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’nden açıklama yapıldı.

Kan donduran olay… Bir kamyon içinde 39 ceset bulundu!

İngiltere'nin Essex bölgesinde bir kamyonun taşıdığı konteynırda 39 ceset bulundu. İngiliz polisi bir kişiyi gözaltına aldı.

AKP’lilerin boykot ettiği Cem Yılmaz isyan etti: Sine-i millete dönmek istiyorum!

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, Karakomik Filmler’in Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

KHK’lı şehit… Yaşarken ‘terörist’ ilan ettiler, şimdiyse kahraman!

PKK'nın düzenlediği saldırıda yaralanan Er Burak Zekeriya Altınok, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin 5.4 milyar liraya çıkarılması istendi!

Bütçe teklifine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020’de 8 milyar 763 milyon lirayı diğer kurum bütçelerine aktarabilecek

Vatandaşın profiterol diye hitap ettiği Kuzu, Trump’ın hakaret mektubunu unuttu, Ecevit’e salladı!

Twitter hesabından yaptığı akıl almaz yorumlarla kendinden söz ettiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Burhan Kuzu'nun hedefinde bu kez Bülent Ecevit yer aldı.