Cuma / 7 Ağustos 2020

MHP’li muhaliflerden sert Perinçek tepkisi: Ülkücünün kendi aklı yok mu?

MHP yönetiminin muhalefetine yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesi, bugünkü manşetine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Erdoğan’ı tercih edeceğiz” dediği konuşmasına tepkileri taşıdı.

206,498BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

MHP yönetiminin muhalefetine yakınlığıyla bilinen Yeniçağ gazetesi, bugünkü manşetine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Erdoğan’ı tercih edeceğiz” dediği konuşmasına tepkileri taşıdı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki grup konuşmasında, “Eğer Doğu Perinçek ve hayırcı yoldaşlarıyla Recep Tayyip Erdoğan arasında bir tercih hakkımız olursa, kesinlikle ve istisnasız Sayın Erdoğan’ı tercih edeceğiz” ifadelerine kullanmıştı.

Bahçeli’nin bu sözlerine muhaliflerden tepki geldi.

MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan, “Böyle bir mantık olur mu? Ülkücünün kendi aklı yok mu? Ülkücü ne zamandan beri Perinçek’le Erdoğan arasına sıkıştı?” diye sordu. Oğan, “Ülkücü, bu ülkeye yön verendir. Ülkücü bu ülkenin önünü açandır. Ve Ülkücü’nün kendi vicdanı, kararı vardır. Perinçek ve onun avanesi ‘hayır’ dedi diye Ülkücü ‘evet’ demez. PKK ‘evet’ dedi diye de Ülkücü ‘hayır’ demez. Ülkücünün kendi iradesi, kendi aklı vardır” dedi.

ÖZDAĞ: ÜNİTER DEVLET YİNE

MHP Genel Başkan adaylarından Prof. Dr. Ümit Özdağ da sosyal medya hesabından Devlet Bahçeli’ye şöyle seslendi:

“Türk milliyetçiliği Erdoğan ile Perinçek arasına sıkışmaz. Sıkışan Bahçeli’dir. Tercihimiz başkanlık, özerkliğe karşı TBMM, üniter-milli devlettir.”

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ülkücü, tercih yapacağı zaman, başkalarının nerede durduğuna değil, doğrunun nerede bulunduğuna bakarak karar verir” dedi.

NEDEN TERCİH O?

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da, sosyal paylaşım sitesi hesabından şunları yazdı:

“Ben de bir Türk milliyetçisi olarak ikisini de tercih etmediğimi ilan ediyorum. Sebebi de bu Anayasaya değişikliğine Millet için, Cumhuriyet için, Türklüğün bekası için hayır diyorum. Sahi Doğu Perinçek Cumhurbaşkanı mı? Neden örnek o? Tercih Devlet Bey olsaydı veya başka bir Türk milliyetçisi olsaydı olmaz mıydı? Keşke bana Türklükle gelmeyin, Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldım diyen, FETÖ ve PKK ile kol kola olan birini de tercih etmeseydi? Hele ‘Hesap soracağım’ diye ilan ettiği birine bu kadar güvenmeseydi?” demişti.

ÜLKÜCÜ HAREKET’İN GELECEĞİ SÖZ KONUSU

Bir tepki de MHP Genel Başkan adaylarından, Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın’dan geldi. Koray Aydın, Devlet Bahçeli’nin referandumda neden ‘evet’ denileceğini bir türlü açıklayamadığını söyledi. Trabzon’da yayınlanan Kuzey Ekspres Gazetesi’ne konuşan Aydın şunları söyledi: “Ortada gerekçesi milletimize ve ülküdaşlarımıza bir türlü açık ve net bir şekilde açıklanamayan, MHP yönetimince tepeden inmeci bir tavırla ve sadece ‘bir bildiğimiz var’ anlayışıyla sunulan bir ‘evet’ dayatmasıyla karşı karşıyayız. Gönül isterdi ki bu kararı hep beraber verelim. Lakin anlaşılmaz bir şekilde partinin hiçbir kuruluna başvurulmadan, tüm ülkücüleri şaşırtan bir tercihte bulunulmuştur. Bu durumu tasvip etmemiz mümkün değildir. Çünkü burada söz konusu olan Türk milletinin kurtuluş ve kuruluş ruhudur. Söz konusu olan, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inin varlığı, birliği, bütünlüğü ve istikbalidir. Söz konusu olan vatandır ve dolayısıyla gerisi teferruattır. Söz konusu olan baba ocağımız ve ana kucağımız MHP’nin ve Ülkücü Hareket’in geleceğidir. Partili Cumhurbaşkanı sistemiyle en hafif tabir ile MHP’nin etkisizleşmesi, tasfiye olması ve yok olma eşiğine gelmesi mukadderdir.”

OKUTAN: TERCİHİ İÇİN KİMSE KINANMAMALI

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; gündeme ve ülkücülere yönelik mesajlar verdi. Okutan sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Siyasi edep ve terbiye sınırları içinde itirazlarını ifade etmek ve bireysel tercihini ortaya koymak her ülkücünün en doğal hakkıdır. Ülkücüler, kendi tercihlerini ve istikametlerini belirleme noktasında bilgi, birikim ve ferasete fazlasıyla sahiptirler; buna saygı duyulmalı. Ülkücüler, kendilerinden olmadığı aşikar olan birileri arasında tercih yapmaya mecbur değildir; hedefleri ve istikametleri bellidir. Ülkemizin evet-hayır üzerinden ayrışması ve insanımızın tercihinden dolayı ötekileştirilmesi en büyük zararı milli birliğimize vermektedir. Hürriyetçilik ve şahsiyetçilik ilkemiz gereği, kendi hür iradesiyle yaptığı tercihten dolayı hiçbir ülkücü ve dahası hiç kimse kınanmamalıdır.”

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,498BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et