Cuma / 27 Kasım 2020

MHP’li muhalif isimler yeni parti kuruyor

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Ümit Özdağ 'geri dönüş' başvurularına mahkemeden 'ret kararı' almalarıyla yeni bir muhalif parti kurma tartışmalarını gündeme getirdi.

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın mahkemeye yaptığı “geri dönüş” başvurusuna Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden “ret kararı” çıkmasının ardından, muhalif kanatta yeniden “parti kuralım” tartışması gündeme geldi. Muhalif kanattan bir grup “Eğer bir parti kurulacaksa bu, Milliyetçi Çalışma Partisi’ni (MÇP) yeniden canlandırmak olmalı” görüşünü savunurken, bir grubun da Demokrat Parti (DP) çatısı altında toplanmayı önerdiği ifade ediliyor.

Cumhuriyet‘ten Selda Güneysu‘nun haberine göre; MHP Genel Merkezi’nde ise AKP ile MHP arasında anayasa değişikliği görüşmelerinin ardından muhalif kanadın yeniden Twitter üzerinden hareketlenmesiyle ilgili olarak, espriyle, “Twitter partisi kursunlar, amblemini de Twitter kuşu yapsınlar” değerlendirmesi yapılıyor. MHP’de 15 Temmuz sonrası tabandaki gücünü kaybeden muhalif hareketin merkez sağda partileşme çalışması yürüttüğü öne sürülüyor. Ama Akşener başta olmak üzere partiden ihraç edilen isimlerin yargı mücadelesini sürdürdüğü, bu aşamada “yeni parti”nin dillendirilmesinin mücadeleye zarar vereceği değerlendirmesi yapılıyor. Ancak bu görüş muhalif isimleri destekleyen tabanda değil, genel başkanlığa adaylığını koyan isimlerce dile getiriliyor. Muhalif tabanda ise “yargı süreci kilitlendi, başka çıkış yok” görüşü baskın.

Muhalifler, “Öncelik MHP’den ihraç kararının yargısal zeminde kaldırılmasında. Ayrıca kongreye ilişkin yargı kararı da henüz kesinleşmiş değil. Bu nedenle yargısal mücadele henüz bitmiş değil. Şu an partileşme gibi bir adım yok. Ama parti içinde mücadele şansı kalmayınca elbetteki ileride farklı arayışları gündeme gelebilir” görüşünü dile getirerek, bir sonraki aşamanın partilileşme olabileceğine dikkat çekiyor.

Gündem

O partiden Arınç’a yeşil ışık

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Bülent Arınç’a bir teklif söz konusu olabilir mi" sorusuna "geri çevirmeyiz" yanıtını verdi.

Ahmet Davutoğlu ‘ndan Bülent Arınç’a davet gitti mi? 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün, Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında ilk kavganın Bülent Arınç nedeniyle yaşandığını söyledi. Ayrıca Üstün, Gelecek Partisi'nden Bülent Arınç'a davet gidip gitmediğine dair soruya da yanıt verdi. 

Koronavirüs yasakları genişletiliyor mu? Candaş Tolga Işık tarih verdi

Candaş Tolga Işık, ""Pazartesi Bakanlar Kurulu gündemine daha genişletilmiş yasaklar gelecek." ifadelerini kullandı.

DİSK/NAKLİYAT-İş Sendikasından Hindistan İşçi Sınıfına Sınıf Dayanışması

Nakliyat-İş Sendikası, tüm dünyada sömürülen, ezilen tüm halklar ve işçilerle her zaman dayanışma içerisinde olmuş, onlara destek vermiştir. Bugün de bu Hindistan’daki kitlesel genel grevi desteklemek için Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Geceliği 9 bin liralık otelde tatil yapıp Sheraton’da evlendikten hemen sonra damatlığıyla Erdoğan’ın huzuruna çıkan Yüksel Kocaman, Yargıtay üyeliğine seçildi

Hakim ve Savcılar Kurulu, Yargıtay'a 11 hakim ve savcıyı üye olarak seçti. HSK'nin seçtiği savcılar arasında AKP'ye aşırı yakınlığı ile bilinen İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıları da bulunuyor.