MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar: Erdoğan’a verilen destek askeri harekatla birlikte arttı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın görev onayı, 23 Haziran'da yinelenen İstanbul seçimlerinin ardından yüzde 44,2 iken, 9 Ekim'de başlayan ve 17 Ekim'de sona eren Kuzey Suriye askeri harekatı döneminde yüzde 3,7 oranında arttı ve yüzde 48'e çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görev onayı, 23 Haziran’da yinelenen İstanbul seçimlerinin ardından yüzde 44,2 iken, 9 Ekim’de başlayan ve 17 Ekim’de sona eren Kuzey Suriye askeri harekatı döneminde yüzde 3,7 oranında arttı ve yüzde 48’e çıktı.

MetroPOLL Stratejik Ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Özer Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’a verilen desteğin artışını, “Suriye operasyonundan sonra yapılan Ekim ayı Türkiye’nin Nabzı araştırmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Görev onayı sonuçları önümüzdeki siyasal süreci büyük oranda etkileyebilir seviyede çok değişmiş bulundu” satırlarıyla ifade etti.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Erdoğan’a destek verenlerin oranı yüzde 48 olarak gerçekleşirken, ‘hayır onaylamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 33,7 oldu.

‘Fikrim yok/cevabım yok’ yanıtı verenlerin oranı ise yüzde 18,2.

AKP’lilerin eylül ayını kapsayan süreç içinde, Erdoğan’a destekleri yüzde 92,6 iken, CHP’lilerde bu oran sadece yüzde 7,9. Onaylamayanların oranı ise yüzde 82,4.

MHP’li tabanda Erdoğan’a verilen destek oranı, eylülde yüzde 46,6, ekimde harekat nedeniyle yüzde 76,7’ye çıkmış görünüyor.
HDP’de ise, eylül ayında Erdoğan’a görev onayı veren yüzde 6,5’lik kesime karşın, harekatın gerçekleştiği ekim ayında bu oran sadece yüzde 0,6.

23 Haziran’da yinelenen İstanbul seçimlerinin hemen ardından Erdoğan’a verilen görev onayı desteği yüzde 44,2 iken, onaylamayanların yüzdesi 43,4 olarak yansımıştı.

Harekatın, Erdoğan’a desteği artırdığı araştırmanın ortaya koyduğu en kayda değer sonuç.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,621BeğenenlerBeğen
4,583TakipçilerTakip Et