MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar: Erdoğan’a verilen destek askeri harekatla birlikte arttı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın görev onayı, 23 Haziran'da yinelenen İstanbul seçimlerinin ardından yüzde 44,2 iken, 9 Ekim'de başlayan ve 17 Ekim'de sona eren Kuzey Suriye askeri harekatı döneminde yüzde 3,7 oranında arttı ve yüzde 48'e çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görev onayı, 23 Haziran’da yinelenen İstanbul seçimlerinin ardından yüzde 44,2 iken, 9 Ekim’de başlayan ve 17 Ekim’de sona eren Kuzey Suriye askeri harekatı döneminde yüzde 3,7 oranında arttı ve yüzde 48’e çıktı.

MetroPOLL Stratejik Ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Özer Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’a verilen desteğin artışını, “Suriye operasyonundan sonra yapılan Ekim ayı Türkiye’nin Nabzı araştırmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Görev onayı sonuçları önümüzdeki siyasal süreci büyük oranda etkileyebilir seviyede çok değişmiş bulundu” satırlarıyla ifade etti.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Erdoğan’a destek verenlerin oranı yüzde 48 olarak gerçekleşirken, ‘hayır onaylamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 33,7 oldu.

‘Fikrim yok/cevabım yok’ yanıtı verenlerin oranı ise yüzde 18,2.

AKP’lilerin eylül ayını kapsayan süreç içinde, Erdoğan’a destekleri yüzde 92,6 iken, CHP’lilerde bu oran sadece yüzde 7,9. Onaylamayanların oranı ise yüzde 82,4.

MHP’li tabanda Erdoğan’a verilen destek oranı, eylülde yüzde 46,6, ekimde harekat nedeniyle yüzde 76,7’ye çıkmış görünüyor.
HDP’de ise, eylül ayında Erdoğan’a görev onayı veren yüzde 6,5’lik kesime karşın, harekatın gerçekleştiği ekim ayında bu oran sadece yüzde 0,6.

23 Haziran’da yinelenen İstanbul seçimlerinin hemen ardından Erdoğan’a verilen görev onayı desteği yüzde 44,2 iken, onaylamayanların yüzdesi 43,4 olarak yansımıştı.

Harekatın, Erdoğan’a desteği artırdığı araştırmanın ortaya koyduğu en kayda değer sonuç.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Abdüllatif Şener’de Erdoğan’a: Eski bir arkadaşı olarak uyarıyorum, hiç yorma kendini, başın ağrır!

Eski AKP kurucularından ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine'ye devredilmesinin büyük bir hata olacağını söyledi. “Erdoğan'a eski bir arkadaşı olarak tavsiyem, yanlış işlerle uğraşıp başına bela almasın” diyen CHP'li Şener, “Tayyip Erdoğan'ın bankalara ve paralara çok özel merakı var. Bu yüzden nerede bir para kaynağı varsa Tayyip Erdoğan oraya uzanıyor” dedi.

İmamoğlu’na açılan davada video skandalı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Ordu Valisi'nin kendisine hakaret edildiği iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme hakimi duruşmada video kaydını izletti ve İmamoğlu'nun Vali Yavuz'a yönelik, 'vali itlik yapmıştır' dediğinin duyulduğunu tutanağa geçirtti. İmamoğlu'nun avukatı tanıklar dinlenilmeden ifadelerin tutanağa geçirilmesinin, "önceden görüş bildirmeme ilkesine" aykırı olduğu ve hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürdüğü gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu.

AKP’den CHP’nin İş Bankası hisselerine ilişkin açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, CHP'nin İş Bankası'nda bulunan hisselerinin hazineye devri tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.
209,675BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et