Cumartesi / 8 Mayıs 2021

Merkez Bankası başkanı ‘128 milyar dolar’da topu Hazine’ye attı

CHP, eski Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak’ın görev döneminde Merkez Bankası’ndan 128 milyar dolar satıldığını belirterek, paranın akıbetini sorduğu bir kampanya başlatmıştı. Birçok ilde CHP’nin “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişleri ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçu gerekçesiyle indirilmişti.

Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017’de MB’nin Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladığını bildirdi.

Kavcıoğlu, şöyle devam etti: “Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu. Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir. TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır.”

Rezerv ekside
MB verilerine göre bankanın brüt rezervi 2019 sonunda yaklaşık 80 milyar dolardı, son güncel veri olan 2 Nisan 2021’de ise 48.1 milyar dolar. Lokal bankalarla yapılan swap miktarı ise aynı dönemde yaklaşık 43 milyar dolar. Bankacıların hesaplamalarına göre mülkiyeti MB’ye ait döviz rezervleri yaklaşık olarak eksi 50 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’li yetkililer döviz satışlarının pandemi döneminde bir gereklilik olduğunu savunuyor ve bu sayede IMF gibi daha ağır faturalardan kaçınıldığını belirtiyor.

Son Haberler