Merkel’den Türkçe altyazılı korona virüsü videosu

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in koronavirüs konusunda vatandaşları bilgilendirdiği video Türkçe altyazı ile yayınlandı. "Her zaman bilimsel akla göre hareket ediyoruz" diyen Merkel, "Örneğin uzmanlar bize torunların büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret etmemesi gerektiğini söylüyor" ifadelerini kullandı.

207,670BeğenenlerBeğen
7,889TakipçilerTakip Et

Başbakan Angela Merkel bir video ile halkı virüs ve alınan önlemler konusunda bilgilendirdi. Merkel’in Almanca konuştuğu video Türkçe altyazılı olarak yayınlandı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Twitter hesabından söz konusu bilgilendirme videosunu, “Türkçe altyazılı: Şansölye #Merkel koronavirüsün yayılması hakkında konuşuyor” ifadesiyle paylaştı.

Başbakan Merkel videoda korona virüsünün Almanya’da herkes için büyük ve zorlu bir görev olduğunu söyleyerek, “Bizim gibi aynı durumda olan birçok ülke var; hatta dünya genelinde ülkelerin büyük bir çoğunluğu bizimle aynı durumda. Bu nedenden ötürü bu salgına pandemi diyoruz. Söz konusu olan virüs yeni bir tür. İlacı yok ve aşısı da yok” dedi.

‘SOSYAL İLİŞKİLERİMİZİ KISITLAMAMIZ GEREKİYOR’

Sağlık sisteminde salgın nedeniyle aşırı yük oluşmaması için virüsün yayılmasının yavaşlatılması gerektiğine dikkat çeken Merkel, “Bu da sosyal ilişkilerimizi mümkün oldukça her türlü alanda kısıtlamamız gerektiği anlamına geliyor. Bu şekilde tam da bu virüs hastalığından özellikle etkilenecek insanlara yardımcı oluyoruz. Bunlar yaşlı ve başka hastalıkları olan insanlar” dedi.

Videoda Merkel federal hükümetin vatandaşları korumak için ne yaptığı konusunda da bilgi verdi. Federal hükümetin eyalet hükümetleri ile sıkı işbirliği içinde olduğunu söyleyen Merkel, hükümetin çalışma sistemini tamamen değiştirdiğini belirtti. Buna göre Başbakan, Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı Dışişleri, Sağlık ve Savunma bakanlarının birlikte çalışacağı bir kabine komisyonu oluşturuldu. Sağlık ve İçişleri bakanlarının düzenli olarak toplandığı bir kriz masası hayata geçirildi.

‘HER ZAMAN BİLİMSEL AKLA GÖRE HAREKET EDİYORUZ’

“Her zaman bilimsel akla göre hareket ediyoruz” diyen Merkel, bilim insanlarının salgına karşı aşı ya da ilaç geliştirebilmek için zamana ihtiyacı olduğunu hatırlattı. Vatandaşlara yakın aile ortamları dışında gerekli olmayan etkinliklere katılmama çağrısı yapan Merkel, kısıtlayıcı bu tedbirlerin ekonomi üzerinde de iz bırakacağına işaret etti, ancak federal hükümetin bu alanda da ilk önlemleri aldığını kaydetti.

Merkel insanların bu süreçte nasıl bir katkı sağlayabileceklerine ilişkin olaraksa şöyle konuştu:

“Örneğin uzmanlar bize torunların büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret etmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü virüsten özellikle etkilenebilecek ve hastalığın seyrinin ağır olabileceği insanların hastaneye gitmek zorunda kalmalarını değil, hastalığın onlara hiç bulaşmamasını istiyoruz. Herkes kendi kişisel davranışları sayesinde hastalığın insanlara bulaşma hızını sağlık sistemimize aşırı yük oluşmaması amacıyla yavaşlatmaya katkıda bulunabilir. Ve ben Almanya’da birçok insanın bu tutuma kendilerini adayarak katılacağına inanıyorum.”

 

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan’ın sesiyle paylaştı: ‘Bana her şey seni hatırlatıyor’

ABD Başkanı Trump'ın elinde İncil'i tuttuğu fotoğraf akıllara AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılındaki mitingini getirdi.

CHP’li Engin Altay’dan Erdoğan’a: Bu kepazelikten hiç mi haberin olmadı?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplatısında önemli açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘ihanet’ göndermesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSTON, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) tarafından “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelendirme Sistemi Altın (Gold)” seviye ile belgelendirildi.

17 gün süren esaret sona erdi, Eren Yıldırım tahliye edildi

CHP Adana Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı, Vefa Grubu Üyesi Eren Yıldırım serbest bırakıldı.

Feyzioğlu 80 baroya karşı! ‘Bildiriyi okumam’ dedi

Metin Feyzioğlu’nu iktidarla pazarlık yapmakla suçlayan başkanlar, Feyzioğlu’ndan çalışmaya karşı 80 baro olarak ortak bildiri hazırlamaları halinde bunu okuyup okumayacağını sordu. Feyzioğlu ise “Okumam” yanıtını verdi.
207,670BeğenenlerBeğen
7,889TakipçilerTakip Et