Merkel’den başarısızlık itirafı

Şansöyle Angela Merkel, ilk kez korona krizindeki en büyük hükümet başarısızlığını kabul etti. Merkel, 2020 kışında huzurevlerinde ve bakımevlerinde yaşlılar için yeterince test yapılmadığını ve önlem alınmadığını söyledi.

Merkel, Süddeutsche Zeitung ile yaptığı röportajda, hala üzgün olduğunu belirtti. Salgınla mücadele de en zayıf anını şu sözlerle açıkladı: “Geçen yıl Noelde, testler zaten mevcutken, federal hükümetin tüm çabalarına rağmen, bakım tesislerinin test rejimini uygulaması çok uzun sürdü.”

“Yaşanan kriz döneminde sizi en çok ne üzdü?” sorusuna Merkel, “Geçtiğimiz Noel’de, testler yapılmaya başlanmıştı fakat bakım evlerinde yeteri kadar test yapılmadı. Ben bunu, bölgeden sorumlu kişilerle yaptığım telefon konuşmalarında dile getirdim. Testleri ücretsiz sağladık ve personel masraflarını da karşıladık. Fakat bunun, huzurevlerinde uygulanması çok uzun sürdü. Pandemi ile ilgili en zayıf an buydu” diye yanıt verdi.

Ulusal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği’nin Başkanı Andreas Gassen, “Böyle bir başarısızlığı kabul etmek, görevden ayrılan Şansölye’nin kişisel büyüklüğüne işaret ediyor. Böyle bir hata bir daha tekrarlanmamalıdır” ifadelerine yer verdi. Ekim 2020’de Gassen, virologlar Hendrik Streeck ve Jonas Schmidt-Chanasit ile birlikte, huzurevleri

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar