Merkel Avrupa’daki Türkiye karşıtlığına rağmen diyalog ve iş birliğini savundu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’daki Türkiye karşıtlığına rağmen her zaman Türkiye ile diyalog ve iş birliğini savunan bir lider oldu.

26 Eylül’de yapılan seçimlere katılmayarak şansölyeliği devretmeye hazırlanan Başbakan Merkel Türkiye’ye 12’nci ziyaretini gerçekleştirdi.

Merkel’in en çok ziyaret ettiği 92 ülke içinde Türkiye 11’inci sırada yer aldı.

Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da 16 yıldır şansölye olarak görev yapan Angela Merkel Avrupa için Türkiye’nin önemini en iyi bilen Avrupalı siyasetçilerden birisi oldu.

Türkiye için her zaman “stratejik önem taşıyan komşu” vurgusunu yapan Merkel, “Türkiye ile her zaman karşılıklı çıkarlar ışığında diyalog ve işbirliği yapılması gerektiğini” savundu.

Erdoğan ile sıklıkla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sıklıkla telefon görüşmesi yapan Merkel’in 16 yıllık başbakanlığında Almanya-Türkiye arasındaki ilişkiler hep kritik öneme sahip oldu.

Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeyen ve imtiyazlı ortaklık teklif eden Merkel, iki ülke arasında yaşanan tüm gerginliklere rağmen Türkiye ile diyaloğun en büyük destekçisi oldu.

Yaşanan gerilimlere rağmen Türkiye ile iletişimini hiç kesmeyen Şansölye Merkel, Doğu Akdeniz’de, Yunanistan’ın hukuksuz adımları yüzünden yaşanan gerilimde Almanya’nın lideri rolüyle ara buluculuk rolü üstlendi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden yana ve Türkiye’yi hedef alan politikaları karşısında duran Merkel, Fransa-Yunanistan ikilisinin başını çektiği cephenin, Türkiye’ye ambargo uygulanması yolundaki çabalarını engelledi.

Angela Merkel, Alman medyasının tek taraflı ve provokatif Türkiye karşıtı haberlerine rağmen basının bu kampanyalarının Türkiye politikasına etki etmesine izin vermedi.

Türkiye ile diyalogun devamından yana oldu

Merkel birçok konuşmasında Türkiye’nin göçle mücadelede Avrupa Birliği (AB) için merkezi rol oynadığını vurguladı.

Alman Şansölye, Almanya ve AB için göç konusunda önemli rol oynayan Türkiye ile AB arasında 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasının mi

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar