Meclis’te Yıldırım ve Bahçeli arasında sürpriz görüşme

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘yeni anayasa’ gündemiyle bir araya geldi. Yaklaşık 25 dakika süren görüşme sona erdi.

İki liderin de programlarında yer almayan görüşmenin talebinin Yıldırım’dan geldiği belirtildi.

CNN Türk muhabiri Ünal Kaya’nın aktardığına göre, Yıldırım, yeni anayasaya ilişkin MHP’nin pürüz olarak gördüğü bazı noktaları yeniden ele almak için, Bahçeli’den görüşme talep etti.

Ne olmuştu?

Yıldırım ile Çankaya Köşkü’nde geeçen ay iki kez görüşen Devlet Bahçeli, ikinci görüşmenin ardından, “Başbakanın anayasayla ilgili düşüncesi makul. Olumlu geçen görüşme güzel gelişmelere vesile olacak” demişti.

Bahçeli’nin yaklaşımını değerlendiren Yıldırım ise şöyle konuşmuştu: “MHP’yle beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz.”

16 Kasım’daysa AKP’nin, başkanlık sistemini de içeren anayasa paketi MHP’ye gönderilmişti. Buna göre sistemin adı ‘cumhurbaşkanlığı’ olacak, cumhurbaşkanının iki yardımcısı olacak, bakanlar da dışarıdan atanacaktı.

‘Başkanlık sistemi’ni de içeren anayasa değişikliğine ilişkin nihai görüşmeyi 1 Aralık’ta gerçekleştiren Yıldırım ve Bahçeli, mutabık kaldıklarını ve teklifin haftaya Meclis’e geleceğini söylemişti.

Son Haberler