Meclis komisyonunda kabul edilen Silivri Raporu’nda hak ihlalleri sıralandı

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu, Silivri Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu’nu kabul etti.

Raporda, 1 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na ilişkin yapılan değerlendirmede, “Kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu barındırılmasının beraberinde birçok soruna neden olduğu açık bir biçimde görülmüştür” dedi. Hükümlü ve tutukluların şikâyetlerinin de yer aldığı raporda, “Kendilerine verilen yemeklerin yeterli ve besleyici olmadığı, sağlık hizmeti konusunda ciddi sorun yaşandığı, görüş günlerinde kurum personeli tarafından görüşe gelen ziyaretçilere zorluklar çıkarıldığı, görüş süresinin tam kullandırılmadığı” bildirildi.

‘İDARE TEDBİR ALMIYOR’
4 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da benzer şikâyetlerin olduğuna işaret edilen raporda, “Açık görüşlerde, kimi kurum personeli tarafından, ailelerinin yanında hükümlü ve tutuklulara karşı insan onuruna aykırı biçimde küçük düşürücü davranışlarda bulunulduğu ve bu uygulamalara karşı kurum idaresi tarafından herhangi bir tedbir alınmadığı” tespitine yer verildi.

HOŞ GELDİN DAYAĞI
Öte yandan Alt Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, komisyonun Diyarbakır, Elazığ, Düzce ve Tekirdağ ile Kırıkkale cezaevlerini ziyaret edecekleri bilgisini de paylaştı. CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi de Silivri Cezaevi’nde gelen tutuklu ve hükümlülere “hoş geldin dayağının düzenli olarak atıldığını”, bu eziyete son verilmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON DAKİKA… Hatay Valisi’nden yeni açıklama: Şehit sayısı 29’a yükseldi, 36 yaralı var!

Hatay Valisi İdlib'deki saldırıda şehit olan asker sayısının 29'ye yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde 36 yaralı var.

Erdoğan İdlib sessizliğini korurken damadı konuştu: Allah ordumuzu muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından sessizliğini korurken hükümetten Damat Berat Albayrak'tan tweet geldi.

Reuters: İdlib’de en az 34 Türk askeri hayatını kaybetti

Reuters'ın Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre İdlib'de en az 34 Türk askeri hayatını kaybetti.

İdlib’teki şehit haberlerinin ardından Erdoğan’dan acil toplantı kararı

Güvenlik zirvesi AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.

İdlib’ten korkunç haber: 9 şehit çok sayıda yaralı

İdlib'deki çatışma haberlerine ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi.
209,095BeğenenlerBeğen
5,079TakipçilerTakip Et