Marketten sonra orada da paralı poşet tartışması başladı!

Marketlerde ücretli hale gelen poşetin sanal ticarette farklı uygulamaları bulunuyor. Kutuyla kargolanan ürünlerde poşet kullanımı olmadığı için birçok e-ticaret şirketi açısından uygulamanın henüz geçerli olmadığını söyleyen ETİD Başkanı Ekmekçi, "Poşet istenmediğinde tüketiciye iki seçenecek sunulacak" dedi.

Ücretli poşet tartışmasının yansımaları devam ederken, marketlerde satılan poşetin sanal ticarette farklı uygulamalarının bulunduğu belirtildi. Özellikle online gıda ve market alışverişlerinde ücretli poşet de sunulduğu kaydedildi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, Türkiye’de e-ticaretin esas teslimat yapısının 81 ilden 81 ile kargo firmaları üzerinden yapıldığını söyledi.

Ekmekçi, “Kutuyla kargolanan ürünlerde poşet kullanımı olmadığı için birçok e-ticaret şirketi açısından bu uygulama şimdilik geçerli değil. Ancak yeni nesil teslimat modellerinin de geliştiğini görüyoruz. Daha kısa mesafe veya kargo yapısı gerektirmeyen, tüketiciye direkt teslimat yapılan e-ticaret modellerinde kutu gereksinimi olmadığından poşetle ürünlerin teslimatı yapılabilmektedir” dedi.

‘TÜKETİCİYE İKİ SEÇENEK SUNULACAK’

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre, teslimatın direkt eve alışveriş poşeti ile yapıldığı modellerde poşet satışına başlandığını dile getiren Ekmekçi, şöyle konuştu:

“Bu genellikle market alışverişini kapsayan kapıya teslimatlarlar için geçerli. Bu modellerde ürünlerin kaç poşete sığacağı hesaplamasını şirketlerin doğru data ile yapması gerekiyor. Poşetin istenmediği durumlarda tüketiciye iki seçenecek sunulacak. Birincisi poşet iade alınabiliyor. İkincisi poşete alternatif tekrar kullanılabilen taşıma kutuları kullanılmaya başlanacak.”

Ekmekçi, bununla birlikte poşetlere ücret uygulamasının sektöre etkilerini en çok file çanta gibi ürünlerin satışlarında yüzde yüze varan artışlarda gördüklerini kaydederek, “Tüketiciler fiziksel mağazada poşete ücret ödemek yerine alışverişe online’da satın aldığı çantalarla çıkıyor. Biz de sektör olarak bu uygulamanın çevre kirliliğini önlemek adına güzel bir gelişme olduğunu düşünüyor ve poşet kullanımının minimuma indirilmesi konusunda atılan bu adımı destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

En çok okunan haberler

Süleyman Soylu’nun hedefindeki türbanlı direnişçi açlık grevine başladı

Ankara Yüksel Caddesi’nde yapılan bir eyleme destek verdiği sırada bir polisin cinsel saldırısına maruz kalan Merve Demirel, hakkında ‘savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var’ denilerek 12 Temmuz gecesi gözaltına alındı.

‘Kayıp neslin’ fotoğrafı: 4 işlem yapamıyor, Türkçe konuşamıyor, kalbin yerini bilmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde binlerce 4'üncü ve 8'inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan "ABİDE" eğitim araştırmasının veri analizleri tamamladı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Yaşar Okuyan’dan “FETÖ’nün siyasi ayağı CHP’dir” diyen Mehmet Metiner’e: Hastır lan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP'li Yaşar Okuyan "FETÖ'nün siyasi ayağı CHP'dir" diyen AKP'li eski vekil Mehmet Metiner'e çok sert yanıt verdi. 

Gericiler Nazlı Çelik’in 11 yaşındaki kızını şort giydi diye hedef aldı

Star Ana Haber sunucusu Nazlı Çelik'in kızıyla birlikte yaptığı tatil sırasında paylaştığı fotoğrafa gelen yorumlar tepki çekti.

Ayda 22 bin 500 TL maaş alan vekiller 200 günde sadece 64 gün çalıştı: 74 günlük yeni tatil başlıyor

Ayda 22 bin lira maaş alan milletvekilleri Ocak ayından bu yana sadece 64 gün çalıştı. Meclis yeniden tatile giriyor.

“Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı”

Veli Ağbaba, Saray’ın 2019 yılının ilk 5 aydaki harcamasının 1 milyar TL’yi aştığını hatırlatarak, Türkiye’nin tarihin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğunu belirtti ve Saray’a ayrılan bütçeyi eleştirdi.

Canan Kaftancıoğlu’nun belgeseli çekildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yaşamını konu alan belgesel yayınlandı.

Müdahale edilemedi… Hasankeyf yanıyor!

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yangın çıktı. Tarihi yerleşim alanındaki yangın yerine itfaiye ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı belirtildi.

Gökhan Özoğuz bu fotoğrafı paylaşanlara ‘yeter artık’ dedi

Toplumsal sorunlara karşı duyarlı yaklaşımı nedeniyle iktidar çevrelerinin sık sık hedef aldığı Athena Gökhan sosyal medya hesabından isyan etti. 1993 yılında çekilmiş bir görüntüsü üzerinden kendisine yönelik çirkin yorumlara yanı veren Gökhan Özoğuz "Artık yeter" dedi. 

AKP’li televizyoncuya Hollanda’da Suriyeli şoku: Paylaşmazdım yine ama kanıma dokundu

Hükümete yakın gazetecilerden Latif Şimşek, Hollanda ziyareti sırasında yaşadığı olayı anlattı.

Cem Seymen’in başı belada: Bana ‘bas git’ dedi, bir adım sonrası bıçağı çekecekti

Gazeteci ve televizyon programcısı Cem Seymen Yurt İçi kargo şubesinde başına gelen olayı anlattı.

Yeni parti kurma hazırlığındaki Ali Babacan’dan dikkat çeken adım

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni kuracağı parti tartışmaları sürüyor.