Salı / 20 Ekim 2020

Mansur Yavaş: Çomak sokan herkese cevabı verilecek

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, yıllardır başkanlara verilen borçlanma yetkisinin AKP ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddedilmesini değerlendiren Mansur Yavaş, "Bunun tabi siyasi bir sorumluluğu olacak. Çomak sokan herkese de mutlaka gerekli cevap verilecektir”” dedi.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yıllardır başkanlara verilen borçlanma yetkisinin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmesini, “Bunun tabi siyasi bir sorumluluğu olacak. Çomak sokan herkese de mutlaka gerekli cevap verilecektir”” diye eleştirdi.

Dün toplanan ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan Belediye Meclis Toplantısında, belediye başkanlarına borçlanma yetkisi verilmesine ilişkin karar tartışmalara neden oldu.

Belediye başkanlarının yıllardır kullandığı yüzde 10 limiti aşmamak üzere borçlanma yetkisi almasına ilişkin başkanlık yazısı Başkan Yavaş döneminde veto yedi.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN “EMSAL KARARLAR UYGULANMIYOR” ELEŞTİRİSİ

AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse’nin limitin 100 milyon lirayla sınırlı olmak üzere değiştirilmesi yönündeki talebi ile eleştirilerine yanıt veren Başkan Yavaş, geçmiş dönemde alınan emsal karar ve uygulamaları da anlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mesela 2010 yılı örneği var. 5390 sayılı kanunun 68. Maddesine göre Belediye Meclisinin yetki sınırının üst kısmı, üst sınırı geçmemek üzere, her yıl yüzde 10 diye karar alınmış. Yani rakam belirlenmesi şart değil. Daha önceden emsal kararlar var. Kesinleşen bütçenin yüzde 10’u dendiği zaman o yüzde 10’u bir kuruş geçemezsiniz. Rakam yazmaya da gerek yok. Şimdi 100 milyon lira olarak talep edildiğine göre boşa tartışıyoruz. Murat bey, 100 milyon lira ile ilgili bir gerekçeniz var mı? Mesela neden 150 değil, 350 değil veya neden 50 değil de 100? Biz geçen sene 1 milyara yakın bizden önceki yönetimlerin borcunu ödedik. Şu anda 971 milyon lira da faiz borcu var. Her ay 50 trilyon ödüyoruz. Bizim borcumuz değil ama bizim değil diye bunu ödemeyeceğiz demiyoruz. Bu borçlanma geçmiş dönemlerde Belediye Meclisi tarafından neredeyse nihai şekilde, yani istediğiniz kadar kullanabilirsiniz şeklinde verilmiş. Şimdi belediye başkanı farklı partiden diye mi düşünülüyor onu anlamaya çalışıyorum. Çünkü bu yetki 2009’da, 2014’ten sonraki seçimde hepsinde belediye başkanına tanınmış. Şimdi neden 100 milyon?”

ÇOMAK SOKAN HERKESE GEREKLİ CEVAP VERİLECEK

Tartışmaların uzaması üzerine belediye başkanına yüzde 10 yerine 100 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi kararını onaylatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Muhalefetin istediği şekilde 100 milyon lira olarak oy çokluğu ile onaylanmıştır. Bunun tabi bir sorumluluğu olacak arkadaşlar, siyasi sorumluluğu olacak. Daha önceki yıllarda ne kadar verilmiş, nasıl faizlerle verilmiş, şimdi de uygulama nedir bunları bundan sonra billboardlarda ve televizyonlarda göreceksiniz. Çünkü Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize emanet etmiş ve en iyi şekilde yönetmemizi istiyor. Çomak sokan herkese de mutlaka gerekli cevap verilecektir.”

CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Neslihanoğlu ise yetki tartışması hakkında söz alarak, şöyle konuştu:

“Olağanüstü günlerden geçiyoruz… Şu an Büyükşehir Belediye Başkanımız virüs ortaya çıktığından beri başarılı bir çalışma yürütüyor. Herkes akşam Fahrettin Koca ne açıklayacak, Mansur Yavaş ne yapacak diye bekliyor. Bunu yadırgamayalım. Bu örnek olsun. Ankara, Kurtuluş Savaşımızın planlandığı bir şehir. O zamanki şartlarda hepimiz nasıl birlik, beraberlik yaptıysak şimdi de aynı beraberliği gösterelim. Kredi konusuna gelince size basit bir örnek vermek istiyorum. 2020 yılında bir belediyemiz Meclisine kredi talebinde bulunuyor. Hesaplanmış haliyle kuruşuyla 380 milyon lira gerçekleşen bütçe ve 38 milyon 651 bin 144 lira 10 kuruş kredi kararı alıyoruz. Vade ne biliyor musunuz? Hani vadeler uzun diyoruz ya. En az 36 ay en fazla 120 ay. 120 ay tam 10 yıl arkadaşlar. Şimdi soruyorum bu belediye hangi belediye? Eleştiriyoruz ya ve bu karar oy birliği ile geçmiş. CHP’li Meclis üyeleri de oy vermiş. Niye? Hizmet aksamasın, yatırımlar aksamasın, belediyeye destek olalım diye. Niye? Çünkü o arkadaşlar da o ilçede yaşıyor. Bu belediye Mamak Belediyesi arkadaşlar. Şimdi rakam yok, yüzde 10 yok diyorsunuz ya. Siz seçilmeden önce bu hesabı kitabı yapmadınız mı? Yapsaydınız 2020 birinci ayda krediyi getirmezdiniz 36 aydan 120 aya. 120 ay vadeli kredi olmaz başkanım. Hani faiz faiz diyoruz ya. Gelin bu süreçte bu Meclis’ten Ankara’ya, Türkiye’ye bir mesaj verelim. Şu an birlik ve beraberlik zamanı. Ekonominin ne olacağı belli değil. Gelin hep birlikte bu yetkiyi başkanımıza verelim. Bu yetkinin süresi 31.12.2020 tarihine kadar. Bunu zaten ihtiyaç varsa kullanacak, ihtiyaç yoksa kullanmayacak.”

BANKA BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

Büyükşehir Belediye Meclisi, belediyeye ait banka borçlarının yapılandırılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu da görüştü.

Bankaların borç yapılandırmasında uyguladığı farklı faiz oranlarına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda yaşanan bir başka tartışma üzerine konuşan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Adnan Beker, bu süreçte Büyükşehir Belediyesine destek olunması gerektiğinin altını çizdi.

Büyükşehir Belediyesi banka borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda 36 ay yerine 30 ay vade yapılması kararını oy birliği ile alırken, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Burada siyaset yaparsak çok şeyler söyleriz. Yarın sandığa gittiğimiz de vatandaşlar yaptıklarını da yapmadıklarına da değerlendirecek. Hepimiz gelip geçiciyiz burası baki. Ankara’nın sorunlarını geriye atmanın kimseye faydası yok. 21. yüzyılda asbestli borunun Gazi Mustafa Kemal’in başkentinde olmasından utanç duyuyorum. Bunların temizlenmesi lazım kredi ise kredi, kendi kaynakları ile temizlenecekse önceliğin o olması lazım.”

Büyükşehir Belediye Meclisinde banka borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda 36 ay yerine 30 ay vade yapılması ile İtfaiye Daire Başkanlığının ihtiyacı olan araç alımı için 50 milyon TL kredi kullanması oy birliği ile kabul edildi.

ÖĞRENCİLERE ULAŞIM MÜJDESİ

Başkent gündemine ilişkin önemli kararların görüşüldüğü Büyükşehir Belediye Meclisinde öğrencileri sevindirecek bir karar da alındı.

Milli ve dini bayramlarda toplu taşıma araçlarının ücretsiz kullanımına yönelik Başkanlık yazısı onaylanırken, bu karara ek olarak LGS ve YKS giriş sınavlarının yapılacağı günlerde öğrencilerin yanı sıra veliler ve sınav görevlilerinin de toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanması kararlaştırıldı.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Ümit Özdağ’dan Koray Aydın’a: Partide eşbaşkanlık inşaa ediyor

İYİ Parti'li Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında İYİ Parti'de yaşanan Koray Aydın krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan ve Bahçeli’ye çok sert sözler

Ankara’da il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerine yönelik "Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin" uyarısını eleştirdi. Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de çok sert eleştirdi.

Gaziantep’te muhtarlık yapan Muhammet Şinasi Yılmaz’dan skandal Atatürk paylaşımı

Gaziantep'te muhtarlık yapan Muhammet Şinasi Yılmaz sosyal medya hesabından Atatürk ile ilgili skandal bir paylaşıma imza attı.

Ankara 2 No’lu Baro Kurucusu Adnan Oktar’ın avukatı çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda onaylanarak yasalaşan “çoklu baro” düzenlemesiyle, İstanbul ve Ankara’da ikinci baroların kurulması için adımlar atıldı. İstanbul 2 No’lu Barosu, geçen haftalarda kuruluş genel kurulunu yaparak tüzelkişiliğini kazandı.

Dervişoğlu’ndan Ümit Özdağ’a jet yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Koray Aydın ve Buğra Kavuncu'yu hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi.