Man Adası’ndan “Koç” gibi bir belge!

İşte soluk soluğa okuyacağınız, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgelerinden dördüncüsü…

Halkweb, Türk medyasına araştırmacı gazetecilik dersi vermeyi sürdürüyor…

Vergisiz kazanç, ülkesinden para kaçırma…

Bu kez belgelerde Türkiye’nin sayılı zenginlerinden biri var.

88 yaşındaki Rahmi Koç halen Koç Holding’te Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor. Ünlü iş adamının serveti ise 2.2 milyar dolar. Türkiye’de her yıl vergi rekoru kıran Koç ailesinin reisi Rahmi Koç neden vergi cennetine kapak attı?

Bu soruya yanıt beklerken Rahmi Koç’un Man Adası’ndaki şirketinin ayrıntılarına bakalım…

Şirketin adı: WHITE MOSS LIMITED

Halkweb’in ulaştığı belgelere göre; şirket 22 Aralık 2010 tarihinde kuruldu. Şirketin sahibi ise Rahmi Koç…

Rahmi Koç’un Man Adası’ndaki şirketinde yer alan “adres” kaydı ise dikkat çekiyor.

İŞTE O BELGEDEKİ ADRES AYRINTISI…

Koç’un Man Adası’ndaki bu şirketinin adresi Kandilli’deki yalısının bulundu adres!

Bu yalıyı nasıl aldığını Rahmi Koç, “70’li yıllarda Kont Ostrorog ile yalı komşusuyduk. Tevazu içinde zenginlik gibi bir anlayışları vardı. Ostrorog Yalısı 2000’de satışa çıktı aldım. Bu yalının asaleti, soyu var. İnsanın bir canı var, bir defa yaşıyor değil mi efendim?” diye anlatıyor. Koç’un bu yalıya ödediği fiyat ise 19 milyon dolar!

ŞİRKET HALA AKTİF

Man Adası’nda şirketi bulunan isimler genellikle bir süre sonra şirketini kapatıyor. Vergi cennetlerindeki Türkler, son dönemde çıkan haberlerin ardından bir bir kaçıyor. Rahmi Koç’un Man Adası’ndaki şirketinin en önemli özelliğinden biri ise şirketinin halen aktif olması…

İŞTE ŞİRKETİN AKTİF OLDUĞU GÖSTEREN BELGE…

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki grup toplantısında önce, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” diye sormuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert çıkarak, “Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa ispat etsin. Ettiği anda Cumhurbaşkanlığı’nda bir dakika durmam” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istifa” restinin ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir sonraki grup toplantısında belgeleri gösterdi. “Şirketin bütün kayıtları bizim elimizde” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin para transferini şöyle anlatmıştı: “Diyeceksiniz ki bu şirket, bu şirkete para gitti mi? Para gitti mi? Evet gitti. 15,12-2011 tarihinde Ziya İlgen, 2,5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15,12,2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2,5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26,12-2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar.”

Türkiye’yi ayağa kaldıran “Man Adası Belgeleri” olayı işte böyle gündeme gelmişti.

MAN ADASI BELGELERİ İÇİN KARAR ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri” iddiası üzerine başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Halk Bankası’nın CHP’nin elindeki belgeleri doğruladığı belirtilen kararda “şüphelilerin Man Adası’nda bulunan Bellway şirketinin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermedikleri anlaşılmıştır” denildi.

CHP’DEN ERDOĞAN’A: HANİ SAHTEYDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Man Adası iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı ve “Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararıyla tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi” dedi.

MAN ADASI HAKKINDA…

Man Adası’ndan da kısaca bahsetmek gerek…

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık‘a ne de Avrupa Birliği‘ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık’a bağımlı. Birleşik Krallık’ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor.

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir “vergi cenneti” olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı “uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin” dahil olduğu Beyaz Liste’ye ekledi.

YARIN: HALKWEB, MAN ADASI BELGELERİNDE TÜM TÜRKİYE’NİN TANIDIĞI BİR SANATÇIYI YAKALADI!

Son Haberler