Man Adası’nda şirket kuran medya patronu kim?

İşte soluk soluğa okuyacağınız, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgelerinden ikincisi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alo Fatih”inin Man Adası’ndaki şirketinin belgeleri gündeme bomba gibi düştü.

Halkweb, Türk medyasına araştırmacı gazetecilik dersi vermeyi sürdürüyor…

Vergisiz kazanç, ülkesinden para kaçırma…

Tüm bunları yapan Türk şirketleri, işadamları kimler?

Halkweb, işte bu sorunun yanıtını Man Adası’nda araştırdı.

İşte soluk soluğa okuyacağınız, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgelerinden ikincisi…

1956 yılında Hopa-Artvin’de doğdu.

28 yaşında İstanbul Talimhanede bulunan dükkanında kardeşi Tuncer ile Almanya’dan Mercedes otomobil ithal etmeye başladı.

1988 yılında 32 yaşına geldiğinde Anadolu Endüstri Holding‘in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yaptı.

1995 yılında özelleştirilen Havaş‘ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60’ını 1998’de ise tamamını satın aldı.

1997 yılında ise, İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortaklığına gitti.

Medya sektörüne girmesi ise Sabah Grubu‘na 1998 yılında ortak olması ile başladı. Daha sonra Kanaltürk‘ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın aldı.

Tahmin ettiğiniz gibi, Man Adası’nda şirketi bulunan medya patronu, Ciner Grubu’nun sahibi Turgay Ciner…

Turgay Ciner’in Man Adası’ndaki şirketi; Poyraz Chartering Limited!

CİNER’İ “ALO FATİH” Mİ YÖNLENDİRDİ?

“Alo Fatih” olarak bilinen Mehmet Fatih Saraç’ın, Turgay Ciner’le iş ortaklığı UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş. ile başladı. UCZ Mağazacılık Ticaret Anonim Şirketi faaliyetlerine 2010 yılında başlamıştı.

Turgay Ciner’in Man Adası’ndaki şirketi; Poyraz Chartering Limited belgelerindeki tarihler de 2010’a denk geliyor.

Bu durumda “Turgay Ciner’i Man Adası konusunda Mehmet Fatih Saraç mı yönlendirdi?” sorusunu akla getirdi.

Turgay Ciner’in Man Adası’ndaki şirketi; Poyraz Chartering Limited’in 2010 yılı kazancına dair yapılması gereken vergi ödemesine ilişkin 14 Şubat 2011 tarihli belgede Turgay Ciner ismi yer almadı.

2011 yılı kazancına dair yapılması gereken vergi ödemesine dair olan 6 Mart 2012 tarihli belgede ise Turgay Ciner ismi yer buldu. Bu belgede Turgay Ciner ismi geçmiş ve halen üyeliği devam eden kişi ve firmalar listesinde yer alıyor. Yıllık vergi ödemesi tarihinde Ciner’in sahip olduğu hisse sayısı 3’te 1. Aynı belgede diğer üye ismi GCSL 1 LIMITED olarak geçmekte.

2012 yıllık kazancına dair yapılması gereken vergi ödemesine dair olan 13 Şubat 2013 tarihli belgede yine Turgay Ciner ismi 3 hisseden birine sahip olarak geçiyor.

2013 yıllık kazancına dair yapılması gereken vergi ödemesine dair olan 13 Şubat 2014 tarihli belgede yine Turgay Ciner ismi 3 hisseden birine sahip olarak bulunuyor.

Turgay Ciner’in Man Adası’ndaki şirketi; Poyraz Chartering Limited’in 14 Ağustos 2014 tarihinde kapanmış olduğu anlaşılıyor.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki grup toplantısında önce, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” diye sormuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert çıkarak, “Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa ispat etsin. Ettiği anda Cumhurbaşkanlığı’nda bir dakika durmam” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istifa” restinin ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir sonraki grup toplantısında belgeleri gösterdi. “Şirketin bütün kayıtları bizim elimizde” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin para transferini şöyle anlatmıştı: “Diyeceksiniz ki bu şirket, bu şirkete para gitti mi? Para gitti mi? Evet gitti. 15,12-2011 tarihinde Ziya İlgen, 2,5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15,12,2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2,5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26,12-2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar.”

Türkiye’yi ayağa kaldıran “Man Adası Belgeleri” olayı işte böyle gündeme gelmişti.

MAN ADASI BELGELERİ İÇİN KARAR ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri” iddiası üzerine başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Halk Bankası’nın CHP’nin elindeki belgeleri doğruladığı belirtilen kararda şüphelilerin Man Adası’nda bulunan Bellway şirketinin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermedikleri anlaşılmıştır” denildi.

CHP’DEN ERDOĞAN’A: HANİ SAHTEYDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Man Adası iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı ve “Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararıyla tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi” dedi.

MAN ADASI HAKKINDA…

Man Adası’ndan da kısaca bahsetmek gerek…

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık‘a ne de Avrupa Birliği‘ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık’a bağımlı. Birleşik Krallık’ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor.

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir “vergi cenneti” olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı “uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin” dahil olduğu Beyaz Liste’ye ekledi.

Son Haberler