Man Adası belgelerinde tüm Türkiye’nin tanıdığı sanatçıyı bulduk!

İşte soluk soluğa okuyacağınız, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgelerinden beşincisi…

Halkweb, Türk medyasına araştırmacı gazetecilik dersi vermeyi sürdürüyor…

Vergisiz kazanç, ülkesinden para kaçırma…

Bu kez belgelerde Türkiye’nin önemli sanatçılarından biri var.

1942’de İstanbul’un Aksaray semtinde dünyaya geldi. 1962’de Türk Talebe Birliği’nde amatör olarak tiyatroya başladı. İki yıl sonra ilk kez profesyonel bir oyunda yer aldı ve bu tarihten sonra önemli tiyatro yapımlarında rol aldı. 1964 yılında Ulvi Uraz tiyatrosunda ilk profesyonel oyunu olan “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” ile sahne hayatına adım attı. 1967 yılında ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Kurulduğu andan 1992 yılında kapanana kadar tiyatronun idari müdürlüğünü üstlendi.

Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanınan aktör…

Tahmin ettiğiniz gibi: Metin Akpınar!

Metin Akpınar’ın 6 ortaklı bu şirketinden bahsedelim…

Sampi Holiday Limited, 7 Mayıs 1987 yılında Thorfinn The Mighty Limited ismiyle kuruldu.

Firmanın sorumluları Andrew Juan Corlett ve Colin Quine Savage. 3 Temmuz 1989’da firmanın ismi “Sampi Holiday Limited” olarak değiştiriliyor.

13 Temmuz 1989’da ise firmanın 6 hissedarı oldu. Bunlardan 5’i yabancı, 1′, Türk.  Türkmen Grubu’nun patronu Atila Türkmen.

İŞTE O BELGE…

28 Eylül 1994 tarihli belgede şirket tarafından yapılan başlıca ticaretin “yat sahibi olma” olduğu belirtiliyor. 14 Ağustos 1996 tarihinde firmaya bir yönetici daha atanıyor: Rıza Erdeğirmenci.

İŞTE O BELGELER…

30 Mayıs 1997 tarihli belgede ise ortaklara birçok Türkmen katılıyor: Kubilay Türkmen, A. Fuat Tükmen, A. Murat Türkmen, Nejat Türkmen ve son Attila Türkmen. Hepsi şirketin yüzde 20’sine sahipken sadece Nejat Türkmen 19’una…

İŞTE O BELGE…

2 Ekim 1998 tarihinde ilk kez Metin Akpınar ismi yıllık vergi belgesinde geçiyor. Bu tarihteki belgede firmanın yüzde yüzüne sahip olduğu görülüyor. Firma 1 Mart 2010 tarihine kadar Metin Akpınar’da kalıyor ve bu tarihte kapanıyor.

İŞTE O BELGE…

Ayrıca, Metin Akpınar’ın teknesinin adı da “Şampi”! 2015’teki bayram tatilini Göcek’te geçiren Metin Akpınar, “Şampi” adlı teknesinde görüntülenmişti.

İŞTE O FOTOĞRAF…

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magazin/metin-akpinar-dostlarini-ugurladi-30172317

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki grup toplantısında önce, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” diye sormuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert çıkarak, “Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa ispat etsin. Ettiği anda Cumhurbaşkanlığı’nda bir dakika durmam” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istifa” restinin ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir sonraki grup toplantısında belgeleri gösterdi. “Şirketin bütün kayıtları bizim elimizde” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin para transferini şöyle anlatmıştı: “Diyeceksiniz ki bu şirket, bu şirkete para gitti mi? Para gitti mi? Evet gitti. 15,12-2011 tarihinde Ziya İlgen, 2,5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15,12,2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2,5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26,12-2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar.”

Türkiye’yi ayağa kaldıran “Man Adası Belgeleri” olayı işte böyle gündeme gelmişti.

MAN ADASI BELGELERİ İÇİN KARAR ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri” iddiası üzerine başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Halk Bankası’nın CHP’nin elindeki belgeleri doğruladığı belirtilen kararda “şüphelilerin Man Adası’nda bulunan Bellway şirketinin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermedikleri anlaşılmıştır” denildi.

CHP’DEN ERDOĞAN’A: HANİ SAHTEYDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Man Adası iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı ve “Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararıyla tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi” dedi.

MAN ADASI HAKKINDA…

Man Adası’ndan da kısaca bahsetmek gerek…

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık‘a ne de Avrupa Birliği‘ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık’a bağımlı. Birleşik Krallık’ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor.

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir “vergi cenneti” olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı “uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin” dahil olduğu Beyaz Liste’ye ekledi.

Son Haberler