Maden şirketi, Kaz Dağları’nda 11 bin ton siyanür kullanacakmış

Kanadalı Alamos Gold şirketinin, Çanakkale'nin Kirazlı bölgesinde 195 bin ağacı keserek yürüttüğü altın madeni projesine yönelik tepkiler devam ederken, şirketin kullanacağı siyanür oranının 11 ton olduğu ortaya çıktı.

Daha önce altın madeninin 100-200 ton siyanür kullanacağı belirtiliyordu. Ancak Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bölgede söylenilenin aksine tam 11 bin ton siyanür kullanılacağını açıkladı. Gökhan, “O ağır metaller yağmur suları ve diğer etkenlerle gün yüzüne çıkacaktır. Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale Belediyesi’nin eylül ayı meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kaz Dağları’nda yürütülen madencilik faaliyeti hakkında bilgi verdi. Bölgede kullanılacak siyanürün miktarını paylaşan Başkan Ülgür Gökhan “Kirazlı’da açıklandığı gibi bir, iki, yüz, iki yüz değil, tam 11 bin ton siyanür kullanılacak. O topraklara 11 bin ton siyanür değecektir. O ağır metaller yağmur suları ve diğer etkenlerle gün yüzüne çıkacaktır. Burada birbirimizin söylediklerini çürütmeye gerek yok. Her şey ortada. Ama biz mücadele etmeye ve Kaz Dağları’nı kurtarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Gökhan ayrıca altın ayrıştırmada kullanılan siyanürün ne kadar iyi muhafaza edilirse edilsin olası bir deprem ihtimalinde sızıp toprağı zehirleyeceğine dikkat çekti.

Öte yandan ressamlar Kaz Dağları’nda yürütülen metalik madencilik faaliyetinin etkilerine dikkat çekmek için Kirazlı’da buluşacak. 15 Eylül’de Resmet projesi kapsamında ressam ve sanatseverler, maden sahasının etkilerini çizecek.

Son Haberler