Maçka Parkı’nda tacize uğrayan Çağla Köse’ye hakaret davası!

Maçka Parkı'nda kıyafeti bahanesiyle özel güvenlik tacizine uğrayan Çağla Köse hakkında 'hakaret' suçundan dava açıldı. Savcı 'ayrımcılık' da bulamadı

İstanbul’daki Maçka Parkı’nda kıyafeti bahanesiyle özel güvenliğin tacizine maruz kalan Çağla Köse’ye, güvenliğe hakaret ettiği suçlamasıyla dava açıldı. Öte yandan özel güvenlik görevlisi Savaş İ.’nin de hakaret suçundan hapsi isteniyor. Öte yandan savcı, Köse’nin tacize uğraması, parka girişinin güvenlik görevlisi tarafından engellenmesi ve kıyafetine müdahale edilip ayrımcılığa tabi tutulmasıyla ilgili takipsizlik kararı verdi.

31 Temmuz’dai, Maçka Parkı’nda Akdeniz Güvenlik’e bağlı olarak çalışan Savaş İ. isimli özel güvenlik, Çağla Köse’nin yanına giderek kıyafeti nedeniyle şikayet olduğu bahanesiyle “Burada böyle dolaşamazsın, insanları rahatsız ediyorsun. Aileler var burada. Sonra tecavüz edince ‘Kim koruyacak’ diyorsunuz” demişti.

Köse de güvenliğe tepki göstererek polis çağırmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) daha sonra özel güvenliği açığa almıştı. Daha sonraki süreçte Köse ve güvenlik görevlisi birbirlerinden şikayetçi olmuştu.

Habertürk’ten Hayati Arıgan’ın haberine göre olayla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede, Savaş İ.’nin tecavüz imalı sözlerinin ‘alenen tahrik’ olduğu belirtilirken, Köse’nin de ‘tahrik altında söylediği’ “Manyağa bak ya, polis getirmiş, hangi akla hizmet polis getirmiş?” sözlerinin ‘hakaret’ olduğu savunuldu.

Güvenlik görevlisi Savaş İ. hakkında ‘hakaret’ suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis, Köse’ye ise ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıldan az olmamak şartıyla hapis cezası verilmesi istendi.

AYRIMCILIK DEĞİLMİŞ…

Savcı, Köse’nin tacize uğraması, parka girişinin özel güvenlik tarafından engellenmesi ve kıyafetine müdahale edilip ayrımcılığa tabi tutulmasıyla ilgili ise takipsizlik kararı verdi.

Takipsizlik kararında güvenlik görevlisinin ‘kişiler arasında ayrımcılık yapmak’, ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasını engelleme’, ‘cinsel taciz’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozma’ suçlarını işlemediği öne sürüldü.

Ayrıca iftira suçundan da takipsizlik kararı verildi.

Son Haberler