Kurultaya Ekonomi damgasını vurdu: “Bu kadar para harcadınız da bu yoksulluk ne, bu sefalet ne?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasın büyük kısmını ekonomiye ayırdı. Kılıçdaroğlu, “Bu kadar para harcadınız da bu yoksulluk ne, bu sefalet ne?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasın büyük kısmını ekonomiye ayırdı. “Bu kurultay özetlemek gerekirse alçak gönüllü bir uygarlığın inşasına çağrı kurultayıdır. Bu kurultay işsizliği bu kurultay yoksulluğu, adaletsizliği, liyakatsizliği, kayırmacılığı, umutsuzluğu nasıl ortadan kaldıracağımızı açıklayan bir kurultaydır” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekomoniye ilişkin eleştiriler yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bu buhran ekonomi buhranıdır” dedi.

“İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” adı verilen metni paylaşan Kılıçdaroğlu, “İkinci sorunumuz ekonomi” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Mutfağınızda yangın var mı? Var. Sizin veya bir komşunuzun çocukları işsizse 18 yılda gelinen bu noktayı sorgulamak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik bağımsızlığı tehlike altındadır. Diyeceksiniz ki nasıl tehlike altında? Her gün güzel hikayeler anlatıyorlar. Şu rakamları her bir delege arkadaşımın ezberlemesini istiyorum. Burada verilen rakamlarının en ücra köşeler kadar ulaştırılması lazım” diye konuştu.

2 TRİLYON 400 MİLYON DOLAR HARCADILAR

Kılıçdaroğlu, “Düyun-u Umumiye  vardı. Osmanlı’nın gelirlerine egemenler el koymuştu. Cumhuriyeti, kuranlar 1923-2002, tam 79 yılda 57 hükümet kuruldu. Kurulan hükümetler Türkiye’ye hizmet etti. Bu süre içinde 714 milyar dolar bir kaynak kullanıldı. 1923’ten 2002’ye kadar para harcandı. Bunlarla neler mi yapıldı? Sümerbanklar yapıldı, Etibanklar yapıldı, Telekom yapıldı, Şeker Fabrikaları yapıldı. Osmanlı’nın borcu son kuruşuna kadar ödendi. 1929 dünya ekonomik buhranı içerisinde de onur durmasını bildiler. Şimdi 2002-2020 18 yıl. 18 yılda harcanan para 714 milyar dolar değil. 2 trilyon 400 milyar dolar. Karakaya Barajı mı, Pektim mi, yeni Telekom mu yaptılar? Neler yaptılar? Bu rakamlara havaalanı, şehir hastanesi dahil değil. Bunların bedelini çocuklarımız, torunlarımız ödeyecek. Bunlar için harcanan bir bedel yok devletten” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Fabrikaları, en önemli tesisleri sattılar, vatan toprağını sattılar. Ne yatıklarını kimse bilmiyor. Değerli arkadaşların bunu özellikle bizi dinleyen bütün vatandaşlarımıza anlatmak istiyorum. Biri gelecek 18 yılda devleti yönetecek 2 trilyon 400 milyar dolar para harcayacak. Bu paranın TBMM’de nereye gittiğini kimse bilmeyecek. Sonra kalkıp bana ekonomiden bahsedeceksiniz? Bu kadar para harcadınız da bu yoksulluk ne, bu sefalet ne? Lale devrini yaşayanların hiçbir sorunu yoktur. Sokaktaki vatandaş dert küpüdür” dedi.

LONDRA’DAKİ BİR AVUÇ TEFECİYE 83 MİLYONU ÇALIŞIR HALE GETİRDİLER

Türkiye’nin borç batağına sürüklendiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 trilyon 400 milyar dolar para harcadılar şu an borç batağındayız. 12 Eylül 2019’da nasıl Düyun-u Umumiye kurulduysa Borçlar Genel Müdürlüğü kuruldu. Bunlar olsa hadi sabredelim diyelim. Ayrıca Londra’daki bir avuç tefeciye 83 milyonu çalışır hale getirdiler. Dün bir günde ödenen faiz, 48 milyar 703 milyon dolardı. Bugün akşama kadar da Londra’daki bir avuç tefeciye 48 milyon 703 milyon dolar para ödenecek. 18 yılda bunların Londra’daki tefecilere ödediği faiz ise 178 milyar 154 milyon dolar. İşçi çalıştı, çiftçi çalıştı, emekli iş bulursa çalıştı, iş adamlarımız çalıştı, simit sattık, hayatın her alanında çalıştık. Kimin için? Bir fabrika için mi? Hayır. Londra’daki bir avuç çeteye hizmet etmek için. Hep beraber hesap sormak zorundayız. Neden bu hale getirdiniz memleketi?”

KATAR ORDUSUNA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Katar ile olan ilişkilere değinen Kılıçdaroğlu, “Bütün vatandaşlarıma seslenmek isterim Avrupa’nın en büyük entegre tesisi tank palet fabrikası bir kuruş, bir dolar, bir lira veya bir sterlin ödenmeden Katar ordusuna peşkeş çekildi. Bizim subaylarımız, işçilerimiz şu anda Katar ordusunun emrinde çalışıyor. Ürünü biz üretiyoruz. Parayı kim alıyor? Katar ordusu alıyor. Ya fabrika bizim çalışan işçi de bizim niye parayı o alıyor. Bunu da her vatandaşın kendi vicdanın da sorgulaması lazım” dedi.

Son Haberler