Pazar, Nisan 14, 2024

Kuran’da geçen Türkçe kelimeler hangileri?

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, kaleme aldığı "Allah Adına" adlı kitapla İslam tarihinin sırlarını aralıyor. Din adına işlenen günahları anlatan Kılıç’ın kitabında Atatürk ve Hakaretlere Karşı Duruş, Evrim Kuramı ve Din İlişkisi, Deprem ve Tarikat Etkisi gibi dikkat çeken başlıklar var. Ayrıca Kuran'da geçen Türkçe kelimeler de kitapta yer alıyor.

Kuran’da Türkçe kelimeler var mı? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlikten ihraç edilen ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç’ın yedinci kitabı “Allah Adına” salı günü okurlarıyla buluşuyor. Kitapta bu sorunun da yanıtı yer alıyor.

Cemil Kılıç yeni kitabında dindar görünüp din adına günah işleyen iktidarların tarihini irdelerken tarihe mal olmuş kişilerin ‘Allah Adına’ nasıl cinayete kurban gittiğini anlatıyor. Günümüz tarihine de değinilen kitapta, islam tarihinde Kerbela Faciası olarak bilinen Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in katledilmesinden, Hizbullah tarafından işkenceyle öldürülen Müslüman feminist yazar Konca Kuriş’in cinayetine kadar din adına işlenen cinayetler sıralanıyor.

ERDOĞAN’A YAPILAN BENZETMELER

Kitapta ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iktidar çevreleri tarafından yapılan islam’a aykırı benzetmelere değinilirken “Erdoğan Allah’ın Gölgesi mi?” sorusu dikkat çekiyor.
Toplumsal Yayınevi tarafından basılan kitaptaki o başlıkta yer alan bölüm şu şekilde:

“Kastettiğimiz konu nedir peki? Anlatalım…
Erdoğan kendisine yönelik kimi nitelemeler konusunda pek sessiz. Ama o nitelemeler gerçek bir müminin asla sessiz kalmaması gereken nitelemeler.
“Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde taşıyan lider!”
“Adeta bize Allah gibi geliyor.”
“Bir peygamber daha gelseydi o Erdoğan olurdu.”
“Tayyip, Allah gibi adam!”
“Tayyip’i üzen Allah’ı üzer.”
“Allah çocuğumun ömründen alsın, Erdoğan’a versin.”
“Erdoğan’a dokunmak ibadettir.”

İşte kimi yandaşlar Erdoğan için bu sözleri söyledi. Aralarında partisinin yöneticileri, milletvekilleri de var. Eşdeyişle bu sözleri söyleyenler sadece sokaktaki cahil insanlar değil.
Fakat Erdoğan bu sözler karşısında şimdiye değin hiçbir açıklama yapmadı. Bu sözlerin sahiplerini uyarmadı, kınamadı, ayıplamadı. Bunlar nasıl sözler, haddinizi bilin, demedi.
Sahi neden demedi?

Bir zamanlar sultanlar/padişahlar için “Allah’ın yeryüzündeki gölgesi!” denilirdi. Sultanlar / padişahlar da hiç itiraz etmezdi. Hatta bu nitelemeleri kabullenirdi. Yoksa itiraz etmediğine göre içten içe Erdoğan da kendisine yönelik o sözleri kabul mü ediyor?”

Kuran'da geçen Türkçe kelimeler hangileri? - Kuran'da Türkçe kelimeler var mı? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlikten ihraç edilen ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç'ın yedinci kitabı "Allah Adına" salı günü okurlarıyla buluşuyor. Kitapta bu sorunun da yanıtı yer alıyor.

KUR’AN’DA BULUNAN TÜRKÇE KELİMELER

Öte yandan Cemil Kılıç’ın yeni eserinde Kur’an’da yer alan Türkçe sözcükler başlığı da dikkat çekiyor. Kılıç’ın iddialarına göre “gassak, ekvab, tennur ve birçok sözcüğün kökeni Türkçe…

Kitaptan öne çıkan başlıklar ise şöyle:

– Hz. Muhammed ve İslam Düşüncesi: İslam’ın temelleri ve değişimi
– Hallâc-ı Mansur ve Tanrı’yım Çığlığı: Hallâc-ı Mansur’un ölümü ve tasavvufun etkisi
– Alevilikte Muharrem Ayı ve Zulümler: Alevilik ve tarih boyunca yaşanan zulümler
– Pir Sultan Abdal ve Kültürel Kimlik: Pir Sultan Abdal’ın ölümü ve Alevi kimliği
– Mustafa Fehmi Kubilay ve Cumhuriyet: Mustafa Fehmi Kubilay’ın ölümü ve Cumhuriyet değerleri
– Evrim Kuramı ve Din İlişkisi: Evrim kuramı ve dini inançlar
– Ferhunde Melikzade ve İlahiyat: İlahiyat öğrencisi Ferhunde Melikzade’nin ölümü
– Atatürk ve Hakaretlere Karşı Duruş: Atatürk’e yönelik hakaretlerin reddi
– Deprem ve Tarikat Etkisi: Depremler ve tarikatların etkisi
– Tengricilik ve Geleneksel İnançlar: Geleneksel inançlar ve Tengricilik

YAZAR CEMİL KILIÇ KİMDİR?

1975 tarihinde İstanbul’da doğdu. Sinop Gerze nüfusuna kayıtlıdır. Eymir Türkmenlerindendir. İlköğrenimini Sinop ve İstanbul’da tamamladı. İstanbul’da Küçükköy İmam Hatip Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü’nü bitirdi.

1998 yılında aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı.1999 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atandı. 2001 yılında; “Ümmet Sisteminden Ulus Devlete Geçişte Harf İnkılabının Kültürel Değişim Üzerine Etkileri” teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

2001-2002 yıllarında askerlik görevini yaptı. 2006 yılında Eğitim İş Sendikası İstanbul örgütlenmesine katıldı. O yıldan bu yana Eğitim İş şube yönetim kurullarında yönetici olarak görev aldı.
2023 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne üye oldu. Yurt içi ve yurt dışında pek çok söyleşi, konferans ve bilgi şölenine konuşmacı olarak katıldı, katılıyor.
Pek çok gazetede demeçleri ve yazıları yayımlandı. Çeşitli radyo ve televizyon kurumlarında dinsel içerikli programlar yaptı. Halen programları devam etmektedir.
Cemil Kılıç’ın yayımlanmış 10’u aşkın kitabı bulunmaktadır.

2019 yılında MEB tarafından görevinden uzaklaştırıldı.3 ay sonra görevine geri döndü. Hakkında açılan dava beraat ile sonuçlandı. 2022 yılı 13 Aralık günü MEB tarafından memurluktan çıkarıldı. İslam mezhepleri, Alevilik ve Türk dili üzerine yaptığı çalışmalarını sürdürmektedir.

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir