Salı / 24 Kasım 2020

Kur’an kursunda cinsel istismar davası

Müftülüğün oluruyla 5 yıl dini eğitim aldığı için Alucra Belediyesi'nde çalışırken Kur'an kursuna öğretici olarak işe alınan Halil İbrahim U. çocuklara tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

204,594BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

İşkur aracılığıyla girdiği Giresun’un Alucra Belediyesi’nde çalışırken müftülüğe bağlı olarak faaliyet gösteren Alucra Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’na müftülük oluruyla yardımcı öğretici olarak alınan Halil İbrahim U., kurstaki çocuklara tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Cinsel istismar suçundan tutuklanan sanık hakkındaki iddianamede, çocuklara yaptığı iddia edilen eylemler kan dondurdu. Halil İbrahim U. yarın Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkacak.

Şebinkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, U.’nun, Alucra Erkek Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’nda yardımcı öğretici olarak Haziran 2015’ten Temmuz 2016’ya kadar çalıştığı belirtildi. Kursta kadrolu bir personel olmadığından İşkur üzerinden Alucra Belediyesi’nde çalışan U.’nun müftülük oluruyla kursta görevlendirildiği aktarıldı. Değişik tarihlerde 5 yıl kadar dini eğitim alması sebebiyle kursta geçici olarak görevlendirildiği belirtilen U. ile birlikte kursta S.U. isimli bir öğreticinin daha çalıştığı ifade edildi. U.’nun S.U. ile birlikte kursta gece nöbetçisi olarak aynı odada kaldıkları anlatılarak, gece nöbetinden ikisinin sorumlu olduğu aktarıldı.

Çocukları odasına çağırıyordu

İddianamede, diğer yardımcı öğretici S.U.’nun bazı akşamlar ailesine yardım etmek amacıyla köyüne gittiği ve ertesi sabah döndüğü, U.’nun bu zamanlarda nöbetçi öğretici olarak kursta tek kaldığı ve çocukları odasına çağırarak kapıyı kilitlediği anlatıldı. U.’nun çocuklarla ergenlik üzerinden sohbet etmeye başlayarak cinsel içerikli konuşmalar yaptığının belirtildiği iddianamede, çocukların pantolonlarını ve elbiselerini zorla çıkarıp istismarda bulunduğu ifade edildi. Çocuklar banyo yaparken yanlarına giderek taciz ettiği belirtilen iddianamede, çocukları çıplak fotoğraflarını Facebook’a yüklemekle ve arkadaşlarına göstermekle tehdit ettiği kaydedildi. U.’nun cep telefonundan çocuklara cinsel içerikli videolar izlettiği, bu yaptıklarını anlatmamaları için çocukları kurstan atmakla da tehdit ettiği vurgulandı.

Müftülük yine devrede

Çocukların ve velilerinin şikayetleri üzerine kurstaki kadrolu öğretici olan M.Y.’nin Alucra İlçe Müftüsü Mustafa Akbulut ile görüşerek ve U.’nun kurstan ayrılmasının uygun olacağına karar verdiği ve kurstaki işini sonlandırdığı kaydedildi. 30 Ağustos’ta Alucra Cumhuriyet Başsavcılığının kararıyla U.’nun evinde arama yapıldığı, taşınabilir harddisk, bir CD ve cep telefonunun muhafaza altına alınarak söz konusu suçlarla ilgili video ve fotoğraf olup olmadığının tespit edilmesi için Giresun İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiği ifade edildi. Kolluğun 29 Ağustos 2016 tarihli tutanağıyla da cinsel istismar olayının meydana geldiği kursta ses ve görüntü kaydı yapan herhangi bir kamera ve cihazın bulunmadığının tespit edildi.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Yılmaz Özdill ”Medeniyet bilinci” başlıklı seminer skandalını yazdı… Atatürk yok, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet devrimleri yok…

"Yüzyıl önceki geri kafa yüzyıl sonra yine aynı yöntemi deniyor"

Yaptığı alkol tanıtımıyla sosyal medyadan tepki toplamıştı Somer Sivrioğlu’ndan yanıt geldi

MasterChef Türkiye'nin jüri üyesi şef Somer Sivrioğlu, kişisel Instagram hesabında yaptığı alkol markasının tanıtımıyla gençlere ve çocuklara örnek olduğu eleştirilerine tepki gösterdi.

Fahrettin Koca: 12 bin sağlık personeli alınacak…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklama ile 12 bin sağlık personeli alımına başlayacaklarını duyurdu.

“Algoritma değişti: 3 ay temaslı sayılmayacaklar!”

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, Bilim Kurulu tarafından hazırlanan temaslı algoritmasının 20 Kasım’da bir kez daha güncellendiğini belirterek, "Koronavirüs tanısı alan ve ardından iyileşen kişiler son üç ay içerisinde başka bir pozitif vaka ile temas etse dahi temaslı kabul edilmeyecek." ifadelerini kullandı.

Koronavirüse yakalanan Onur Akın, hastaneye kaldırıldı

Koronavirüse yakalanan sanatçı Onur Akın, doktorlarının lüzum görmesi üzerine tedavisine hastanede devam edileceğini açıkladı.