Salı / 4 Ağustos 2020

Kulisler bu senaryoyu konuşuyor: Yeni hedef seçim sistemi mi?

Kulislerde Erdoğan'ın bu seçim sistemini istediği konuşuluyor.

206,544BeğenenlerBeğen
8,613TakipçilerTakip Et

İçtüzük değişikliğinin geçirilmesinden sonra haftaya tatile girmesi beklenen Meclis’te yeni dönem, ‘seçim sistemi’ tartışmalarıyla başlayacak. Saray ve AKP’de ‘dar ve daraltılmış bölge’ üzerine çalışmalar sürse de Erdoğan’ın kafasındaki sistemin “yüzde 7 barajlı daraltılmış bölge” olduğu iddia ediliyor.

Başbakanlığı döneminden beri ‘dar ve daraltılmış bölge’ seçim sistemini zaman zaman gündeme getirerek nabız yoklayan Erdoğan, bir süre önce “milletvekilleriyle seçmenleri arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi için sistem değişmeli” gerekçesiyle bu konuyu yeniden tartışmaya açtı.

Yüzde 7 barajlı daraltılmış bölge
Birgün gazetesinin iddiasına göre Erdoğan’ın kafasındaki sistem ‘Yüzde 7 barajlı daraltılmış bölge’. Her bölgeden en az 4, en fazla 6 milletvekili seçilmesini öngören bu sisteme göre ülke genelindeki seçim bölgesi sayısı 120 -200’ü buluyor. Bu sistem uygulanırsa İstanbul 22, Ankara 8, İzmir ise 6 seçim bölgesine ayrılacak. Bu sistemde ülke barajının yüzde 10’dan 7’ye çekilmesi üzerinde duruluyor.

Saray ve AKP’de yürütülen seçim sistemi çalışmalarında, sık sık son seçimlerdeki ve kamuoyu araştırmalarındaki oy dağılımları dikkate alınarak çıkarılabilecek milletvekili sayısına yönelik simülasyonlar da inceleniyor.

TEPAV, sakıncalarına dikkat çekti
Bu arada Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) dar bölge tartışmaları üzerine bir rapor hazırladı. Raporda, basit çoğunluk ya da salt çoğunluk esasına dayalı dar bölge seçim sistemi ayrıntılarıyla anlatılırken, şu noktalara dikkat çekildi:

»Dar bölge sisteminin doğasında bulunun sakıncaların yanı sıra Türkiye’nin bugünkü siyasal coğrafyası göz önüne alındığında bu sistemin yarardan çok zarar verebileceği de söylenebilir. Bugün seçim yapıldığını ve 16 Nisan 2016 halk oylamasındaki tablonun küçük farklarla tekrarlandığını varsayalım. Dar bölge sistemi uygulandığı takdirde, literatürde ‘iktidar temerküzü’ ismi verilen bir durum ortaya çıkacak ve Cumhurbaşkanı’nın başında bulunduğu parti TBMM’de ‘ezici bir çoğunluğa’ sahip olacaktır.
Bu durumda muhalefetin oyları iktidardan fazla olsa bile TBMM’de kazandığı sandalye sayısı temsil gücünün çok altında kalacaktır.

»Bu sistem seçim çevrelerinin sınırlarını değiştirerek kolaylıkla iktidar lehine bir senaryonun gerçekleşmesini temin edecek şekilde tasarlanabilir. Seçim çevrelerinin sınırları iktidar partisini destekleyenlerin ağırlıklı olarak yer aldığı bölgeler gözüne alınarak çizilecek olursa, her seçim çevresinden seçilebilecek tek milletvekilinin o partiden olması büyük ölçüde garanti altına alınmış olur.

Anayasa ile çelişir
»Dar bölge seçim sistemi Anayasa’nın 80’inci maddesiyle çelişebilir. Bu maddeye göre TBMM üyeleri seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün milleti temsil ederler. Oysa dar bölge sistemi seçmen ve milletvekilleri arasında sıkı bir bağ kurulması esasına dayanır ve her bir milletvekili belli bir bölgenin ve seçmen kitlesinin tek temsilcisi olarak parlamentoya girer.

»Türkiye için yeni bir seçim sistemi önermek yerine öncelikle mevcut sistemin içerisinde temsil ve adaleti en iyi şekilde sağlayacak ve TBMM’yi yeniden yürütme organı karşısında denetleyici ve dengeleyici bir unsur aline getirebilecek değişiklikler üzerinde düşünmek daha isabetli olur.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını bölen sürpriz telefon! Sesi dışarı verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu; Edirnekapı’da İETT, Yenikapı’da ise İSKİ çalışanlarıyla bayramlaştı. İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma etkinliğine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı. İSKİ çalışanlarıyla bayramlaşma, Yenikapı Artıma Tesisi’nde gerçekleştirildi. Etkinliklerde; İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, çalışanlarıyla birlikte hazır bulundu.

İşte Muharrem İnce’ye gemileri yaktıran anın karesi

Cumhuriyet Halk Partisi kurultayının ardından Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiası Ankara kulislerini hareketlendirdi. AKP'ye yakın medya ve gazeteciler iddiaya ilişkin bilgilerin adresi oldu. 

Ne özrü? Ellerinizdeki kanı okyanusların suyu bile temizleyemez!

Tacettin Çolak yazdı...

Erbakan’ın oğlunun danışmanı olan Osmanlı torunundan AKP’ye Vahdettin’in mezarını Türkiye’ye getirme çağrısı

II. Abdülhamit’in 4. kuşak torunu ve Fatih Erbakan’ın baş danışmanı Osmanoğlu, AKP’ye Vahdettin’in mezarını Türkiye’ye getirme çağrısında bulundu.

İsmail Saymaz: Muharrem İnce bağını koparmış yeni parti kuruyor…

İsmail Saymaz canlı yayında Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiası hakkında çarpıcı bilgiler verdi. 
206,544BeğenenlerBeğen
8,613TakipçilerTakip Et