Perşembe / 26 Kasım 2020

Bu köyde herkes icralık: Birbirimize kefil olduk, icralar peş peşe geldi

Uşak'ın Banaz İlçesi'ne bağlı Düzkışla Köyü'nde banka ve kooperatiflere olan kredi borçlarının ödenememesi nedeniyle neredeyse tüm yaşayanlar icralık oldu. Ev, tarla, traktör ve diğer tarım araç gereçleri icradan satılmaya başlanan köylüler, özel bankalardaki borçlarının devlet bankalarına geçirilip faizleri affedilirse taksitlendirip ödeyebileceklerini belirterek destek istedi.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Banaz’a 24 kilometre uzaklıktaki 36 hane, 115 nüfuslu, bir dönem hayvancılık ve tarımın yaygın olarak yapıldığı Düzkışla Köyü’nde yaşayan köylülerin büyük bölümü hakkında banka ve kooperatiflerden çektikleri kredileri ödeyemedikleri için icra takibi başlatıldı. Borçlarını ödeyemeyenlere kefil olanlarla birlikte köyde neredeyse hakkında icra takibi başlatılmayan kalmadı. Toplam borçları faizleriyle 2 milyon lirayı geçtiği belirtilen köylülerden bazılarının haciz gelen ev, tarla, traktör ve diğer tarım araç gereçleri, icradan satılmaya başlandı. Köylülerin en az 27 bin en çok ise 250 bin lira arasında değişen borçları olduğu belirtildi.

ÖLENİN BORCU KEFİLLERE KALDI

Düzkışla Köyü Muhtarı Alpay Duman, icralar nedeniyle köylülerin zor durumda olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Önceki yıllarda çeşitli bankalardan kredi aldık, hayvancılık ve tarım yapmak istedik. Ancak ürünlerimiz para etmedi. İşlerimiz kötü gidince de kredileri ödeyemedik. Birbirimize kefil olduğumuz için de icralar peş peşe geldi. Mesala köyümüzün eski muhtarı Adem Koca geçen yıl öldü. Onun borcu da kefil olduğumuz için bize kaldı. Sigortası borçlarını karşılamayı kabul etmedi. Kendi borçlarımızı ödeyemezken, üzerine bir de bu borç yükü bindi. Milletvekilleri seçimde geliyor, derdimizi dinliyorlar. Ancak gidince unutup, bir daha ilgilenmiyorlar. Sadece sesimizi CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım duyup, TBMM’de sıkıntımızı dile getirdi. Durumuza çare bulunmasını istiyoruz. Biz borçlarımızı inkar etmiyoruz, ancak devletten yardım bekliyoruz. Özel bankalardaki borçlar devlet bankalarına geçirilip, faizleri affedilirse taksitlendirip öderiz. Başka türlü ödememiz mümkün değil.”

KÖYLÜLER İSYANDA

Tarım ürünlerinin para etmemesi yüzünden borçları ödeyemediğini, ev ve bütün arazilerinin icralık olduğunu belirten köylülerden İsmail Şimşek (70), “Sadece ben değil bütün köy battı” dedi. Zor durumdaki bir diğer köylü Ali Yılmaz (40) da, “Komşularımızdan kimisi evlerini boşaltıp, şehirlere gitti. Çünkü artık burada ne evleri ne de toprakları kaldı. Umutlarını şehre bağladılar” diye konuştu. Akrabalarına kefil olduklarını anlatan Fatma Aslan (50) ise “Kefil olduğumuz kişi ödemeyince borçlar bize kaldı. Sahip olduğumuz her şey icralık oldu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu gidişle köyü terk edeceğiz” dedi.

Çobanlık yapan Recep Şimşek, köyden icra memurlarının eksik olmadığını belirterek tepkisini şöyle dile getirdi:

“Köye seçim olduğu zaman milletvekilleri geliyor. Onun dışında postacı uğruyor. O da icra tebligatlarını getiriyor. Taksiyle de icra memurları geliyor. Başka da köyümeze uğrayan yok.”

‘EVLERDE HUZUR KALMADI’

İcralar yüzünden evlerde huzur kalmadığını sürekli kavgaların yaşandığını anlatan Ramazan Duman da, “Bu borçlar yüzünden evlerde huzur kalmadı. Çiftler birbirleriyle sürekli kavga ediyor. Bir komşuya gittiğimizde bizden önce icra memurları geliyor. Halimiz perişan” diye konuştu.

‘EVLENEMİYORUZ’

İcralar yüzünden evlenecek eş de bulamadıklarını ifade eden Salih Arslan ise, “Bu köyden olduğumuza lanet eder hale geldik. Köyde 8 genç var ama evlenecek kız bulamıyoruz. Nişanlı olanlar da borçlar yüzünden yüzüğü atıyor” dedi.

Muhtar kocası ölen Kadriye Koca ise, elindeki çok sayıda icra tebligatını göstererek, “Kocam öldükten sonra peş peşe icralar gelmeye başladı. Dört çocuğum var, ikisi memur. Kefil oldukları için onlara bile icra gidiyor” dİyerek, devletten çözüm istediklerini anlattı.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Bankaların kredi faizleri değişti: İşte rakamlar

Bankalar faiz oranlarını değiştirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka sayısı da mı doğru değil ? Nörobilimci Kızıl açıkladı

Nörobilimci Çağhan Kızıl Türkiye’nin dün açıklanan Covid-19 vaka sayılarıyla birlikte dünyada nüfusa oranla en fazla Covid-19 vakası çıkan ülke olduğunu söyledi. Kızıl, açıklanan gerçek sayıların verilenden daha da yüksek olduğunu belirtti.

Erdoğan ile Bahçeli ters düştü… Ünlü anket şirketi başkanı İbrahim Uslu sebebini açıkladı

Bir dönem ANAR'ın başkanlığını da yürüten İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP ile kaybedeceğini gördüğünü söyledi. İbrahim Uslu ayrıca Erdoğan ile Bahçeli'nin ters düştüğü konuyu açıkladı.

Gül’ün yeğenine çok ağır suçlama: Ortaklarıyla beraber…

Tema Teknik adlı şirketin ortaklarına sahte belge kullanarak vergi kanununa muhalefetten dava açıldı. Dava açılan şirketin ortakları arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın akrabası da var.

Sendikalaşmaya karşı ücretsiz izin dayatması

Mehrali Yücedağ yazdı...