Pazar / 5 Temmuz 2020

Kötü senaryo (Distopya): IŞİD militanları Avrupa’ya!

Kötü senaryolar okumak veya duymak aslında pek sevilmez. Bu yazının başlığı “Size bir müjdem var!” olsaydı, daha çok okunurdu.

Ancak Macar filozof kadın Agnes Heller “distopyanın” ütopyadan daha yararlı olduğunu söylüyor. Ütopya, gelecekteki güzel toplumun ütopik olumlu tasavvuru olarak tanınıyor, ancak bunun tersi olan “distopya” pek az bilinen bir sözcük.

Distopya Yunanca dys-: kötü ve tópos: yer (İngilizce, dystopia) kelimelerinin birleşiminden oluşur.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin anlamsız çekişmesinden her iki taraf da zararlı çıkacak; bu, yakında meydana gelebilecek bir senaryo.

AKP hükümeti uzun süredir dillendirdiği “Para vermezseniz kapıları açarız, sığınmacıları Avrupaya göndeririz” söyleminin küçük bir kısmını deneme balonu olarak gerçekleştirdi.
Almanya’ya IŞİD üyesi iki kadını sınırdışı ederek gönderdi. Bunlardan biri havaalanında hemen gözaltına alındı ve tutuklama kararı verildi. Kamuoyu bu konuyu büyük ilgi ve kaygı ile tartıştı.

Konunun politik ve güvenlik boyutu yanında bir de hukuksal boyutu var.

Almanya bu IŞİD militanlarını almak zorunda mı?

Devletler hukukuna göre, devletler kendi vatandaşlarını sınırdışı edemeyecekleri gibi, onları hangi suçu işlemiş olursa olsun almak zorundadırlar.

Ancak bunlar vatandaşlıklarını kanıtlamak zorundadırlar. Sadece Alman kimliklerinin olması, hâlâ Alman vatandaşı oldukları anlamına gelmez.

Almanya bunları geri almak veya vatandaşlıklarını tesbit etmek konusunda da zamana oynamayı tercih etti.

Bunlar arasında sonradan Alman vatandaşlığını almış göçmenler var ise, Alman vatandaşlığını kaybetmiş olabilirler.

Almanya’da vatandaşlığa geçecek kişi, terör örgütleri ile alakası olmadığını ve anayasal düzene saygılı olduğunu taahüt etmek zorundadır. Bu taahütün gerçek olmadığı ortaya çıkarsa, vatandaşlığın geri alınması mümkündür. Alman Federal Yüksek İdare Mahkemesi 11 Kasım 2010 tarihinde verdiği karar ile, bunun mümkün olduğuna karar verdi (11. 11. 2010 tarihli Federal İdare Mahkemesi Kararı – 5 C 12. 10).
Doğum ile Alman vatandaşlığını kazanmış (anasıl) veya reşit olmadan Alman vatandaşlığını almış ama yetişkin yaşta Irak-Şam-İslam-Devleti’ne katılmış olanlar da Alman vatandaşlığını benim hukuksal görüşüme göre kaybetmişlerdir. Alman vatandaşlık yasasına göre, Almanya’nın izni olmaksızın başka bir devlet vatandaşlığını alan kişi, otomatikman Alman vatandaşlığını kaybeder. Bazı yorumcular, IŞİD Birleşmiş Milletler’ce tanınan bir devlet olmadığı için, bunun mümkün olmadığını savunuyorlar. Ancak Alman vatandaşlık yasası bu noktada başka vatandaşlığı alan kişinin kastına ve sadakatine bakıyor.

Hangi görüş, sonunda yüksek mahkeme kararlarıyla haklı çıkarsa çıksın, Almanya bunların Alman vatandaşlığı olmadığını tesbit ederek, idari mahkeme yolunu açarsa, her halükârda kazanmış olur. “Kafir devlet” olarak görüp tanımadıkları Almanya’nın mahkemeleri önünde vatandaşlıklarını kanıtlamaya çalışmaları hukuk devleti için bir kazançtır.

IŞİD teröristleri Almanya’ya gelirse?

Somut delil ve olgulara dayanmayan şüphe ile Almanya’da kişilerin yargılanması mümkün olmadığı için, birçok IŞİD elemanının istihabari yöntemler ile izlenmesi büyük masraf ve personel gerektirecektir.
Terör örgütü Almanya dışında faaliyet gösteren bir örgüt olsa dahi, üyelik Almanya’da cezai müeyyideye tabidir (Alman Ceza Yasası m. 129b).
Devlet güvenliğini tehlikeye sokan şiddet eylemleri ve bu amaç ile Almanya’dan çıkmak dahi cezai müeyyideye tabidir (Alman Ceza Yasası m. 89a; Alman Yargıtayı, 06.04.2017 tarihli karar, Karar No: 3 StR 326/16).

Güvenlikçiler Rus-Türk olası ortak planından kaygılı!

Görüştüğüm güvenlik uzmanlarının kaygılandığı ortak bir senaryo var. Suriye’nin İdlib bölgesinde çok sayıda silahlı IŞİD teröristinin bulunduğu biliniyor. Bunları günün birinde Rusya’nın arzusu istikametinde, Türkiye kapıları açarak Avrupa’ya gönderirse, Avrupa’daki ırkçı partilerin oy patlaması yaşaması ve demokrasilerin tehlikeye girmesi kuvvetle muhtemel görünüyor.

Avrupa’nın önemli kısmı ile “soğuk savaş” yürüten Rusya’nın Türkiye’deki hükümeti bu işe alet etmesinden kaygılanılıyor. Ancak bu militanların bir kısmının Türkiye’de kalmasının ve orada sorun olmasının da işin doğası gereği olduğunu söylüyorlar.

Hayırlısı…

MEMET KILIÇ

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

207,025BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et