Koronavirüsün akciğerde bıraktığı hasar sanal gerçeklik ile sergilendi

COVID-19'a yakalanan hastalar üzerinde çalışmalarını yürüten ABD'li bilim insanları, salgına yakalanan bir hastanın akciğer haritasını çıkardı.

208,792BeğenenlerBeğen
7,497TakipçilerTakip Et
Elde ettikleri verileri sanal gerçeklik teknolojisiyle birleştiren bilim insanları hazırladıkları video sayesinde koronavirüsün akciğerlerde bıraktığı hasarın boyutunu ve salgının ciddiye alınması gerektiğini insanlara gösteriyor.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp kısa bir süre içerisinde de pandemi haline gelen koronavirüs salgının bilançosu, her geçen gün biraz daha artıyor.

Hemen her ülkede görülen virüs, bir yandan hükümet yetkililerini diğer yandan da bilim insanlarını teyakkuza geçirmiş durumda. Hükümet yetkilileri, salgının durdurulabilmesi için çalışmalarını sürdürürken bilim insanları da COVID-19 hastalığının tedavisi ve akciğerlerde bıraktığı hasarı öğrenmek konusunda çalışıyorlar.

Koronavirüs salgını tüm dünyanın önemsediği konulardan bir tanesi. Ancak hala bazı insanlar, bilim insanları ve hükümet yetkililerinin uyarılarını dikkate almayıp “Bana bir şey olmaz.” düşüncesiyle hareket ediyorlar. Şimdi ortaya çıkan yeni bir videonun ise özellikle koronavirüsü ciddiye almayan insanlara izletilmesi gerekiyor. Çünkü bu video, koronavirüsün akciğerlerde nasıl bir hasar bıraktığını açıkça gözler önüne seriyor.

ABD’nin başkenti olan Washington’da hizmet veren George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, COVID-19 hastalığına yakalanan ilk hastalar üzerinde çeşitli incelemeler yaptılar. Yapılan incelemeler kapsamında bu virüsün akciğerlere nasıl bir zarar verdiğini haritalamak isteyen bilim insanları, sanal gerçeklik destekli kameralar kullandılar ve ortaya da ürkütücü bir video çıkardılar.

Sizlerle az sonra paylaşacağımız video, 50’li yaşlarının sonunda olan bir erkeğe ait. 18 Mart’ta tedavi altına alınan adam, nefes darlığı ve yüksek ateş şikayetleri ile hastaneye başvuru yapmıştı. George Washington Üniversitesi, bu hastanın acilen solunum cihazına bağlanması gerektiğine karar vererek gerekli tedaviye başladı. Sürecin bundan sonrasını hastanenin Göğüs Cerrahisi Şefi Keith Mortman anlattı.

Mortman, söz konusu hastanın solunum cihazına duyduğu ihtiyacın her geçen gün biraz daha arttığını ve bir süre sonra verilen solunum desteğinin yetersiz kalmaya başladığını ifade ediyor. Durumun kötüleşmesiyle birlikte uyguladıkları tedavi tekniğini sertleştirme kararı aldıklarını ifade eden Mortman, ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) olarak isimlendirilen bir tekniğe geçiş yaptıklarını ve bu sayede sonuç aldıklarını ifade ediyorlar.

Videoda göreceğiniz sarı renkli bölümler, koronavirüsün akciğere bıraktığı hasarı gösteriyor. Bu görüntüler, koronavirüsü neden fazlasıyla ciddiye almamız gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Keith Mortman, izlediğiniz video ile ilgili olarak; sağlıklı bir akciğer ile koronavirüs kapmış bir akciğerin arasında çok ciddi bir fark olduğunu, üstelik bu farkı anlayabilmek için uzman olunmasına bile gerek olmadığını ifade ediyor. Mortman, 50’li yaşlarının sonlarında olan bu hastalarının ciğerlerinde oluşan hasarın kalıcı olma ihtimalinin bulunduğunu ve bu durumun endişe verici olduğunu sözlerine ekliyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen belediyelerden ortak bildiri

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bir bildiri yayınladı.

Erdoğan: Yardım kampanyasını devletimiz yürütüyor, devlet içinde devlet olmanın anlamı yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları ile video konferans toplantısında konuştu.

Engin Altay açtığı ağzını yumdu gözünü: Bunun adı yalakalıktır, kepazeliktir, haraçtır

Meclis’e sunulan infaz paketine tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Konuşmak mı suç adam öldürmek mi suç. Vallahi billahi konuşmak Ak Parti’ye göre daha büyük bir suç” dedi. Yargıtay’ın Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyası için destek isteyen Yargıtay’a da yüklenen Altay, “Yargıtay Başkanı nedir bu? Bunun adı da kepazeliktir. Yargının el üstünde Türkiye’ye Korona vergisini kendi yargıtay üyelerine talimatla emretmek kepazeliktir” diye konuştu.

‘Saray’ın 1 gününü finanse etmek için 877 bin yurttaşın Korona yazıp göndermesi gerekiyor’

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Saray’ın sadece 1 günlük harcamasını finanse etmek için 877 bin yurttaşın Korona yazıp 8119’a göndermek gerekiyor” ifadeleriyle yardım kampanyası başlatan iktidarın israfını gözler önüne serdi.

Yargıtay’ın başına geçen Ethem Sancak’ın eniştesinden Erdoğan’ın kampanyasına zorunlu bağış dayatması: En az 1000 TL!

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da hakim ve savcılar başta olmak üzere diğer çalışanlardan kampanyaya destek olunmasını istedi.
208,792BeğenenlerBeğen
7,497TakipçilerTakip Et