Salı / 7 Temmuz 2020

Koronavirüsün akciğerde bıraktığı hasar sanal gerçeklik ile sergilendi

COVID-19'a yakalanan hastalar üzerinde çalışmalarını yürüten ABD'li bilim insanları, salgına yakalanan bir hastanın akciğer haritasını çıkardı.

207,003BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et
Elde ettikleri verileri sanal gerçeklik teknolojisiyle birleştiren bilim insanları hazırladıkları video sayesinde koronavirüsün akciğerlerde bıraktığı hasarın boyutunu ve salgının ciddiye alınması gerektiğini insanlara gösteriyor.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp kısa bir süre içerisinde de pandemi haline gelen koronavirüs salgının bilançosu, her geçen gün biraz daha artıyor.

Hemen her ülkede görülen virüs, bir yandan hükümet yetkililerini diğer yandan da bilim insanlarını teyakkuza geçirmiş durumda. Hükümet yetkilileri, salgının durdurulabilmesi için çalışmalarını sürdürürken bilim insanları da COVID-19 hastalığının tedavisi ve akciğerlerde bıraktığı hasarı öğrenmek konusunda çalışıyorlar.

Koronavirüs salgını tüm dünyanın önemsediği konulardan bir tanesi. Ancak hala bazı insanlar, bilim insanları ve hükümet yetkililerinin uyarılarını dikkate almayıp “Bana bir şey olmaz.” düşüncesiyle hareket ediyorlar. Şimdi ortaya çıkan yeni bir videonun ise özellikle koronavirüsü ciddiye almayan insanlara izletilmesi gerekiyor. Çünkü bu video, koronavirüsün akciğerlerde nasıl bir hasar bıraktığını açıkça gözler önüne seriyor.

ABD’nin başkenti olan Washington’da hizmet veren George Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, COVID-19 hastalığına yakalanan ilk hastalar üzerinde çeşitli incelemeler yaptılar. Yapılan incelemeler kapsamında bu virüsün akciğerlere nasıl bir zarar verdiğini haritalamak isteyen bilim insanları, sanal gerçeklik destekli kameralar kullandılar ve ortaya da ürkütücü bir video çıkardılar.

Sizlerle az sonra paylaşacağımız video, 50’li yaşlarının sonunda olan bir erkeğe ait. 18 Mart’ta tedavi altına alınan adam, nefes darlığı ve yüksek ateş şikayetleri ile hastaneye başvuru yapmıştı. George Washington Üniversitesi, bu hastanın acilen solunum cihazına bağlanması gerektiğine karar vererek gerekli tedaviye başladı. Sürecin bundan sonrasını hastanenin Göğüs Cerrahisi Şefi Keith Mortman anlattı.

Mortman, söz konusu hastanın solunum cihazına duyduğu ihtiyacın her geçen gün biraz daha arttığını ve bir süre sonra verilen solunum desteğinin yetersiz kalmaya başladığını ifade ediyor. Durumun kötüleşmesiyle birlikte uyguladıkları tedavi tekniğini sertleştirme kararı aldıklarını ifade eden Mortman, ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) olarak isimlendirilen bir tekniğe geçiş yaptıklarını ve bu sayede sonuç aldıklarını ifade ediyorlar.

Videoda göreceğiniz sarı renkli bölümler, koronavirüsün akciğere bıraktığı hasarı gösteriyor. Bu görüntüler, koronavirüsü neden fazlasıyla ciddiye almamız gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor.

Keith Mortman, izlediğiniz video ile ilgili olarak; sağlıklı bir akciğer ile koronavirüs kapmış bir akciğerin arasında çok ciddi bir fark olduğunu, üstelik bu farkı anlayabilmek için uzman olunmasına bile gerek olmadığını ifade ediyor. Mortman, 50’li yaşlarının sonlarında olan bu hastalarının ciğerlerinde oluşan hasarın kalıcı olma ihtimalinin bulunduğunu ve bu durumun endişe verici olduğunu sözlerine ekliyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Levent Gültekin açıkladı: Erdoğan’a çok yakın isimden “Ülke yıkıma gidiyor engelleyemiyoruz” itirafı

Gazeteci Levent Gültekin, Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programına konuk oldu. Programda, Erdoğan'a çok yakın bir kişiyle konuştuğunu belirten Gültekin, birinci halkadaki ismin kendisine "Ülke büyük bir yıkıma gidiyor ve engelleyemiyoruz" dediğini aktardı.

CHP Sözcüsü, CNN’in İlhan Kesici üzerinden İmamoğlu gerilimi yaratma stratejisini üç cümleyle bozdu!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının soru cevap bölümünde CNN Türk muhabiri Öztrak'a İlhan Kesici'nin İBB ve Ekrem İmamoğlu'na yönelik sert eleştirilerini hatırlattı. Öztrak soruya "İBB'yi ve İmamoğlu'nu ilk günde tebrik ettim, şimdi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu’ndan Ahmet Hakan’a çok konuşulacak ‘Erdoğan’ yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanı’nın bir gecede aniden görevden alınmasının arkasından Cengiz, Limak ve Kalyon’un kaybettiği ihale çıktı: Yeni Bakan geldi, kaybedilen ihale iptal edildi!

16 Mart’ta yapılan Çukurova Havalimanı ihalesine 2 firma girdi. Bu firmalardan biri olan Cengiz, Limak ve Kalyon’un girişimi ihaleyi kaybetti. 12 gün sonra ulaştırma bakanı görevden alındı, yeni bakan 15 Nisan’da eski ihaleyi iptal etti. Bu hafta yeniden ihaleye çıkılacak

Erdoğan’ın masasında: Sosyal medya düzenlemesi için iki formül

Erdoğan'ın masasında sosyal medya düzenlemesi için iki formül var, ya Fransa modeli ya ABD modeli.
207,003BeğenenlerBeğen
7,860TakipçilerTakip Et