Koronavirüsle mücadele… Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne haciz geldi

Türkiye’nin koronavirüsle uğraştığı şu gün, sağlık çalışanlarının virüse kapıldığı tescillenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne haciz geldi!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, şirketlerden aldığı tıbbi malzemenin parasını ödeyemediği için şirketler haciz başlattı. Hastanenin hesaplarına bloke koyuldu.

Gazetered’in haberine göre çalışanlar ayın 15’inde maaşlarını alırken fazla mesai, nöbet ödemelerini alamadı, hocalara da ders ücretleri ödenemedi.

Şu anda içlerinden bazıları koronavirüse yakalanmış olan Ege Tıp çalışanları içinde kirasını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünenler var.

İzmir’de koronavirüsle baş etmesi beklenen en önemli ve en güvenilir kurum olan Ege TIp’a maddi güçlükler yüzünden ekipman alınamıyor. Sağlık çalışanları, en temel ihtiyaçlar olan maske, eldiven ve dezenfektanları kendileri temin etmek zorunda kalıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın ettiği iddialı laflara rağmen, tam da ciddi bir halk sağlığı krizinin ortasında, ülkenin en saygın tıp kurumlarından biri olan Ege Tıp’ın bu hale düşürülmesinin akılla, izanla açıklanabilir hiçbir yanı yok.

Öte yandan, her şeye rağmen morallerini yüksek tutarak sağlık hizmeti vermeye çalışan sağlık emekçileri, malzemesizliğe isyan ediyor. Sağlık Bakanı’nın da içinde yer aldığı hastane zinciri patronlarının kendi hastanelerinde maske, eldiven ve dezenfektan stoku yaptığını öne süren sağlık emekçileri, Sağlık Bakanı’nın korona test kitleri ile ilgili ettiği laflar karşısında da isyan ediyor.

500 bin test kitinin ABD’ye satıldığını ve bundan para kazanıldığını söyleyen Sağlık Bakanı dün Türkiye’de 100 bin test kiti olduğunu açıklamıştı. Türkiye’de henüz 10 bin civarında test yapılabildi. Testler hâlâ sadece belli illerde elde edilebiliyor.

Saraylarda kendi virüsten izole edip postunu sağlama alanlar, en temel malzemelerden yoksun bir biçimde halk sağlığını korumak için mücadele eden, bu arada her gün teker teker virüse yakalanan sağlık emekçilerini de, halkın sağlığını da umursamıyor.

Onlar hâlâ konut kredilerinde kolaylık yaparak müteahhitlerinin evlerini pazarlamaya çalışıyor!..

Tekrar ediyoruz: AKP iktidarının kendisi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir!

Kaynak: Gazetered

Son Haberler