Perşembe / 26 Kasım 2020

Koronavirüs temaslıları ve yurt dışı için test yaptırmak isteyenler aynı kuyrukta bekledi

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni atanan doktorlara talep etmelerine karşın bakanlıktan üç haftadır e-İmza verilmemesi nedeniyle dün sabah koronavirüs testi için bekleyen hastalar kuyrukta bekledi.

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne korona testi için giden yurttaşlar büyük şok yaşadı.

Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nden gönderilenler, temaslılar ve yurtdışı için test yaptırmak isteyenler aynı kuyrukta e-İmza bekledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre; Yeni atanan doktorlara talep etmelerine karşın bakanlıktan üç haftadır e-İmza verilmediği, doktorların meslektaşlarının e-İmzalarını kullanarak sisteme giriş yapabildiği öğrenildi. Hastanede dün sabah yaşanan sorun, bir doktorun evinden çağrılmasıyla aşılabildi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanı başına inşa edilen Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi, geçen ay AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Eşim soğuk algınlığı belirtisi göstermeye başlayınca geçen cuma günü yolumuz bu hastaneye düştü. Acil servise gittik, doktor kan testi ve akciğer röntgeni istedi.

Sonuçlar temiz çıktı ama hafif de olsa öksürük ve nefes darlığı şikâyetleri olan eşime koronavirüs testi yapılması için İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin eski acil servisine yönlendirildik.

Acile vardığımızda gördüğümüz manzara bizi bir hayli şaşırttı. Uzun bir kuyrukta insanlar hiçbir önleme uymadan bekliyordu. Sosyal mesafe unutulmuştu, maskesini çıkarıp öksürdükten sonra tekrar takanlar bile vardı.

Hastaneden gönderildiğimiz için daha sakin bir saatte gelebileceğimizi öğrenince kuyruktan ayrılıp evimize döndük. Dün 07.50 gibi aynı yerdeydik. Test için barkod almak üzere acildeki polikliniğin kapısında beklemeye başladık. Saat 08.00’de başlayacağı söylenen işlemler bir türlü başlamadı.

Yurtdışına çıkmak için test yaptırmaya gelenler, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için test yaptırmak isteyenler ve bizim gibi şikâyeti olduğu için şehir hastanesinden gönderilenler polikliniğin önünde beklemeye başladık… Kısa süre sonra kuyruk dışarıya taştı. Kimi öksürüyor, kimi sırtının ne kadar ağrıdığını anlatıyordu. Bu sırada binaya ilaç almaya gelen koronavirüs hastası bile oldu.

‘E-İMZA GELMEDİ…’
Görevli personele işlemlerin neden başlamadığını sorduğumuzda, doktorların yeni atandığını, istenmesine karşın bakanlıktan 3 haftadır e-İmza verilmediğini bu yüzden sisteme giremediklerini söylediler. Yeni doktorların sisteme diğer doktorların e-İmzasıyla girebildiğini anlattılar.

Kapalı alanda yaklaşık bir saat süren bekleyişin ardından evinden çağırılan ve “hasta olduğu” söylenen bir doktor hastaneye geldi. İşlemler başlayınca eşime test yapılması toplamda 5 dakika sürmedi. Sağlık Bakanlığı’nı arayıp süreçle ilgili şikâyette bulunduk. Daha sonra arayıp hastanede inceleme başlatılması için talebimin olup olmadığını sordular.

Yaşananların doktorlar ve çalışanlardan kaynaklanmadığını, sistemsel sıkıntı olduğunu ve bunun çözülmesini sağlayacaksa inceleme başlatılmasını istedim. Şimdi hastaneye sağlam gelen kaç kişinin o kuyrukta koronavirüse yakalandığını düşünüyorum.

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Şişli Belediyesi Başkanı Yardımcısı gözaltına alındı

İstanbul’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

CHP’li Eren Erdem: Verileri saklayıp virüsün hızla yayılmasına neden olan Bakan istifa etmelidir

''İlgililer istifalarıyla gereğini yapmak zorundadır...''

Erdoğan ile Bahçeli ters düştü… Ünlü anket şirketi başkanı İbrahim Uslu sebebini açıkladı

Bir dönem ANAR'ın başkanlığını da yürüten İbrahim Uslu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın MHP ile kaybedeceğini gördüğünü söyledi. İbrahim Uslu ayrıca Erdoğan ile Bahçeli'nin ters düştüğü konuyu açıkladı.

Yonca Evcimik’in cinsiyetçi şarkısı tepki çekti

Şarkıcı Yonca Evcimik’in yıllar sonra yaptığı yeni rap şarkısı “Ayıp Şeyler” cinsiyetçi ifadeler barındırdığı gerekçesiyle sosyal medyada eleştiri odağı oldu.

Koca uzun aradan sonra ‘vaka’ sayılarını açıkladı, siyasilerden ve STK’lerden tepki yağdı: “Bakanlığınızın yüzü yok”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uzun bir aranın ardından vaka sayılarını açıklamasına siyasilerden ve sivil toplum kuruluşlarından "Madem iddialarımız doğruydu neden daha önce açıklamadınız" tepkileri geldi.